Източник: www.darikfinance.bg
Цената на природния газ за България ще се понижи след построяването на "Южен поток", според Леонид Чугунов, директор на департамента за управление на проекти на "Газпром". Той уточни, че синьото гориво за нашата страна ще бъде най-евтино от всички държави по трасето на газопровода.
"Южен поток" ще допринесе за гарантиране на надеждни доставки на природен газ за Европа. Той ще свърже директно руските газови находища, които са най-големите в света, с европейските потребители.
Европейският съюз се нуждае от повече природен газ, доставян по диверсифицирани маршрути на конкурентни цени. Прогнозите на Международната агенция по енергетика показват, че търсенето на синьо гориво в ЕС ще нарасне от 536 милиарда кубически метра през 2010 г. до 592-640 милиарда кубически метра през 2030 г..
През 2010 г. собственото производство е задоволявало до 38% от потреблението, но очакванията на МАЕ за 2030 г. са, че добивът на газ в ЕС ще падне наполовина.
Не трябва да се забравя и амбициозната Европейска програма 20-20-20, която си поставя за цел намаляването на парниковите емисии. Природният е едно от най-чистите изкопаеми горива.
Газопроводът "Южен поток" е най-големият енергиен проект в Европейския съюз към днешна дата. Морската му отсечка започва край гр. Анапа, на руския Черноморски бряг, ще премине през изключителната икономическа зона на Турция в Черно море и ще излезе на българския бряг близо до гр.Варна. Нейната дължина ще бъде около 931 км.
При излизането на "Южен поток" на българския бряг, той ще се свърже със сухоземния участък на газопровода, по който ще се осъществи по-нататъшния пренос на газ през територията на България за страните от Югоизточна и Централна Европа. По него се предвижда да бъдат доставени 63 милиарда куб. метра газ годишно.
Морската отсечка "Южен поток" не е руско начинание. Проектът се осъществява от международна компания с участието на водещите европейски енергийни дружества. В нея "Газпром" притежава 50%, а останалата част от акциите са собственост на компании от Италия, Франция и Германия.
За осъществяването на проекта за морски газопровод през Черно море ще са необходими инвестиции в размер на няколко милиарда евро. Те ще бъдат осигурени частично от капитала на акционерите и финансирани от кредитори. Точната цена ще бъде определена след приключване на проектирането, въз основа на резултатите от проведените основни търгове за доставка на тръби, нанасяне на защитно покритие, полагане на тръби и логистика.
Проектът предвижда 30% от разходите да бъдат платени от собствения капитал на дружеството, а останалите 70% да бъдат финансирани с дългосрочни кредити, предоставени от различни източници, като агенции за експортно кредитиране, международни търговски банки или международни финансови институции. Практиката при проекти от типа на "Южен поток" показва, че при несигурна икономическа обстановка привлекателността на такива стабилни и безопасни инвестиции дори се увеличава.
На практика от всички големи проекти за газопроводи и нефтопроводи, които трябва да преминат през Балканите, "Южен поток" е най-жизнеспособен, тъй като има необходимите количества суровина.
Газопроводът ще доставя директно газ на България без тя да бъде зависима от вноса от Украйна и Турция. Нещо повече този проект превръща страната ни във врата за руския газ в ЕС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |