От днес започва процедурата по гласуване, чрез която ще бъдат определени победителите в първото издание на конкурса за Награди Икономика на светло за 2013 г., съобщи пресцентърът на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Предпочитанията си към номинираните в три категории участници ще дадат 100-те члена на експертното жури, специално създадено за целта, в което участват 100 изявени личности от областта на икономиката, научните среди, бизнеса, финансите, политиката, медиите.
Целта на конкурса е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да награди водещи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването на сиви практики. По този начин АИКБ цели да повиши обществената нетърпимост към неформалната икономика, да поощри предприемането на активни действия в тази посока и да популяризира градивната роля на бизнеса в обществото за подобряване на социално-икономическата среда.
Номинациите в конкурса за награди „Икономика на светло" бяха определени чрез отворена обществена анкета през месец май в следните три категории:
- За нормативен акт или административна практика, които водят до ограничаване на сивата икономика и подобряване на бизнес средата;
- За личност или организация, допринесла за ограничаване и превенция на неформалната икономика посредством активна позиция;
- За журналист или медия, допринесли за промяна на обществените нагласи към нетърпимост към неформалната икономика.
Резултатите ще бъдат оповестени на специална церемония, която ще се проведе през на 24 юни. Номинираните в категориите ще получат грамота, а победителите - специално изработена за конкурса статуетка „Икономика на светло".
Наградите „Икономика на светло" са първото по рода си признание за постиженията в борбата с неформалната икономика в България. Събитието популяризира сред обществото както приноса на българските предприемачи, бизнесмени и политици за подобряването и развитието на бизнес средата, така и добрите практики за ограничаване и превенция на неформалната икономика в страната.
Ето и номинациите:
Категория: За нормативен акт или административна практика, които водят до ограничаване на сивата икономика и подобряване на бизнес средата (присъжда се на държавна/общинска администрация или на нейни представители за предлагането/въвеждането на нормативен акт или административна практика, които водят до ефективно ограничаване на сивия сектор и подобряване на бизнес средата):
Регулярното разплащане от страна на държавата с бизнеса позволи да се повиши ликвидността в икономиката и да се ограничи междуфирмената задлъжнялост. Постигна се възстановяване на ДДС в разумен срок, което даде допълнителна възможност на фирмите да планират по-адекватно предстоящите си разходи и предостави стимул за бизнеса да бъде изряден към държавата и контрагентите си.
Своевременното разплащането с бизнеса по изпълнени договори за обществени поръчки и ускореният процес на верифициране и плащане на извършените разходи по изпълняваните от бизнеса проекти по Оперативните програми, създаде условия за стабилност на фирмените финанси на предприятията. Направените промени в Закона за обществени поръчки бяха подложени на широко обществено обсъждане и бяха съобразени с предложенията на социалните партньори, браншовите организации и гражданите. Този съгласувателен режим се възприе като добра практика и беше осъществен при всички предложения за промени в нормативни актове, касаещи социално-икономическата среда.
Екипът на Министерски съвет изготви и бяха приети 3 пакета с мерки, насочени към намаляване на административната и регулаторна тежест пред българския бизнес. В резултат на тази инициатива бяха приети и въведени в практиката мерки от особено важно значение за бизнеса, сред които са въвеждането на комплексно административно обслужване и намаляване размера административните такси.
Фискалният контрол е превантивен контрол за ограничаване на данъчните измами и подобряване на бизнес средата чрез ограничаване на нелоялната конкуренция. Въвеждането на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на Република България е национална мярка с цел ефективна защита на фискалната позиция и предотвратяване неплащането на ДДС, корпоративни данъци и данъци върху доходите на физическите лица, чрез осъществяване на превантивен контрол върху стоките с висок фискален риск от органите по приходите на НАП.
На фискален контрол подлежи движението на всички стоки с висок фискален риск, независимо от мястото на получаване на стоката - територията на България, територията на друга държава-членка на ЕС или трета страна. Фискални контролни действия на стоките с висок фискален риск (плодове, зеленчуци, месо, мляко, захар и др.) се извършват на вътрешните граници с Гърция и Румъния в близост до ГКПП. По последни данни на фискалните контролни пунктове са извършени общо 18 493 проверки и са проверени 271 869 тона рискови стоки, в т.ч. 179 077 тона плодове и зеленчуци. Очакваният положителен ефект от въвеждането на мярката за бюджета е 220 млн. лева.
Въвеждането на мярката цели намаляване на данъчните измамите в отрасъл производство и търговия със зърнени и технически култури. Предприетите дейности при изпълнение на мярката са: идентифициране на лицата, ползващи механизма за обратно начисляване и засилен контрол върху дейността им, засилване на контрола на регистрираните лица, ползващи режима на обратно начисляване по отношение на доставки от тяхна страна към нерегистрирани лица за начисляването и внасянето на данъка, засилване на взаимодействието с органите на Държавен фонд „Земеделие" относно обмен на информация за производителите на зърнени и технически култури и засетите площи. След въвеждането на механизма за обратно начисляване се осъществяват съвместни проверки на органите на НАП и на Националната служба по зърното. Обект на контрола са земеделски производители, търговци, зърнохранилища, публични складове, преработватели и всички субекти от производството в бранша и търговия със зърнени и технически култури. Прилагането на мярката води до засилване на контрола върху отраслите, свързани с преработване на зърнени и технически култури, за предотвратяване от изместване на измами с ДДС в тези сектори. Мярката е с временен характер.
Успешното прилагане на принципа за управление на риска доведе до дефиниране на търговията с горива като проблемна област със значителен риск за несъбиране на данъчни приходи и акцизи, както и за данъчни измами злоупотреби с ДДС. Този анализ насочи ресурсите на приходната администрацията към същността на проблема - неговите размери, начини за реализиране и противодействие. Приложени са комплекс от взаимно допълващи се мерки за третиране - въвеждане на система за фискално отчитане и на нивомерни системи, контролни мерки, комуникация със задължени лица. Направена е оценка на промяната на поведението на лицата в следствие на реализираната стратегия.
Разликата между размера на щетата за бюджета, която би била реализирана, ако нямаше третиране, и размера на щетата след проведеното третиране за 2013 г. е в размер на 162 млн. лв. В резултат на целенасочените действия и предприети мерки в изпълнение на стратегията от органите на НАП е установено, че данъчните злоупотреби в търговията с горива са намалели със 162 млн. лв., а делът на лицата, търгуващи с недекларирани горива, е намалял - от 24% на 15%. В резултат на приложения цялостен подход е постигнат реален ефект - намаление на недекларираните продажби при търговията с горива с 85%.
Категория: За личност или организация, допринесла за ограничаване и превенция на неформалната икономика посредством активна позиция (присъжда се на личност, НПО, научна организация, компания, която има задълбочени изследвания по темата, постоянни и активни медийни изяви, или е генерирала предложения за промени в законови актове и/или административни практики и т.н.):
Номинацията на Икономическия и социален съвет (ИСС) е признание за системната работа и цялостната роля, изиграна от този орган на гражданския диалог в България за ограничаване на сивия сектор, както и на конкретни негови действия и инициативи. Множество становища и разработки на Икономическия и социален съвет са насочени пряко към изсветляване на икономиката в България - становище на тема „Приоритети и политики за усвояване на средствата от фондовете на Европейския съюз в България през периода 2014 - 2020 г.", резолюция на тема „Подобряване на бизнес средата в България чрез по-добро регулиране" и редица други.
Духът на работа в ИСС винаги е бил насочен към конструктивна работа и постигане на консенсус за укрепване на законността, подобряване на социално-икономическата среда и ограничаване на сивата икономика. ИСС е една по-широка платформа за дебати, където се осъществява естествено продължение на дебатите от органите на социалния диалог. Икономическият и социален съвет допринесе много за формулирането на тези, които и до днес са в основата на усилията за изсветляване на българската икономика.
Направената номинация е за заслуги в теоретичното осмисляне, обосноваване и промотиране на адекватни на българските условия политики и мерки за противодействие на неформалната икономика, в това число ограничаване на корупционното поведение и корупционните практики. Руслан Стефанов участва в проекти, свързани с изследване на недекларираната работа в Централна и Източна Европа.
От 2002 г. е ръководител на експертна група по неформална икономика към Центъра за изследване на демокрацията. Той е лице за контакт към мисиите на Европейската комисия по въпросите относно напредъка на България в борбата с корупцията и организираната престъпност. Редовно участва в организираните от Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и равни възможности" конференции и семинари относно недекларирания труд, въпросите с миграцията и взаимодействието между гранична полиция и митниците на външните за ЕС граници. Член е на екипа от експерти, които подготвят Годишния икономически доклад за Президента на Република България. Автор е на раздела за неформалната икономика в Годишния доклад за мониторинг на корупцията на Центъра за изследване на демокрацията, както и редица други разработки.
Сашо Дончев е предприемач с активна обществена позиция и утвърден лидер при формирането на общественото мнение. Радетел на свободния пазар и свободния избор, лоялната конкуренция и социалната отговорност. Той изразява активна позиция против всякакви форми на проявление на неформална икономика и захранващата я със сиви средства корупция.
„Овергаз Холдинг" АД, чийто изпълнителен директор е Сашо Дончев, е сред най-големите данъкоплатци в страната. Въпреки строгите мониторинги компанията не е уличавана в лоши практики, а напротив - сама инициира проверки на Европейската комисия срещу злоупотреба с господстващо положение и неспазване на конкурентните правила от страна на държавни компании в преноса и продажбата на природен газ.
Г-н Дончев активно участва в дискусии, конференции и форуми с икономическа и образователна насоченост по теми, свързани с насърчаване на предприемаческата активност в България, законодателни инициативи за облекчаване на бизнеса и преструктуриране на образователната система за въвеждане на дуалното обучение.
Visa Европа взе предвид увеличаващите се предпочитания на българските потребители към електронните разплащания и работи последователно в тази посока. Екипът полага усилия да установи партньорства с държавните институции за въвеждане на POS терминали на ключови локации. Дейността на Visa Европа улеснява потребителите в разплащателния процес и допринася за успешното събиране на данъците и борбата със сивата икономика. Част от действията на екипа на Visa Европа за България включват проучване на нагласите на българите за използването на електронни разплащания за плащане на местни данъци и такси, представяне на доклада „Сивата икономика в Европа 2013 - електронните разплащания като средство за справяне със сивата икономика", организиране на конференции, посветени на електронните разплащания като средство за борбата с неформалната икономика и др.
В резултат от усилията на Visa Европа за България се постига ежегодно увеличение на безкасовите разплащания, в т.ч. плащания на работните заплати и другите видове възнаграждения, както и плащания за услуги в публичния сектор.
Категория: За журналист или медия, допринесли за промяна на обществените нагласи към нетърпимост към неформалната икономика (присъжда се на журналист или медия за принос в актуалното и многостранно отразяване на проблемите и постиженията, свързани с дейностите по ограничаване и превенция на неформалната икономика, в насърчаване и промотиране на светлия бизнес и формиране на обществена нетърпимост към сивия сектор):
Екипът на вестник „Банкеръ" усърдно и целенасочено години наред отразява финансовите пазари, борсите, икономическите събития и работи за разкриването на корупционните практики. През 2013 г. на страниците на вестника бяха публикувани редица статии, посветени на сивата икономика, корупционните практики, нерегламентираните плащания и т.н. Вестник „Банкеръ" всяка седмица, 20 години без прекъсване, предлага на читателите си новини и коментари в областта на икономиката, обществото, политиката и преди всичко - в банковата и финансовата сфера, като така доказва колко жизнен и устойчив е високият професионализъм.
Екипът на вестник „Банкеръ" прави редица проучвания сред реално работещите в българската икономика хора, като така регулярно дава оценка за състоянието на българската икономика - трудовоправните отношения, нерегламентираните практики, неформалната икономика.
Приложението на вестника за законност и власт „Параграф 22" завоюва интереса на читателите още със създаването си в края на 2001 година.
Основан през 1992 г. като национален информационен всекидневник, още с първите си броеве вестник „Стандарт" заема водещи позиции на българския вестникарски пазар. Информационна агенция standartnews.com e авторитетен източник на актуална информация. Екипът на вестник „Стандарт" активно участва в борбата с неформалната икономика чрез широкото медийно отразяване - за 2013 г. са публикувани редица статии, уличаващи сивите практики и вредите от тях и показващи добри примери за борбата с неформалната икономика.
Журналистите от вестник „Стандарт" редовно отразяват резултатите от проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика", както и присъстват на мероприятията по проекта, като предоставят регулярно актуална информация за сивата икономика в страната.
Вестникът отразява факти, свързани с укриването на осигуровки, нерегламентирания труд, данъчните ревизии и други актуални теми, свързани с нерегламентираните плащания и проявленията на неформалната икономика.
Г-н Мишел Гутсузян е репортер от вестник „Труд", който отразява теми, свързани със социалната политика, проблемите на пазара на труда и пенсионната система. Проявява изявен интерес към ограничаването на корупцията и сивия сектор в България. Репортажите му, посветени на предизвикателствата при инвестирането на средства от фондовете на ЕС, на проблемите в сферата на обществените поръчки и на условията за бизнес в България, винаги поставят акцент върху ограничаването на нерегламентираните и нелоялни практики.
Г-н Гутсузян активно отразява дейностите и мероприятията по проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика", като проучва задълбочено постигнатите резултати и събира допълнителна обективна информация, така че да отрази максимално обективно и задълбочено избраната тема. През 2013 г. г-н Гутсузян отрази в десетки статии борбата с неформалната икономика, вредите от нея, както и добрите практики за нейното ограничаване и превенция и с това допринесе за формиране на обществена нетърпимост към този феномен.
Телевизия „България Он Еър" е медия, която има активна позиция по социално-икономическите процеси в страната и утвърден обективен поглед върху протичащите в българската икономика процеси. Непредубеденото отношение на журналистите към всички събеседници, активната работа на репортерските екипи и усетът към актуалните предизвикателства пред икономиката утвърдиха тази медия като водещ партньор на българския бизнес в усилията му за подобряване на конкурентоспособността в страната.
Телевизия „България Он Еър" е медия, която активно отразява мнението на социалните партньори и представителите на гражданското общество по възможностите за намаляване на административните прегради пред бизнеса, ограничаване на неформалната икономика, подобряване на трудовоправната регламентация и други актуални икономически теми. Особени усилия се полагат продукциите на „България Он Еър" да отразяват възможностите за ограничаване и превенция на неформалната икономика и за формирането на обществена нетърпимост към нея. През изминалата година голяма част от предаванията на телевизията са посветени именно на борбата с нерегламентирания труд и сивия сектор.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |