Договорът за учредяване на съвместно предприятие за строежа на VII блок на АЕЦ "Козлодуй" между американската компания "Уестингхаус" и българската държава е трябвало да се подпише на 24 юни, но някои от текстовете по споразумението смутили българската страна. Такива публикации се появиха през последните дни, а някои медии дори твърдят, че се предвижда сегашното дъщерно дружество та АЕЦ "Козлодуй" - "Нови мощности" да се преобразува, като 70% от него ще останат собственост на АЕЦ "Козлодуй", а 30% да бъдат прехвърлени на "Уестингхаус".
Каква е истината и какво предстои? За отговор на този въпрос БНР потърси Александър Николов, заместник-директор на АЕЦ "Козлодуй".
„В момента подготвяме един предварителен документ, който сме нарекли споразумение за сътрудничество. Той е в своя край и очакваме в близко време да бъде подписан, не мога да се ангажирам с точна дата. Това е акционерно споразумение, първичен документ, в резултат на който ще започне определена дейност, а крайната цел е подписването на договор за изграждането на нов блок на площадката ва АЕЦ "Козлодуй". Такива са ни намеренията - "Уестингхаус" да влезе с 30 процента собственост, а АЕЦ - с останалите 70 процента", обясни Николов.
Той смята, че уговорката ще бъде надлежно описана в споразумението, че в момента на зареждане на готовия блок с ядрено гориво, "Уестингхаус" ще излязат от акционерното споразумение.
„Не бих споделил това, че няма да бъдат дългогодишен инвеститор, защото изграждането не става за един ден, но те няма да бъдат оперираща компания", уточни заместник-директорът на АЕЦ "Козлодуй".
По думите му намирането на съответните капитали за изграждане на VII блок на АЕЦ е една от задачите, които си поставят двете страни в акционерното споразумение. „Договорът ще бъде подписан, след като се изпълнят всички условия, които ще бъдат фиксирани в акционерното споразумение. Не бих се ангажирал с точния механизъм на финансиране", категорично заяви Александър Николов и уточни, че акционерното споразумение все още е с гриф поверително. Затова и не отговори на въпроса дали ще има държавна гаранция.
Заместник-директорът на АЕЦ „Козродуй" припомни, че програмата за модернизация на V и VI блок на атомната централа беше с гарантиран от държавата заем и заради това относно VII блок решението ще бъде взето на ниво Министерство на икономиката и енергетиката.
Николов отказа коментар на политически изказвания по темата. „Моето лично мнение е, че изграждането на нова ядрена мощност е необходимо в България. Това, че в момента Европа и светът са в икономическа криза, не означава, че ще е вечно. Действително консумацията на електроенергия е по-ниска, но експортът е почти възстановен. Икономиката няма как да не се развива. Не можем да очакваме да сме в това състояние дълго време напред - АЕЦ дава най-сериозния спад в средната цена на електроенергия в страната", обобщи Александър Николов.
Попитан дали кризата с Корпоративна търговска банка ще се отрази финансово на АЕЦ "Козлодуй", Николов обясни, че атомната централа държи средствата си в 15 банки, а сумата, която имат в КТБ, е малка и това няма да се отрази на работата им.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |