Снимка: iStock
Все повече инвеститори искат да научат прогнозните данни за сектора на недвижимите имоти в България през 2025 г., затова екипът на Infostock.bg зададе на 3 от водещите агенции за недвижими имоти в страната да изготвят своите анализи специално за сайта ни. Агенциите за недвижими имоти, които дадоха своите експертни прогнози са Мирела, Явлена и Bulgarian Properties.
Ето прогнозата на г-жа Елизабет Ценова – Главен Агент Ново Строителство в агенция за недвижими имоти Мирела:
През изминалата 2024 г. Мирела отчита, че райони като кв. Малинова долина, кв. Кръстова вада, ж.к. Полигона, ж.к. Младост 4, кв. Хладилника и кв. Овча купел продължават да бъдат силно търсени сред купувачите на ново строителство, които предпочитат южни и източни райони, докато ж.к. Люлин 5, ж.к. Люлин 2 и ж.к. Надежда 2 привличат купувачи с по-ограничен бюджет.
През 2025 г. очакваме следните тенденции да останат в сила:
Цени и търсене
- Цените ще продължат да растат, като очакванията са за корекция с около 10%.
- Наблюдава се подмяна на жилищния фонд в посока ново строителство, тъй като купувачите унаследяват от родителите си обекти в стари сгради, които са морално остарели и не отговарят на съвременните стандарти в строителството.
- Активните купувачи в момента предпочитат проекти с допълнителни екстри и удобства (спортни съоръжения, алеи за тичане и разходки, заведения за хранене) и с правила, поддръжка и зелени площи, които осигуряват по-качествена среда на живот.
- Отчитаме засилено търсене на апартаменти с по-големи площи и повече помещения, за да могат да бъдат изпълнени изискванията на купувачите за наличието на кабинет, както и за достатъчно места за съхранение.
- Отчитаме засилено търсене на обекти с устойчиви елементи и по-висока енергийна ефективност.
Банковия сектор
- Отчита се сериозен ръст в обема на отпуснати кредити през 2024 г. в сравнение с 2023 г. Очаква се тази тенденция да продължи и през 2025 г.
- В банковия сектор се очакват промени в посока регулиране на пазара (тенденция, която стартира още през м. октомрви 2024 г., когато БНБ наложи по-стриктни правила за кредитоискателите – не повече от 30 години срок за погасяване, пропорция на дълг към доход не повече от 50 на 50 и минимум 15% самоучастие).
- Промените от м. октомври 2024 г. вече влияят на купувачите с ниско самоучастие и ниски доходи и очакванията ни са, че тази категория купувачи ще отпаднат от пазара следващата година.
- Банките ще селектират по-платежоспособни клиенти с високо самоучастие.
Пазарни оценки
- От м. януари 2025 в пазарните оценки ще влиза и енергийната ефективност на сградите, като за сгради без сертификат или с по-ниска енергийна ефективност, оценките ще бъдат коригирани със съответния коефициент.
- И в този момент се наблюдава, че оценките на жилищните имоти вече трудно достигат продажните цени, с което автоматично се изключват купувачите с ниско самоучастие. Очакваме тази тенденция да се запази и следващата година.
Своята прогноза представи и г-н Анас Хамид – Мениджър Фронт офис Явлена:
Какво да очакваме на пазара на имоти през 2025?
През 2025 година пазарът на недвижими имоти в България се очаква да запази стабилността си, макар и с по-умерени темпове на растеж. Прогнозите сочат, че цените на имотите ще се увеличат с около 5% до 10%. Този ръст ще бъде резултат от взаимодействието на различни икономически фактори. От една страна, евентуалното покачване на лихвените проценти може да охлади интереса на купувачите, особено тези, които планират покупка на първи дом. От друга страна, завършването на значителен брой нови строителни проекти ще доведе до по-голямо предлагане и ще разшири избора за купувачите.
Потенциалното присъединяване на България към еврозоната също е ключов фактор, който би могъл да насърчи чуждестранните инвестиции, допринасяйки за допълнителна динамика на пазара. Макар че се очаква ръстът да бъде по-умерен в сравнение с последните няколко години, пазарът остава привлекателен както за местни, така и за международни инвеститори.
През последните две години пазарът на наеми демонстрира висока динамика и се очаква тази тенденция да продължи. През 2025 г. обаче е вероятно ръстът на цените и търсенето да се забави леко. Въпреки това, търсенето ще продължи да надвишава предлагането, което ще поддържа възходящия тренд в наемните нива. Смятаме, че през 2025 г. средните наеми в страната ще отбележат увеличение от поне 10%.
Завършваме с обобщаващия анализ за 2024 г. и прогноза за 2025 г. на г-жа Полина Стойкова - Изпълнителен директор на Bulgarian Properties:
Какво се случи на пазара на имоти през 2024?
2024 започна като годината с многото въпросителни и се превърна в поредната успешна година за имотния пазар. Имаше несигурност и неяснота по много въпроси – дали ще се вдигат лихвите, кога ще ни приемат в еврозоната, дали ще се успокои темпът на инфлацията, какво ще се случи с предлагането и дали то ще се повиши.
В края на годината можем да кажем, че много от негативните очаквания за пазара не се сбъднаха. Лихвите останаха на исторически най-ниските си нива, а банковото кредитиране нарасна с 36% за първите 9 месеца на годината. Това естествено доведе не до затихване, а до ускоряване на темпа на растеж на цените, особено през второто полугодие и към момента имаме ръстове на годишна база от 10-15% в различните райони на страната. Това е повече от регистрираните забавящи се ръстове през 2023 г. и при това на фона на инфлация, която вече е в рамките на около 2%.
Търсенето е изключително силно и то не среща налично предлагане, което държи цените на имотите високи. Новото строителство се опитва, но не успява да отговори на всички търсения. И все пак, можем да кажем, че новото строителство е най-предпочитано от купувачите от вече може би 10 години и тази тенденция остава трайна.
Какво да очакваме на пазара на имоти през 2025?
Следващата година също носи своите неизвестни, но като цяло няма да е съществено различна от годините на бума след 2020 г. Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.
На база на направени емпирични изследвания относно движещите фактори за пазара най-силно влияние оказват обемите отпуснати жилищни кредити и инерцията в растежа на цените. Т.е. дори само тези два фактора сочат, че поне първото полугодие на 2025 г. няма да донесе съществени изменения на жилищния пазар.
Като цяло очаквам поредна силна година за имотите, в която пазарът може би ще постигне по-добър баланс и стабилност, за да запази доверието и желанието на купувачите да инвестират в имоти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |