Реформите в сфери като здравеопазването и образованието изискват дългосрочна визия. Едно правителство като сегашното трудно може да прокара такива реформи, коментира в сутрешния блок на БНР икономистът от „Индъстри уоч" Георги Стоев.
Той подчерта, че трябва да се има предвид, че правителството работи със статут на правителство на малцинството.
На въпрос: Има ли с какво да се похвали кабинетът за една година, Стоев отговори: Ако погледнем стагниращата ситуация в Европа, тогава може да тълкуваме резултатите като положителни. От политическа гледна точка коментарът трябва да бъде, че при условия на стабилна подкрепа на мнозинството в парламента, трябваше да се извършат повече и по-решителни реформи. Затова и малко неочаквано идва информацията, че ще се променят приоритетите и мерките, още повече че нямаше ясно изразена позиция какво ще се прави още в началото на мандата.
Стоев отново припомни, че случаят с липса на реформи в здравеопазването е хроничен, тъй като за този сектор говори всяко правителство през последните десетина години и почти нищо нищо не се върши в правилната посока. Според икономиста трябва да се дават повече права и възможности на пациентите да избират, да се ограничат правата на бюрокрацията да налага решения и никаква възможност да се източна държавния бюджет през Здравната каса, да се създават по-добри конкурентни условия в този иначе бетониран държавен сектор. Стоев уточни, че конкуренцията трябва да бъде не само между тези, които предлагат услугата, но и между предлагащите финансиране като здравните фондове.
Икономистът не е оптимист относно мерките, които ще предложи кабинета „Орешарски", тъй като здравеопазването се нуждае от сериозна промяна на визията за самия сектор, а сегашното правителство е с ограничен мандат заради това е трудно да се очаква, че ще успее да прокара точно такива реформи.
„В други сфери като стопанска дейност и намаляване на административната тежест е възможно започнатите промени да продължат, тъй като предложенията за тези промени идват и от бизнеса и от държавните агенции, които провеждат тази политика", посочи Георги Стоев. Според него обаче инициатори на такива промени са хората от новото поколение, които имат ясна мотивация за личен успех и да направи нещо в подкрепа на бизнеса. „В тази насока на ниво административни и лицензионни режими съм по-оптимистично настроен, отколкото в тежки сектори като образование, социални дейности, пенсионна реформа", уточни икономистът.
По думите на Стоев реиндустриалиция, работни места, по-добър жизнен стандарт е добро пожелание, но на ниво политика тези пожелания не откриха ясни измерения. Икономистът е категоричен, че управляващите са имали проблем да преведат тези послания на езика на конкретните мерки. Големият проблем обаче възникна, когато трябваше да се водят конкретни политик за конкретни предприятия, които не се случиха. Така че пожелателното мислене е в правилна посока и всички икономисти биха се съгласили с управляващите, тъй като повече индустрия означа по-голям икономически растеж, и повече работни места. На ниво политика обаче нещата не се случват", уточни Георги Стоев. Според него управляващите не са могли да приведат посланията от предизборната кампания в реално провеждани политики.
По думите на икономиста, в енергетиката конфронтацията с частните инвеститори е довела до тежка ситуация в доминирания от държавата сектор, в който от една страна инвестициите продължават да не достигат, а от друга държавата няма откъде да вземе свежи пари, за да финансира сектора. „Непрекъснато се обяснява на потребителя, че някой друг ще плати сметката. Изходът ще е тежка политическа криза. Тепърва предстои да се види какъв ще бъде провалът в енергетиката", прогнозира Георги ще Стоев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |