Президентът на КНСБ Пламен Димитров поиска гаранция, че заплатите в държавните енергийни дружества ще бъдат платени въпреки кризата с Корпоративна търговска банка.
„За нас е важно обаче да се намери надежден механизъм за разплащане на работните заплати, които са в тази банка. Би имало някакви проблеми, ако не се намери паралелен допълнителен механизъм, който аз не знам какъв ще бъде, но знам, че идва плащането на заплати и в мините, и в държавната енергетика, и хората се притесняват в момента как това ще стане", заяви за БНР Димитров.
Пари за заплати на миньорите и енергетиците ще има, обявиха от Българския енергиен холдинг, като се позоваха на постановлението, което задължава всички държавни дружества да разпределят парите си поне в четири банки.
По-късно пред БНР изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Георги Златев увери, че работниците във въгледобивното дружество ще си получат заплатите за юни, въпреки че сметките им са в КТБ. По думите на Златев работниците сами са започнали да си откриват нови сметки в други банки, а които не са го направили, ще получат на 25-и юни заплатите си на ръка. Останалите сметки на "Мини Марица-изток" не са в КТБ.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев също заяви, че не очаква проблеми в изплащането на заплатите в двете държавни дружества в региона "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица изток 2". Според него истината за кризата в банката на Цветан Василев ще стане ясна на един по-късен етап. Синдикалният лидер добави, че при големите пари са и големите опасности, но отхвърли възможността да се повтори банковата криза от 1996-1997-а година.
КНСБ и КТ "Подкрепа" очакват следващата седмица при президента Росен Плевнелиев да има консултации за приоритетите до края на мандата на 42-рото Народно събрание. Ако няма законодателни промени, е възможно да се възпрепятства усвояването на евросредства от новия програмен период, предупреждават те.
Двата синдиката искат категорично да се определят приоритетите на Народното събрание преди разпускането му и препоръчват одобрение да получат приоритетно закони, свързани с новия програмен период на еврофинансиране.
„Два закона, които иска Комисията от нас, са свързани с ключови реформи - Закона за училищното образование, измененията в Закона за основното образование, както и необходимите корекции най-вероятно в Закона за бюджета за Здравната каса. Както виждаме, тя отива "на червено". Ако не приемем тези закони, които са в предварителните условности в тези препоръки от Комисията, дадени онзи ден от Съвета, очевидно е, че няма как да искаме да финализираме договарянето на тези 15 милиарда евро, които от 1-ви януари догодина България ще има възможност да ползва, очевидно няма да може, предвид своята готовност", посочи Пламен Димитров.
Според вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов неясна остава съдбата на пенсионната реформа, а до края на годината трябва да има яснота.
„В края на тая година изтича действието на параграф четвърти от преходните и заключителни разпоредби на Кодекса за социално осигуряване. Казано с две думи, от 1-ви януари категорийните работници трябва да получават пенсиите си от пенсионните фондове, което, както е известно, не може да стане и никога няма да може да стане", обясни Димитър Манолов.
Лидерът на КНСБ също настоява за решаване на спешните проблеми в пенсионната система. В противен случай стаж и възраст ще нарастват от догодина, както бе определено от правителството на ГЕРБ - с по 4 месеца, което е неприемливо за синдиката.
„Ново правителство, старо правителство, служебно и всичко останало - трябва да се намери поне минималния консенсус по тези три въпроса - ранното пенсиониране, стажа и възрастта и криминализирането на укриването на неплащането на вноски, което ощетява допълнително с допълнително пари за някаква стабилност на системата", предупреди Пламен Димитров.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |