Индонезия проучва възможностите да изнася стоки за Европейския съюз, като за целта използва летището край Стара Загора за карго терминал. Това заяви посланикът на Индонезия в България и Албания Бунян Саптомо по време на посещение в Стара Загора, съобщи пресцентърът на общината.
Според него обаче проблемът е, че летището е затворено от години и се нуждае от много инвестиции, за да започне да функционира. Досега никой не е поискал да вложи средства въпреки благопроиятното му местоположение в центъра на България и в непосредствена близост до международна магистрала.
Преди година от общината бе съобщено, че петима чуждестранни инвеститори - от Индия, Китай, Катар, Индонезия и Южна Корея, имат намерение да поемат финансовото обезпечение на проекта и сами ще си осигуряват товарите и клиентите. Но до конкретен договор така и не се стигна. Те бяха привлечени от анализ на Центъра за икономически изследвания в България, според който бъдеща инвестиция в летище „Стара Загора" ще даде възможност да се посрещне новия въздушен трафик, особено между Азия и ЕС. Отличната локация позволява придвижване 3 часа със самолет и 24 часа с камион до всички дестинации на Европа, добри климатични условия, бързи митнически услуги, ниски данъци и най-ниски разходи за труд за квалифицирана работна ръка в ЕС. Данните сочат, че въздушният товаропоток до и от ЕС ще нарасне с 5.8 млн. тона, 78 % от които ще идват от Азия.
Превръщането на летище Стара Загора в международен транзитен хъб ще има капацитет на товари от 150 000 до 250 000 тона, 2 писти, обслужващи Боинг 747 и Еърбъс 380.
Посланикът на Индонезия проучва и възможността наши учени да разработят специални устойчиви сортове и технология за отглеждане на пшеница при тропически климат, уточняват от общината в Стара Загора.
Островната държава с 240-милионно население представлява голям пазар за хранителни стоки, е посочил още посланикът. В момента България изнася за Индонезия само 7 млн. тона зърно и 2 млн. тона соя годишно, кориандър и тютюн, но годишният стокообмен се увеличавал.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |