Източник: www.darikfinance.bg
Днес един депутат от БСП направи каквото трябваше, като подаде оставката си, заради принципите си. Георги Кадиев обяви, че избори в края на юли биха били "най-бързия път към ада" както за България, така и за социалистическата партия.
А както знаем пътят към ада е покрит с добри намерения. Добри ли бяха обаче намеренията, довели до сегашната политическа ситуация в България?
Само преди седмица правителството изглеждаше непоклатимо. После лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че трябва да има избори преди края на тази година. Защо? Наистина вотът за европейски парламент показа една изненадващо слаба БСП, но политическата слабост никога не е била причина за оставки в България.
Народното недоволство също никога не е било такава причина. Истината е, че през 2007 г. Жан Виденов подаде оставка под натиск от Европа. Тогава европейските инвеститори не искаха страната да фалира по дълга си, както година по-късно направи Русия.
През миналата година Бойко Борисов също си тръгна под външен натиск, този път от Москва. Правителството на ГЕРБ падна, след като спря проектите за АЕЦ "Белене" и нефтопровода "Бургас-Александруполис", докато отлагаше стартирането на газопровода "Южен поток".
Кабинетът Орешарски беше притиснат едновременно от ЕС, САЩ и Русия, като се опитваше да угоди на всички тях. В Европейския съюз са недоволни от политиката на България за "Южен поток", но най-вече от блатото на корупцията в страната. В САЩ искат да откъснат страната от орбитата на Москва. А в Кремъл искат София да се съобразява с руските геополитически и икономически интереси.
Брюксел засили натиска след изборите за европейски парламент, отлагайки плащания от еврофондове, заради проверки. В същото време правителството в България ударно храчеше очакваните в бъдеще европейски пари. Така само за 4 месеца в бюджета беше формиран дефицит от 864.5 млн. лв, като 410.4 млн. лева от него се дължат на неизплатени средства от Европа. А фискалният резерв достигна 6 млрд. лв, благодарение на предстоящи вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други на стойност 900 млн. лв.
Европейската комисия дори стартира процедура срещу България заради избора на изпълнител на проекта "Южен поток".
Спирането на средства от Европа и най-вече на 97 млн. евро по Оперативна програма "Околна среда", беше прието особено тежко от ДПС, защото общините, управлявани от движението се представяха особено добре в усвояването на европейските средства.
Премиерът Пламен Орешарски очевидно не издържа на натиска и когато София беше посетена от трима американски сенатори, направи грешен ход, ускорявайки неизбежната развръзка.
Няма как да знаем какво са си казали премиерът и политиците от САЩ, но съдейки по обичайния начин на действие на американските сенатори, можем да направим добро предположение за това, как е протекъл разговорът.
Вероятно българският премиер е поискал подкрепа от Запада за правителството и Вашингтон да окаже натиск върху Брюксел за европейските фондове. Също е вероятно такава подкрепа да му е била обещана срещу известни отстъпки. Със сигурност знаем, че една от отстъпките е била спирането на проекта "Южен поток".
След срещата с американските сенатори Орешарски изненадващо обяви, че е разпоредил спирането на всякакви дейности по газопровода. Така той предизвика паника в съседна Сърбия, гневен поглед от Москва и получи еквивалента на потупване по рамото от Вашингтон и привидно положителна реакция в Брюксел.
Да не забравяме, че половината от базираното в Амстердам, Холандия дружество South Stream Transport B.V. се държи от водещи европейски компании – френската EDF group, италианската Eni и германската Wintershall Holding GmbH.
По време на изглежда краткия си мандат като министър-председател на България, политическите усилия на Пламен Орешарски и визитите му бяха насочени основно в Европа. В същото време отношенията с Русия се движеха от министрите от БСП.
А САЩ, въпреки че винаги са щедри на обещания, никога не са имали достатъчно влияние на Балканите, за да се противопоставят на руските интереси. Това важи дори за такива традиционни американски съюзници като Турция и Гърция.
Реакцията на българския министър на икономиката на думите на премиера беше дипломатичен опит за отричане на казаното. А официална реакция от Кремъл не последва. Само ден по-късно обаче лидерът на социалистите Сергей Станишев обяви, че правителството трябва да подаде оставка и да се проведат нови избори, колкото се може по-скоро.
Така Станишев на практика сваля от власт избрания от него самия премиер и министри, изглежда донякъде стреснат от слабите резултати на БСП на изборите за европейски парламент, но най-вече заради грешката на Орешарски, който пробва да включи американците в игра, в която нито Брюксел, нито Москва ги искат.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |