Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Total търси изпълнител за сондажи в Черно море. Поръчката е за около 100 млн. лева и най-вероятно ще привлече компаниите с опит в региона. Българският клон на френската компания Total обяви в понеделник обществена поръчка за два проучвателни сондажа на територията на газовото находище "Хан Аспарух" в Черно море. Прогнозната стойност е около 100 млн. лева, ако се съди по гаранцията за участие от 1 млн. лв., която по закон е до 1% от цената на поръчката. Към момента това е най-скъпият етап от процедурата по проучване на залежите в "Хан Аспарух", където по първоначални оценки има между 42 и 84 млрд. куб.м природен газ. През 2012 г. консорциум между Total, OMV и Repsol подписа договор с държавата за проучване на едно от най-перспективните находища в дълбоките води на Черно море като плати рекорден бонус от 40 млн. евро. Инвестицията в подготвителни дейности ще е от порядъка на 400-500 млн. евро. Първият етап – сеизмичните проучвания, приключиха по-рано тази година, като тази част от проекта се ръководеше от "ОМВ офшор България" (местният клон на австрийския участник в консорциума). Подготовката и реализацията на проучвателните сондажи се поема от Total, като компанията с най-голям опит в тази дейност. "Тотал Е&П България" вече обяви четири поръчки близо 10 млн. евро за доставка на оборудване и услуги, свързани с подготовката на сондажите. Те са за доставка на тръбни елементи за нефтен сондаж, кондукторни колони и системи на обсадна колона.
Как да затворим кръга образование - бизнес - млади хора. Младежи настояват за кариерно ориентиране, срещи с ментори и повече работа по казуси и практически занимания.Бизнесът се развива много по-бързо от образователната система и това до голяма степен е нещо напълно нормално. Затова и смисълът на образованието трябва да бъде не толкова в това да подготвя готови кадри за пазара на труда, а в това да създава мислещи, гъвкави и адаптивни хора. Да им помага да осъзнаят какво ги вдъхновява, каква професия и кариера искат и в същото време да отгледа у тях желание непрекъснато да се развиват и да учат. Реално това са все неща, които впоследствие ще им помогнат да бъдат успешни на пазара на труда и да усвоят професията, за която са учили, докато я упражняват. А някои от промените, които могат да бъдат направени най-бързо и лесно, са в университетите да има повече възможности не просто за теория, а и за практическа работа по казуси, както и повече срещи с работещи професионалисти в различни области.
Вестник Сега
Датата за предсрочните избори все повече се замъглява. БСП няма да предлага ден за вота, а само политически консултации, които да решат казуса. Очакванията на днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) да бъде определена дата за предстоящите предсрочни парламентарни избори може и да не се оправдаят. Макар повечето политически сили да се обявиха за вот в края на септември или началото на октомври, вчера стана ясно, че БСП изобщо няма да предлага точен ден. Допълнителен щрих дава и съобщението на президентството, което не съдържа конкретен дневен ред на КСНС. Миналата седмица Росен Плевнелиев очерта три задачи пред съвета - постигане на съгласие около датата на изборите и процедурата за избор на български еврокомисар, както и обсъждане на проблемите с "Южен поток" и еврофондовете. Най-сложна е ситуацията при мандатоносителя БСП. Хора от върховете на партията изпратиха разнопосочни сигнали вчера. Преди заседанието на Изпълнителното бюро оптималната дата, която обсъждаха на "Позитано" 20, бе за вот в края на септември. На заседанието на ИБ обаче е взето решение да не предлагат конкретна дата, съобщи военният министър Ангел Найденов. Нещо повече - той не очаква КСНС да излезе с решение по въпроса. Социалистите вече смятат, че е по-уместно на съвета да се постигне съгласие за политически консултации, по време на които да се определи кога да са изборите. "Продължаваме да държим на бързи парламентарни избори, които трябва да бъдат съобразени и със задачите, които предстои да бъдат реализирани в рамките на дейността на правителството и на НС", допълни Найденов.
Парламентът решава днес съдбата на изборния референдум. Депутатите се събират днес на извънредно заседание, на което трябва да решат дали да се проведе национален референдум за реформа на изборната система. Въпросът трябваше да бъде разгледан миналия четвъртък, но пленарното заседание се провали заради бойкот от страна на ГЕ РБ и отсъствието на "Атака". Допитването беше инициирано от президента Росен Плевнелиев в началото на годината, за да се чуе мнението на българите по евентуалното въвеждане на мажоритарно, електронно и задължително гласуване. През февруари парламентарната правна комисия прие становище, с което отхвърли предложението на държавния глава. Впоследствие инициативен комитет, оглавяван от конституционалиста проф. Георги Близнашки, събра подписка в подкрепа на допитването. Но тъй като нямаше необходимите 500 хил. валидни подписа, за да го направи задължително, решението за провеждането му остана в ръцете на депутатите.
Вестник Монитор
Разкривали болници с доктори „мъртви души”. Болници са получавали разрешително да извършват дейност на базата на дипломите на лекари „мъртви души”, които работят в чужбина. Така срещу дипломите на докторите фантоми собствениците им получават право за дейност на лечебното заведение от Министерството на здравеопазването. Това съобщи д-р Димитър Шишков от Пловдив пред БТА. По думите му в неговия град има 45 договора между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и здравни заведения. В същото време болницата в Смолян е само една. В някои от случаите болници се регистрират с дипломи на лекари, които работят в чужбина. За това те получават между 500 и 800 лева на месец, като документите са изрядни, посочи още д-р Шишков. Според него така се източва НЗОК а пари от тези здравни заведения пълнят партийни каси. Д-р Шишков смята, че единственият начин да се прекрати тази порочна практика е час по-скоро да бъде въведена стриктно разписана и строго съблюдавана здравна карта. Този документ определя броя на здравните заведения в даден регион, отчита разстоянието и наситеността с болници, диагностично-консултативни центрове, лаборатории и диспансери, и дали те са достатъчни или не според броя на населението, преобладаващите възрастови групи в него и хронични заболявания, с каквито се славят някои райони у нас, например селищата с развита миннодобивна и преработвателна промишленост.
Вестник Новинар
София иска отсрочка за новата такса смет до 2016 г. Столичната община иска отсрочка за въвеждането на новата методика за изчисляване на такса смет до 2016 г. „Най-разумно и отговорно би било да се отложи приемането на новата методика на формиране на такса смет”, заяви пред БНР зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Според него трябва да продължи да се работи в реалистични срокове, да се направят експертни анализи и сериозно обсъждане с обществеността, така че през 2016 г. да се премине плавно и постепенно към новата методика. Барбалов смята, че внесената в Министерския съвет методика все още съдържа много грешки и за обсъждане е трябвало да бъде предложен готов за приемане документ. „При изработката на правила трябва да се отчита какви отпадъци произвежда замърсителят и социалният елемент”, подчерта той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |