Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Правителството започва да набира 3 млрд. лв. външен дълг. По предварителна информация държавата ще предложи на инвеститорите 10-годишни еврооблигации. Процедурата по пласиране на български еврооблигации за 1.5 млрд. евро (почти 3 млрд. лв.) започва в четвъртък и може да приключи в рамките на деня, научи "Капитал Daily" от няколко източници от пазара. До обед инвеститорите ще могат да подават заявки за количеството, което биха искали да купят, както и за исканата от тях доходност. След това на база на подадените поръчки Министерството на финансите заедно с мениджърите на емисията ще вземат решение за разпределението на книжата и ще обявят резултатите от предлагането. По предварителна информация дългът ще бъде издаден под формата на 10-годишни облигации, които ще падежират през 2024 година. Според експерти, до които "Капитал Daily" се допита, при такъв матуритет доходността може да бъде малко над 3%, което е по-оптимистично от прогнозата за около 4%, направена от премиера Пламен Орешарски във вторник по време на среща с неправителствени организации.
Скандал в МИЕТ заради спирането на парите за бизнеса. Зам.-министър Юнал Тасим е "бесен" на ръководителя на "Конкурентоспособност" Ели Милушева. Зам.-министърът на икономиката Юнал Тасим не е бил уведомен за решението на управляващия орган на програма "Конкурентноспособност" да спре близо 100 млн. лв по процедура "Технологична модернизация". Това съобщи самият Тасим, който е ресорен отговарящ за програмата в МИЕТ, в разговор с "Капитал". Той също така възнамерява да работи за отмяна на решението, за което ще има специална среща днес между него, министър Драгомир Стойнев и ръководството на програмата. "Меко казано, съм бесен. Бях в чужбина и научих за това решение от министъра. Как ще съм съгласен с него, бизнесът има нужда от всеки лев", коментира Тасим на въпрос дали одобрява констатациите на ръководителя на програмата Ели Милушева. Милушева преди ден обяви на специална пресконференция, че спира парите заради безпрецедентно високия брой жалби към избора на проекти, както и заради сигнал от Брюксел за нередности и потенциално престъпление. Според Юнал Тасим, който беше водещата сила зад сформирането на тази извънредна процедура (по график такава нямаше, тя беше сформирана от пари по други оси, като например газовата връзка със Сърбия), Милушева е взела абсурдно решение, а сведенията за нарушения са "тежка манипулация". Той посочи, че парите за тази процедура са били събрани "изключително трудно", за да помогнат на бизнеса, защото "програмата беше в насипно състояние".
Вестник Сега
БСП е склонна изборите да са на 14 септември по идея на ГЕРБ. Президентът апелира към политиците да не се предоговаря постигнатият консенсус. Новата дата бе обявена изненадващо от Борисов вчера и остави в почуда съпартийците му. Освен това лидерът на ГЕРБ обеща да участва в преговорите между политическите сили в петък, което е коренна промяна на заявеното от него досега, че няма да седне на една маса с БСП, ДПС и "Атака". "Ние се обявихме за избори възможно най-скоро, така че нямаме проблем да са на 14 септември", обяви новият председател на лявата ПГ Атанас Мерджанов пред "Сега". "Може да са и на 7 септември, още повече че тогава е рожденият ден на Тодор Живков", иронично допълни той. Мерджанов обяви пред "Блиц", че е възможно правителството да подаде оставка в петък. ДПС все още не е обсъждало новото предложение за дата на изборите, обяви зам.-шефът на движението Алиосман Имамов. Засега партията поддържа трите варианта, предложени по време на разговорите на консултативния съвет по сигурността при президента - 28 септември, 5 или 12 октомври. "Атака" пък продължава да настоява за вот час по-скоро. Самият Росен Плевнелиев призова да не се предоговаря постигнатият консенсус на заседанието на КСНС. "Моят апел към българските политици е, когато обещаете нещо, свършете го. Само така гражданите ще имат повече доверие в институциите", коментира Плевнелиев от Букурещ.
Вестник Стандарт
Цацаров: Станахме универсален сапун. Не разследваме КТБ за източване, стига с този sms театър, каза обвинител №1. "Няма разследване за източване на КТБ". Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров, след като в публичното пространство се завъртя подобна информация вчера. "Аз продължавам да повтарям, че не бива да се пали финансова паника, че не бива този пожар, който някой се опитва да възбуди, да бъде залят допълнително с бензин, защото на някой, който пише sms-и, това му е изгодно", обяви обвинител номер 1. Той заяви още, че разследването за опит за убийство на депутата от ДПС Делян Пеевски ще бъде прекратено. Причината е, че прокуратурата не разполага с никакви доказателства срещу тримата обвиняеми.
1 милион за лиценз на фирмите за бързи заеми. КФН ще може да променя общите условия за отпускане на кредити от небанковите институции. Фирмите за бързи заеми ще трябва да имат поне 1 млн. лв. собствен капитал, за да получат лиценз. Това предвижда проект за нов Закон за небанковите финансови институции, предоставящи кредити на потребители, който е внесен в парламента от депутатите Румен Гечев (БСП) и Йордан Цонев (ДПС). Проектът предвижда всички небанкови кредитни институции да бъдат акционерни дружества. А капиталът им трябва да бъде с ясен произход, като средства, взети на заем, не се допускат. Компаниите за бързи заеми ще могат да извършват само дейност, свързана с отпускане на заеми, както и такава свързана с придобиване на вземания по кредити на физически лица. Под ударите на новия закон няма да попадат инвестиционните посредници, заложните къщи, банките, както и компаниите, отпускащи заеми само на юридически лица. Институцията, която ще лицензира фирмите за бързи кредити, ще бъде Комисията по финансов надзор. По-конкретно с тази отговорност ще бъде натоварен зам.-председателят на КФН, който отговаря за "Надзор на капиталовия и паричен пазар". КФН ще може да издава задължителни указания за съдържанието на общите условия на небанковите кредитни институции. Така КФН може да изменя общите условия по договорите за кредит, ако прецени, че е необходимо. А ако компаниите за бързи заеми не спазват Закона за потребителския кредит, ще губят лиценза си. Контрол над целия сектор ще се упражнява от Комисията за защита на потребителите. Глобата за дейност без лиценз започва от 50 хил. лв. С новия закон ще се направи и промяна в Закона за комисията по финансов надзор. Предлага се възнаграждението на служителите в КФН да не бъде по-ниско от заплатите за съответната длъжност в частните компании, които се надзирават от Комисията. По този начин в момента се определят заплатите в БНБ. Ако тестът се приеме, заплатите в КФН вероятно ще бъдат увеличени.
Вестник 24 часа
България към ЕК: Няма нарушения при "Южен поток". България не е нарушила европейските правила в решенията, които е вземала за изграждането на "Южен поток". Това гласи позицията на правителството, която е изпратена до Брюксел, съобщиха от правителствената информационна служба. Тя е изготвена в отговор на наказателната процедура, която ЕК образува срещу страната ни заради газопровода. Позицията ни гласи, че със сключеното през 2008 г. междуправителствено споразумение за "Южен поток" не са предоставени изключителни права, концесия или обществена поръчка на "Южен поток България" АД да проектира, финансира, строи и експлоатира газопровода. Създаването на дружеството с решение на правителството от 2010 г. не нарушавало законодателството на ЕС. С договорите, сключвани от компанията, не се нарушавали принципите за равно третиране и прозрачност.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |