България получава от Европейската комисия 110 млн. евро за повишаване на младежката заетост за периода 2014-2015 г., каза днес на пресконференция в Министерския съвет заместник-министърът на труда и социалната политика Светлана Дянкова, цитирана в съобщение до медиите от пресслужбата на правителството. Дянкова поясни, че с националното съфинансиране средствата възлизат на 240 млн. лева.
„Финансирането е осигурено с реализацията на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта (НПИЕГМ)", посочи заместник-министър Дянкова. Тя припомни, че инициативата на ЕК обхваща младежите на възраст до 24 г. включително, а основната дейност при неговото стартиране е изготвянето на индивидуален план за интеграция на пазара на труда на всеки младеж, въз основа на оценка на неговата пригодност за заетост, като за целта са назначени и обучени служители в бюрата по труда.
Светлана Дянкова съобщи, че в резултат на изпълнението на НПИЕГМ, което стартира в началото на тази година, в сравнение с април 2013 г. безработните младежи до 24 години намаляват с 5417 лица, а делът им е с 1,6 процентни пункта по-малък. Тя подчерта, че през първите четири месеца на 2014 г. младежите, започнали работа в реалния сектор (без субсидия от държавата) са 6392.
Добри резултати са постигнати и в работата с младежи до 29 г. Броят им намалява с близо 7000 от началото на годината, като през месец април той е 68 290. През първите четири месеца на тази година на устойчиви работни места в реалната икономика са устроени близо 15 000 младежи, а още 5453 младежи са включени в субсидирана заетост, включително стажуване и чиракуване.
Националният план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта се изпълнява съвместно с Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
„На 14 май тази година Комитетът за наблюдение на ОП „Развитие на човешките ресурси" одобри предварително изпълнение на новата оперативна програма за периода 2014 - 2020 г. чрез операция „Младежка заетост", посочи заместник-министър Дянкова. Тя допълни, че операцията е на стойност 35 млн. лв. и е насочена към включването в заетост на 8000 младежи.
Заместник-министърът на труда и социалната политика съобщи още, че Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда" (ИА ГИТ) е предупредила директорите на мините в България за опасност от аварии след обилните валежи. Тя подчерта, че ръководителите на 16-те мини в страната е необходимо да предприемат превантивни мерки за защита на живота и здравето на работещите и за недопускане на аварийни ситуации.
Заместник-министър Дянкова посочи, че в задължителния за всички мини план за ликвидиране на аварии е необходимо да са предвидени конкретни мерки за предотвратяване на наводнения, образуване на свлачища и пропадания, както и за спасяване на хора в случай на наводнение в мината.
За улеснение на ръководствата на предприятията за подземен добив експерти на ИА „ГИТ" им обръщат специално внимание кои са признаците за евентуална бъдеща опасност, както и какви конкретни мерки за защита на живота и здравето на работещите трябва да се предприемат. Като част от рисковите производства този вид предприятия подлежат на периодичен контрол. Той се осъществява на три месеца във въглищните мини и на шест месеца в рудодобивните.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.860570 |
GBP | 2.352930 |
CHF | 2.101010 |