Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Кабинетът остава, предстои смяна на министри. На Орешарски му се искало български еврокомисар с по-силен ресор - "защо не енергетика". След като и четвъртият внесен от ГЕРБ вот на недоверие срещу кабинета - този път за провал на енергийната политика, не успя в петък, управляващите ще се опитат да удължат максимално живота на правителството на Пламен Орешарски. Ще има обаче персонални промени в състава му, за което лидерът на ДСП Лютви Местан намекна още в нощта след изборите. От думите на Орешарски пред журналистите в парламента се разбра, че промените ще бъдат направени след консултации с БСП и ДПС и че ще бъдат "по-малко от 5-6". Той не пожела да уточни кои сектори ще засегнат. Със сигурност една от промените ще е в екоминистерството заради избора на министър Искра Михайлова като евродепутат. В последните дни в медиите се обсъжда и традиционно проветривото място на здравния министър Таня Андреева заради скандала със състоянието на Спешната помощ, чиито проблеми отново изплуваха на дневен ред след поредния смъртен случай заради закъсняла линейка.
БНБ наложи допълнителни капиталови резерви на банките. С тях минимално изискваната капиталова адекватност става 13.5%. Всички банки в България ще трябва да поддържат капиталов буфер за системен риск в размер на 3% от рисково претеглените им експозиции в страната от 1 октомври, става ясно от съобщение на централната банка. Той ще се добави към новото европейско изискване за капитал от първи ред (6%) и предпазния буфер, който месец по-рано БНБ фиксира в наредба на максимално позволените 2.5% и вече е в сила. Тези буфери трябва да са от най-високо качество базов капитал от първи ред и са предвидени в новата надзорна рамка на Европейския съюз, като всеки национален регулатор може да изисква от поднадзорните й банки различни нива в определени граници с цел да формират достатъчно резерви срещу евентуални рискове от различно естество, засягащи дейността им. Досега БНБ разполагаше със собствен инструмент - т.нар. специфични провизии за кредитен риск, но с отпадането им тя компенсира с високи стойности на буферите.
Вестник Сега
Кабинетът трупа бюджетен дефицит по-бързо от планираното в закона. Преди година дупката в хазната е била три пъти по-малка. В края на април дефицитът по консолидираната фискална програма е 864.5 милиона лева. Това сочат данните на финансовото министерство за изпълнението на бюджета за първите 4 месеца на годината, публикувани в края на седмицата. Според Закона за бюджета дефицитът в края на годината не може да надхвърля 1.8% от брутния вътрешен продукт - около 1.5 милиарда лева. На практика до края на април натрупаният дефицит в хазната е около 57.6% от възможния. Негативните тенденции за бюджета се задълбочават. Обикновено в първите три месеца на годината дефицитът е висок заради увеличените плащания и по-слабите приходи. В края на март дупката в хазната беше дори малко по-голяма - 874 милиона лева. Намалението през април въпреки приключилата данъчна кампания е едва с 10 милиона лева по-малко. За сравнение в края на март миналата година дефицитът е бил 795.6 милиона лева, а в края на април 2013 г. се е свил до 286.4 милиона лева. При това през тази година около 160 000 души трябваше да доплащат данъци върху доходите си за последното тримесечие на миналата година, тъй като те не бяха авансово удържани
Вестник Монитор
Плаж по време на ремонт. Общинските съвети определят кога да спрат багерите. Шумотевица и прах от строежи посрещнаха туристите, избрали да почиват от началото на юни по Южното Черноморие. Докато туроператорите се чудят ще има тази година отлив на туристи или не, строителите не умуват, а продължават с пълна сила. Строи се по цялото южно крайбрежие – от Лозенец до Свети Влас никнат нови хотели. Законът за устройство на Черноморското крайбрежие изрично обяви за край на строителните дейности 15 май, но допуска местните парламенти да решават сами какви да бъдат сроковете за строителство. От южните черноморски общини мълчат. Единствено в Поморие на извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие срокът за строителство на територията на Поморие и Ахелой да бъде удължен до 15 юни. Това се наложи, заради забавеното изпълнение на проекта на водния цикъл на Поморие след жалби от неодобрени фирми-изпълнители. Предстои и реконструкция и рехабилитация на ВиК мрежата на града.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |