Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
БДЖ е предложило на кредиторите си да му намалят задълженията с 30%. От транспортното министерство залагат на гръцкия пример."Поискали сме от кредиторите по втория облигационен заем на "БДЖ холдинг", редуциране на задълженията с 30%". Това съобщи зам.-министърът на транспорта Антон Гинев. Предложението е направено миналата седмица, като в момента се чака отговора на другата страна. Т.нар. втори облигационен заем беше взет през 2007 г. с основната цел погасяване на стари задължения. От четири години обаче държавният превозвач изпитва сериозни затруднения при погасяването на задълженията, като просрочията са 76 млн. лв. В края на май кредиторите дадоха сигнал, че може да предприемат крайни мерки, за да си съберат дължимото, като междувременно от известно време текат и разговори за предоговаряне на дълга. След няколко разменени предложения от страна на БДЖ и възражения от страна на облигационерите, последната идея на превозвача е за отписване на 30% от главницата по заема, която към момента е 85-86 млн. евро. Офертата едва ли ще срещне бурни овации от страна на кредиторите. Антон Гинев обаче коментира казуса така: "Как на Гърция й опростиха част от задълженията".
Заводът на "Корадо" в Стражица става ключов за експанзията на дружеството. Чешката компания ще прави модернизация за 12.5 млн. евро и разчита на подкрепа от местните инвеститори. Модернизацията на фабриката за радиатори в Стражица е ключова за експанзията на "Корадо груп" на нови пазари, тъй като тя предлага най-ниската себестойност на изделия с високо качество. За да увеличи капацитета й три пъти, като разшири и гамата от отоплителни инсталации, компанията майка от Чехия е изготвила 5-годишен инвестиционен план на обща стойност 12.5 млн. евро. Освен със собствени средства той ще бъде финансиран и с помощта на външни инвеститори чрез предлагането на акции за 7.9 млн. лв. То ще може да се проведе още това лято, а инсталирането на част от новите машини може да завърши още през октомври-ноември. Това заявиха представители на мениджмънта на "Корадо груп" и инвестиционния посредник Райфайзенбанк по време на представянето на стратегията за експанзия.
Вестник Труд
Пътните фирми ще се борят за 79 млн. лв. Обществени поръчки за текущо и зимно поддържане на пътищата в Северна България за следващите 4 години на стойност около 79 млн. лв. обяви Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). Те се отнасят за 9 области, като фирмите могат да подават оферти за една или повече от тях до края на юли. За останалата част от страната поръчки ще бъдат обявени през следващите месеци, тъй като сегашните договори за тях изтичат през 2014 г. и 2015 г. Най-скъпо се предвижда да е поддържането на пътищата в Добрич - 10,560 млн. лв. с ДДС за 4 години, а най-евтино в Шумен - 7,56 млн. лв. При оценката на офертите 50% тежест ще има техническата част, а другите 50% - предлаганите от фирмите цени за различните дейности.
Вестник Сега
Законът срещу търговските вериги мина без дебат. Представители на бизнеса поискаха вето за спорните промени. Поправките в Закона за защита на конкуренцията, с които държавата грубо се намесва в регулацията на пазара, вчера минаха и последното сито - Народното събрание. Депутатите останаха глухи за призивите на бизнеса законът да не се одобрява в този му вид и без никакви дебати приеха промените на второ четене. От закона отпадна терминът "значителна пазарна сила", но той бе обогатен с друго определение - "злоупотреба с по-силна позиция при договаряне". Според поправките такъв е случаят, когато при договаряне едната фирма е зависима от другата с оглед пазара, дейността и мащаба. Кой е "по-силен" ще се измерва по специална методика от новата Комисия за защита на конкуренцията, в която ще се влее и Комисията за защита на потребителите. В същото време КЗК ще запази "силата си" да може да одобрява и преглежда договорите на големите компании с оборот над 50 милиона лева, които те искат да сключат със своите доставчици. "В момента под ударите на закона попадат огромната част от фирмите, тъй като те не са еднакви - имат различни обороти, мащаб и др.", обясни пред в. "Сега" председателят на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев. Той за пореден път предупреди, че държавата се готви да се намеси в изцяло частните отношения между компаниите. "Надявам се, че президентът Росен Плевнелиев ще разгледа мотивите и на двете страни и ще наложи вето на закона", заяви той.
16 хиляди млади фермери ще получават допълнителни пари на декар.Това става ясно от анализ на земеделското министерство за директните плащания за следващия ценови период. Според европейските регламенти младите фермери задължително трябва да получат допълнително директно плащане на хектар. Според анализа земеделците до 40-годишна възраст ще получават 25% над основното директно плащане за площ. Бюджетът по схемата трябва да бъде до 2% от годишния пакет за тези плащания. Това прави около 15.8 млн. евро.
Решението колко точно средства ще бъдат заделени за младите фермери обаче предстои да се вземе от агроминистерството.
Вестник Новинар
Над половината услуги на НАП вече са електронни. Месец преди крайния срок 16 юли 2014 г. на проекта за изграждане на информационна система на НАП агенцията може да се похвали с 60 електронни от общо 100 предлагани услуги. Това съобщи ръководителят на проекта Атанас Янев и уточни, че за целта са били похарчени 642 000 лева.
Вестник Монитор
ВЕИ фирми с милиони от зелен ток не внасят осигуровки. Собствениците на повечето централи са компании извън България. Фирми, производители на електрическа енергия от слънце и вятър, които по справка в Търговския регистър не осигуряват нито едно лице, получават милиони от държавата, съобщи БГНЕС. Седем от ВЕИ фирмите имат сключени дългосрочни договори за задължително изкупуване на еленергията им при цена от 485,60 лв./мвтч. В рамките на една година те са получили общо близо 109 млн. лв. В същото време справка в Търговския регистър за 2014 г. показва, че не са осигурявали социално или здраво нито едно лице. Проверените от информационната агенция зелени централи за година са получили приходи от зелен ток от близо 300 млн. лв. при едва 37 осигурени. Интересен факт е, че по-голямата част от тези фирми са със собственици, регистрирани извън България в страни като Малта, Испания, Швейцария, Италия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |