Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Банките вече включват новите изисквания за ипотеките в офертите си. Акцентът е върху премахването на таксите, които ще отпаднат след 22 юли според законовите промени. Банките започнаха постепенно да включват новите изисквания за жилищните кредити, които ще са в сила след 22 юли, като условия към съществуващите си оферти. Това показват предложенията на пазара. Набляга се на премахването на таксите, свързани с теглене и ползване на жилищен кредит, като промяната се обявява като промоционални условия. Отпадането на всички такси, включително и тази за предсрочно погасяване, при това и за стари кредити, е една от съществените законови промени, гласувана от парламента през април. В закона остана само таксата за кандидатстване. В предложенията на банките засега обаче тя отпада и това се представя като промоционално условие. С включването на новите изисквания на по-ранен етап на практика се наблюдава пренастройване на пазарните участници към нововъведенията. Готови оферти, изцяло съобразени със законовите промени, все още няма. Очакванията са да се появят поне месец след влизането им в сила.
София търси заем от 81 млн. лв. заради дългове в градския транспорт. Общината обяви тръжна процедура за избор на финансова институция. Половин година след като столичният зам.-кмет по транспорта Любомир Христов предложи Центърът за градска мобилност (ЦГМ) да изтегли заем до 100 млн. лв. заради натрупани близо 97 млн. лв. задължения към операторите в транспорта, сега местната власт започва изпълнението на тази цел. ЦГМ стартира тръжна процедура за избор на кредитор за заем от 81 млн. лв. Според условията след подписването на споразумението общинското дружество ще изплаща новия дълг до седем години. Неразплатените сметки на градския транспорт са натрупани до края на 2012 г., като това стана ясно покрай скандала с прекратяването на договора с "Карат С", когато общината изчисли, че дължи на частния превозвач много повече от реалното. Дълговете на ЦГМ са към всички операторите в транспорта - автобусен превоз - общински и частен, метро, трамваи и тролеи. За равносметка през 2011 г. тези задължения бяха с 32 млн. лв. по-малко.
Вестник Сега
Прокуратурата поиска затвор и конфискация за Цветанов. Внезапно бившият вътрешен министър реши да се извини на съда и нападна обвинението. Присъда от 5 г. затвор и конфискация на половината имущество заплашват бившия вътрешен министър Цветан Цветанов заради длъжностно присвояване на над 50 хил. лв. За това пледира Софийската градска прокуратура вчера. Съдът обаче ще каже тежката си дума идния понеделник - ден след изборите за Европарламент. Часове преди да чуе първата си присъда, Цветанов, който през целия си мандат хулеше съда, изведнъж реши да му се извини и нападна прокуратурата. "За първи път присъствам на пледоариите на двете страни. И от това, което чух от страна на прокуратурата, мога само да се извиня на българския съд за всички тези мои изводи, които съм си вадил от това, което се случва в съдебните зали. Ако наистина защитата на държавното обвинение е била такава, каквато днес видяхме от българската прокуратура, трябва да ви кажа, че действително съм прекрачвал границата и съм се произнасял неподготвен за оценка на българския съд", обяви бившият министър.
Казахстан и Перу бият България по конкурентоспособност. След 39-ото място през 2009 г. страната ни се срина в дъното на глобалната класация. Поредна световна класация показва, че България не успява да влезе в категорията на наваксващите и бързо развиващи се държави. Вчера бе огласено традиционното годишно изследване за глобалната конкурентоспособност на Швейцарския институт за развитие на управлението. В него при обхванати 60 държави нашата заема непрестижното 56-о място - в компанията на Хърватия, Гърция и Венецуела, изпреварени от Южна Африка, Колумбия, Перу, Казахстан и др. и много далеч от водачите САЩ, Швейцария и Сингапур. Това, че в предното класиране България бе още по-зле - на 57-о място, е слаба утеха. За сравнение - Румъния е №46. Най-доброто ни представяне бе през 2009 г. - 38-а позиция, което означава, че оттогава насам България губи конкурентоспособност, вместо да наваксва изоставането си в икономиката, държавното управление, инфраструктурата и бизнес средата.
Вестник Новинар
Над 380 000 души се поболяха от работа. Сърце и проблеми със ставите повалят трудещите се. Работата се оказва пагубна за здравето на голяма част от нашите сънародници. Над 380 000 трудещи се са имали заболяване или здравен проблем, причинен или усложнен от настояща или предишна работа, показват стряскащи данни на Националния статистически институт (НСИ). Това са 7 на сто от всички заети или някога работили лица, сочи още националната статистика. Работата поваля почти поравно дамите и представителите на силния пол, тъй като трудът е докарал болести на 6,8 на сто от мъжете и 7,1% от жените.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |