Източник: www.darikfinance.bg
За да задържи цената на тока и да постигне евентуално нищожно намаление за бита от 0.66% Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще нанесе пореден удар върху големите производствени компании.
"Само за една година те ще формират дефицит от над 43 милиона лева", съобщи вчера Костадин Делисивков от Федерацията на индустриалните потребители на ток. Той участва във вчерашното обществено обсъждане на новите цени на тока и парното. ДКЕВР трябва да вземе окончателното си решение за цените на тока и на парното на 30 юни, пише "Сега".
Бизнесът възразява срещу предложеното увеличение от 2.29 лв. за мегаватчас на мрежовата компонента и над 2 лв. за мегаватчас на началната цена на търговете за електрическа енергия. По думите на Делисивков промените са заложени в новия ценови период от 1 юли. "Това ще се отрази сериозно на износа, който и бездруго бележи сериозен спад, особено към страните извън ЕС. Говорим за реиндустриализация, но тя няма да се случи, защото не виждаме воля за конкурентни цени на ток и природен газ спрямо тези в останалите държави", заяви той. В понеделник статистиката отчете, че през първите 4 месеца на тази година експортът към т.нар. трети страни се е сринал с над 18% спрямо същия период на миналата година.
Федерацията на индустриалните производители на ток и още 3 индустриални организации са внесли протестна декларация в Министерския съвет и Министерството на икономиката срещу плановете на енергийния регулатор. "Не се прилагат мерки за повишаване на износа на нашата продукция, а продължава да се стимулира износът на работни места и добавена стойност към съседни страни чрез износ на ток на преференциални цени", пише в декларацията.
Според Деница Ненчева, която представлява ТЕЦ "Марица-изток 3", комисията е направила разчетите си за новите цени на тока така, все едно вече е договорено исканото от централата намаление. Преди дни ДКЕВР нареди на НЕК да започне предоговаряне със скъпите американски централи ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3. Ненчева заяви, че контрактите не са предоговорени, и попита какво е основанието на ДКЕВР да намалява условните разходи на централата с 20%, при условие че цените на въглищата и варовика не се определят от комисията.
"Такова обяснение в доклада на комисията липсва", заяви тя. Наскоро министърът на икономиката Драгомир Стойнев се похвали, че в рамките на година на два пъти със своя заповед е увеличил цените на въглищата от мини "Марица-изток", които захранват топлоцентралите в района.
Решението за отнемането на лицензиите на снабдителните дружества на ЕРП-тата все още не е взето, допълва пред в. "Сега" председателят на ДКЕВР Боян Боев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |