Зърнопроизводители алармираха, че заради дъждовете разходите им значително са нараснали. Веднага се появиха и спекулации за по-високи цени на хляба от есента.
По данни на Асоциацията на зърнопроизводителите дъждовете са причинили най-много щети във Видинско, Монтанско, Врачанско, Силистренско и Разградско. По-големите разходи за опазване на посевите ще доведат до повишение на себестойността на зърното - от 30 лв. до 50 лв. на тон, съобщи bTV.
Емил Пелтеков обработва 6 400 декара с пшеница. Заради валежите разходите му за обработкана посевите са нараснали. Ако в добра година е пръскал с препарати само веднъж, то през този сезон ще обработва за четвърти път една от нивите си.
„Тук проблемите са много и точно по тази причина се пръска за пореден път. Защото тук има огромно заплевеляване - вторично, въпреки пръсканията, които са направени на пролет - тук има голямо развитие на всички видове треви, а също така има голямо нападение на различен вид болести", обясни пред репортер на bTV производителят.
Друг проблем, който създават големите количества дъжд, е отмиването на хранителните вещества от почвата. За земеделците това означава допълнително наторяване. „Виждаме един клас, който е добре нахранен - целият зелен, който няма по него болести, няма нападения от буболечки, докато тук виждаме два класа, които са силно повлияни специално от болести, не са хранени добре, не са торени добре - и това нещо, при нормална година - щеше да изглежда далеч по-добре, но заради дъждовете - всички хранителни вещества бяха отмити от нивите и трябваше неколкократно да се влиза, да се тори допълнително", посочи още Пелтеков. За да се справи с последиците от силните валежи, производителят е вложил допълнително около 40 лв. на декар - за препарати и обработка.
Производството на килограм пшеница ще се осъкпи с 3 до 5 стотинки, изчисляват от Асоциацията на зърнопроизводителите.
Какво означава това потребителите? Според икономистите хлябът няма да поскъпна, защото цената се формира на борсата, под влиянието на световните тенденции на пазара. „Ако бяхме в един затворен свят, в който те са единствените производители, а те са единствените купувачи - да, но това не е случаят. Българските зърнопроизводители могат да искат и 500 лв. на тон, но няма кой да им ги плати. Техните разходи може да са 1000 лв., но това означава, че те са нерентабилни - аз ще си купя зърно от Украйна", обясни Николай Вълканов от Института за пазарна икономика.
Според специалистите, все още е рано да се прогнозира каква ще бъде цената на зърното на борсата, но не очакват драстична разлика в сравнение с миналата година.
„Борсовата цена на зърното влияе на цената на хляба. За да сме обективни обаче, към днешна дата нямаме основание да очакваме покачване на крайната цена на хляба към производителя", увери председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |