Плажовете без концесионер надхвърлиха 40%. През тази година по-голям брой плажове ще бъдат неохраняеми, тъй като не са били дадени на концесия или под наем. Това става ясно от заповед на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева, публикувана на сайта на ведомството. Сред по-големите плажове в списъка са тези в курорта Русалка, Иракли, детските лагери в Обзор, Карадере, Ахелой, Каварна и др., към повечето от които не е имало интерес от наематели и в предходни години.
През настоящата година 84 плажа ще бъдат без стопани, което е около 45% от всичките 193 ивици в страната, става ясно от заповедта. Така спрямо миналата година около 20 плажа повече ще бъдат неохраняеми, като областните управи в Бургас, Варна и Добрич вече трябва да са сложили предупредителни табели. Най-много от тях се намират по Южното Черноморие, общо 46, включително плажовете в Ахелой, Иракли, къмпинг "Делфин", северния и южния плаж в Сарафово, целия попски плаж до Царево, детските лагери в Обзор, Резово и др.
GSM пазарът се сви с 18% през 2013 г. Това показват данните на последния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). В него е посочено, че се наблюдава преразпределение на пазарните дялове от "Мобилтел" към другите два телекома. Лидерът свива влиянието си с 2.6% до 40.7% на база на абонати, докато при приходи то е надолу с 2.3% до 42.3% дял. За сметка на това вторият по големина оператор - "Глобул", намалява разликата, като увеличава пазарния си дял с 0.8 процентни пункта на абонати до 37.2% и с 0.3 п.п. до 36.4% на база приходи. Най-печеливш от ситуацията е третият оператор - БТК. Лидерът при фиксирана телефония повишава броя на мобилните си абонати и достига дял от 22.1%, като увеличението е с 1.7%. При приходите то е по-голямо с 2% до 21.3%, се посочва в резюмето на доклада, публикувано на сайта на Комисията за защита на конкуренцията. Самият документ трябва първо да мине одобрението на антимонополния орган, за да може да бъде публикуван официално.
В резюмето на КЗК се посочва, че "значение за това преразпределение и съответно за засилване на конкуренцията между участниците на пазара има и преносимостта на номерата, като през 2013 г. броят на пренесените номера е нараснал с 13.77%.
Спадът на износа се ускорява през април. Спадът на износа, който започна от началото на 2014 г., се ускорява. От януари до края на април българските фирми са изнесли продукция за 12,922 млрд. лв., което е с 1,121 млрд. лв., или с 8% по-малко спрямо същия период на 2013 г. Това показват данните на НСИ. През първите три месеца намалението беше с 6,9%.
Спадът на експорта се дължи основно на по-малкото стоки, изнесени в страни извън Европейския съюз. Той е намалял с 18,4%. Най-голям е сривът на търговията с Гибралтар. Според анализатори обаче това се дължи на пресичането на фиктивен износ на горива.
Конфликтът в Украйна продължава да се отразява негативно на родния експорт. За периода януари-април 2014 г. българските фирми са изнесли за тази страна продукция за 78 млн. лв., което е близо 3 пъти по-малко в сравнение със същите месеци на миналата година.
Българските фирми бързо губят пазарите си зад граница. Един от основните мотори на българската икономика - износът, взе да гасне. Националният статистически институт обяви вчера, че през първите четири месеца на годината експортът на нашите фирми към държави извън ЕС се е сринал с 18.4% спрямо същия период на 2013 г. Само за април спадът е още по-жесток - изнесените стоки и услуги са с 22.4% по-малко от април 2013. През април България е изнесла с 3.5% по-малко стоки за страните от ЕС. Общо за първите 4 месеца на годината износът ни за ЕС е намалял с 0.9% в сравнение с година по-рано.
Данните на статистиката опровергават ентусиазма на министъра на икономиката Драгомир Стойнев, който преди ден се похвали, че "българският износ към Китай се увеличава с 20% през последните месеци". В присъщия си стил Стойнев не посочи за кои месеци говори и с кой период ги сравнява.
Данните на НСИ потвърждават, че негативната тенденция, започнала от началото на годината, става все по-отчетлива и тревожна. Експерти коментират, че важни пазари на нашите фирми изпитват проблеми - китайската икономика се забавя, а размириците в Украйна продължават.
Разнобой в кабинета за "Южен поток". Проектът "Южен поток" се оказа основният коз в сложната геополитическа игра между Русия, САЩ и Европейския съюз. Изявлението на премиера Пламен Орешарски, че работата по газопровода у нас се спира временно до изчистване на спорните точки с Брюксел, предизвика политически реакции у нас и отзвук в Европа и Русия.
Разнобой в кабинета предизвика бъдещето на проекта "Южен поток". Ден, след като премиерът Пламен Орешарски заяви, че газовият строеж е спрян, докато процедурата не се синхронизира с Европейската комисия, енергийният министър Драгомир Стойнев заяви от Китай, че "никой не поставя под въпрос реализацията на проекта". "Той е необратим, въпросът е не дали, а как точно да бъде реализиран", подчерта в своя позиция Стойнев. И допълни, че "в България общественото мнение е категорично за проекта - 64% от българите го одобряват".
Спасяват сезона с 10 млн. за реклама. Държавата спешно трябва да отпусне средства за реклама на туризма, за да бъде спасен летният сезон. Това алармират хотелиерите от Слънчев бряг, Несебър, Поморие и Варна. Заради кризата между Украйна и Русия продължават да валят откази за ваканции у нас. Отливът на туристи от Киев стигна близо 50%. В същото време на руския пазар отбелязваме спад от близо 20%, основно заради многото продадени имоти на руснаци, обясниха експерти. Макар и по-малък отлив през тази година има и сред немските туристи. Затова е задължително, за да се похвалим накрая с успешен сезон и прогнозираните 4-5% ръст на броя на гостите и приходите, да инвестираме в реклама на пазари, които традиционно купуват почивките си в последната минута, обясниха хотелиери. Такива са българският пазар и балканските страни, както и в по-малка степен скандинавските, германските и английските почиващи, обясниха от бранша.
Бориславова купува второ пристанище. Инвестиционният фонд на Цветелина Бориславова Си Ес Ай Еф ще купи второ инфраструктурно съоръжение в Бургас. Става въпрос за рибарското пристанище, собственост на дружеството „Черноморски риболов Бургас". То се намира в съседство с пристанището на „Фиш порт" за обработка на товари, което бе придобито от Бориславова преди година. Предстои по сделката да се произнесе Комисията за защита на конкуренцията.
Схемата ще бъде следната: Си Ес Ай Еф ще купи новоучреденото дружество „Метафиш", в което са апортирани терени, сгради и инфраструктура на „Черноморски риболов Бургас". Общата площ на парцелите е 23 дка. Върху тях има помещения за съхранение на риба, оборудвани с хладилни камери, складове, магазин и други постройки. Кейовата стена е дълга 125 м, но е плитка (около 4 м). Там може да застават около 40 лодки или четири-пет риболовни траулера. Пристанището през последните години се използва главно от риболовните кораби на „Черноморски риболов Бургас", които не са обект на сделката. Рибарите предпочитат да хвърлят котва в Созопол, както и на прочутото Ченгене скеле, южно от Бургас.
Москва вдига двойно цената за живота на АЕЦ. Модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй" по международни цени би струвала между 500 и 600 млн. евро. Възможно е тази сума да се намали след провеждането на тръжните процедури. Но дори без съществено понижение инвестицията си заслужава, тъй като на практика ще удвои живота на атомната централа. Това заяви вчера пред български журналисти Станислав Антипов, зам. генерален директор на „Росенергоатом", след откриването на Международния промишлен форум „Атомекспо 2014" в Москва. Компанията е част от руско-френския консорциум за модернизацията на АЕЦ „Козлодуй" в партньорство с „Електрисите дьо Франс". В нейната структура влизат конструкторите и производителите на основните съоръжения в нашата централа.
Лицензът на пети блок на АЕЦ „Козлодуй" изтича на 5 ноември 2017 г., а на шести - на 2 октомври 2019 г. В рамките на програмата за удължаване на експлоатацията им ще бъде проверено състоянието на метала на корпусите на двата реактора, както и на останалото оборудване от радиоактивния кръг. Извън „ядрения" остров много съоръжения ще бъдат подменени.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |