Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) поиска „Националната електрическа компания" (НЕК) да преразгледа договорите си с „Контур Глобал Марица изток 3" АД и „Ей И Ес 3С Марица изток 1", за да бъде намалена изкупната цана, който двете централи подават към държавната компания.
В решението на регулатора се казва, че се изисква от „НЕК" ЕАД и страните по сключените с нея договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия да започнат преговори за тяхното изменение при следните минимални параметри: намаляване на пълната цена на енергията от ТЕЦ „AES - 3C Марица Изток 1" с 30% и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар, съответно намаляване на пълната цена на енергията от ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3" с 20% и предвиждане енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар.
Едновременно с това ДКЕВР предлага на министъра на финансите да сезира Европейската комисия за необходимостта от разглеждане на условията по действащите споразумения, които не са съвместими с въведените нови европейски изисквания за конкурентни пазарни условия.
С исканите от Комисията изменения за намалена пълна цена на енергията от „Ей И Ес 3С Марица изток 1" ЕООД с 30% и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар, както и при намалена пълна цена на енергията от ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3" с 20% и предвиждане енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар, ще се намалят разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 424 млн. лв. за следващия ценови период. Общо за целия период на действие на дългосрочните договори положителният ефект от изменението им ще е общо 5,4 млрд. лв.
На второ място ДКЕВР предлага на министъра на икономиката и енергетиката законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които да се предостави възможност на Комисията, въз основа на потреблението в страната, да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.
Анализът на регулатора доказва наличие на икономически необосновани разходи, произтичащи от наредбите на Закона за енергията от възобновяеми източници, които следва да бъдат възстановени чрез цените на всички крайни потребители.
ДКЕВР счита, че ако бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа с 50% за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а останалите количества да се остойностяват по цената за излишък на балансиращия пазар, това би редуцирало през ценовия период 01.07.2014 г.- 31.06.2015 г. разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 541 млн. лв.
В решението на ДКЕВР се казва още, че в доклад на Еврокомисията се посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по-достъпна електроенергия за крайните клиенти. В противен случай са налице обективни предпоставки за дестабилизиране не само на на енергийната система, но и на икономиката на България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |