Европейската препоръка е причина премиерът Пламен Орешарски да разпореди прекратяване на работата по "Южен поток" в България. Това обяви самият той пред депутатите. Орешарски е разпоредил да се преустановят по-нататъшните действия и процедури по подготовката за стартиране на изграждането на газопровода, докато тече кореспонденцията и консултациите с Европейската комисия.
Премиерът обясни, че Европейската комисия подлага на съмнение процедурите по определяне на "Южен поток България" за проектант, оператор и собственик на тръбопровода, както и компетентността на България да сключи междуправителственото споразумение и възложените поръчки от "Южен поток България".
По думите на министър-председателя естеството на тези забележки предполагат детайлен и юридически задълбочен анализ, какъвто в момента се извършва от Министерство на икономиката и енергетиката и Българския енергиен холдинг, и поради тази причина няма да си позволи каквито и да било други предварителни оценки.
„Българската страна ще предостави отговорите на всички въпроси, които Европейската комисия изисква, гарантира Орешарски. В съответствие с призива на ЕК Пламен Орешарски е разпоредил на съответните български участници да спрат действията по изграждане на тръбопровода, докато текат консултациите с Европейската комисия и докато не се вземат мерки в резултат на тези консултации", подчерта премиерът.
Той каза още, че разпореждането за спиране на всички процедури по подготовката на започването на проекта е без решение на Министерски съвет, защото той не е страна по практическите действия. „Страна по тях е Българският енергиен холдинг и в този смисъл разпорежданията са издадени от икономическия министър от юридическа гледна точка", подчерта Пламен Орешарски.
В пленарната зала той отговори защо е обявил спирането на проекта "Южен поток" точно след срещата с тримата американски сенатори в София: „Ами нямаше друга среща преди това, а по време на срещата бяха разисквани много широк кръг въпроси. Една от темите бе за енергийната сигурност на континента, на региона и на нашата страна, обхващащ въпроси, свързани с интерконекторни връзки и газопроводи, както южния газов коридор, така и "Южен поток". Така че беше естествено в брифинга след срещата да спомена как е протекла срещата и какви въпроси са обсъждани. Обратното би означавало да спестя на българската публика част от въпросите, които са дискутирани на тази среща."
Питането на ГЕРБ кога ще подаде оставка Орешарски отхвърли така: „Поставяте въпроси извън днешната тема, благодаря ви!"
След министър-председателя на парламентарната трибуна застана министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който заяви, че проектът "Южен поток" е необратим, защото е стратегически за България и геостратегически за региона. Той е важен и за други страни от ЕС, през които ще премине и на това се основава моето мнение, че "Южен поток е необратим".
"Искам всички да ме чуят внимателно! В момента съмненията на Европейската комисия са насочени към междуправителственото споразумение, подписано през 2008 г. и към начина, по който е създадена през 2011 г. проектната компания", продължи Стойнев.
Той обясни, че има писмо от Изпълнителната агенция за обществените поръчки, в което се казва, че компанията не е заявител по Закона за обществените поръчки.
"Този търг е направен по начина, по който вие сте избрали и проектант. Ако вие сте сбъркали, сбъркали сме и ние", категоричен бе Стойнев, обръщайки се към депутатите от ГЕРБ в пленарна зала.
Министърът на икономиката и енергетиката повтори, че проектната компания е създадена по времето на ГЕРБ. "Не е създадена с търг или конкурс и точно затова пита Евроепйската комисия", поясни Стойнев. Той подчерта, че срокът за отговор на Брюксел е по съкратената процедура и страната разполага с 1 месец, за да отговори. "Част от отговорите вече са изпратени, а до 29 юни Съветът по европейските въпроси трябва да приеме всички отговори и да бъдат изпратени до Брюксел", каза още Стойнев.
Според него сегашните управляващи защитават стари правителства. "Тук включваме и Тройната коалиция, и правителството на ГЕРБ. Документите, които съм изискал от проектната компания показват, че може би ние вървим по правилния път", каза в заключение енергийният министър и подчерта, че от създаването на проектната компания досега са похарчени общо 23 млн. лв., а българският данъкоплатец няма да плати нито лев за изграждането на "Южен поток".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |