През 2013 година 12.1 хил. лица са претърпели злополуки на работното място или по време на изпълнение на трудови задължения, от които 8.7 хил. (71.8%) са мъже, сочат данните от изследване към Наблюдението на работната сила за злополуките и другите здравни проблеми, свързани с работата, на Националния статистически институт.
Около една трета от злополуките са предизвикани от пътнотранспортно произшествие. Една от всеки три злополуки не е свързана със загуба на цял работен ден, докато при две от всеки пет отсъствието е продължило поне две седмици.
През 2013 г. 380.6 хил. души са имали заболяване или здравен проблем, който е причинен или усложнен от настояща или предишна работа. Това са 7% от всички лица, които са заети или някога са работили, като този дял не се различава съществено по пол - 6.8% за мъжете и 7.1% за жените.
Делът на хората със здравни проблеми, дължащи се на работата, се увеличава с нарастване на възрастта, като за лицата на 65 и повече навършени години достига 12.8%.
Хората с основно или по-ниско образование са 11.9% от всички, страдащи от заболявания, свързани с работата. При лицата с висше образование този дял е 4.3%.
От предизвиканите или усложнени от работата здравни проблеми най-чести са тези с костите, ставите и мускулите (44.9% от всички здравни проблеми). Съществен е и делът на сърдечните заболявания, за които лицата предполагат, че са причинени или усложнени от характера на работата им, като те се явяват основен здравен проблем при мъжете. Сравнително по-редки са кожните проблеми, инфекциозните болести и проблемите със слуха.
От лицата, имащи здравни проблеми, 79% не са отсъствали от работа през миналата година или са отсъствали за по-малко от един ден, а 12.3% считат, че не биха могли повече да работят поради основния си здравен проблем.
От всички заети лица 107.0 хил. (3.7%) страдат от заболявания или здравни проблеми, причинени от настоящата им основна работа. Делът на хората с такива здравни проблеми е по-висок сред заетите в индустрията (най-вече в добивната и в преработващата промишленост) и в селското и горското стопанство (по 5.2%), в сравнение с услугите (2.8%). В групата на квалифицираните работници и сродните на тях занаятчии, машинни оператори и монтажници делът на заетите със здравни проблеми, произтичащи от работата (5.2%), е най-висок в сравнение с останалите групи професии.
От общия брой на заетите лица през 2013 г. Близо 1.5 млн., или 51.6%, са изложени на работното си място поне на един фактор, който може да има неблагоприятно влияние върху физическото им здраве. От тях 59% са мъже и 43.4% са жени.
Най-често срещаните фактори са неудобните работни пози и движения и рискът от злополука, като първият е с по-голяма важност при жените, а вторият - при мъжете. Втори по важност фактор за жените е изпълняването на дейности, изискващи силна зрителна концентрация.
Около 13% от заетите лица (376.7 хил.) са изложени на работното си място на фактори, които могат да повлияят неблагоприятно на тяхното психично здраве. За повечето хора основен фактор тук е напрежението поради недостиг на време или претоварването с работа. Рискови за психичното здраве фактори като насилие или заплаха от насилие и тормоз и грубо отношение се посочват като основни фактори значително по-рядко.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |