Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
България ще подкрепи ПИБ и банковата система с 3.3 млрд. лв. Министерство на финансите отказа да даде детайли около помощта. Понеделник беше спокоен ден за българската банкова система. Първо след като в неделя политиците и представителите на водещите финансови институции дружно обявиха, че всичко е стабилно и ресурс има, сутринта стана ясно, че България е получила разрешение от Брюксел да подкрепи банковата система с 3.3 млрд. лв. Комбинацията от фактори доведе до изчезване на опашките пред Първа инвестиционна банка, нямаше напрежение и в други финансови институции. Акциите на банката и на другите борсови дружества се изстреляха. Държавата, макар и без да обяви, започна да търси от пазара 1.5 млрд. лв. на извънреден аукцион на ДЦК. А БНБ съобщи, че банковият сектор фунционира нормално.
Президентът наложи вето на въведената регулация вериги – доставчици. Поправките може да доведат до хаос в отношенията между тях, смята държавният глава. Президентът Росен Плевнелиев върна за ново разглеждане в парламента приетите по предложение на БСП ограничения за търговските вериги в Закона за защита на конкуренцията. Това става ясно от съобщение на прессекретариата на президентството. Един от мотивите на държавния глава е свързан с факта, че не е направена оценка дали промените ще доведат до евентуално поскъпване на хранителните стоки. "Значителна част от измененията са неясни, което може да доведе до хаос в отношенията между търговците на храни и техните доставчици", се казва още в съобщението на президентството. Така при новото развитие на ситуацията текстовете в закона и мотивите на президента трябва да бъдат обсъдени в парламентарната комисия по икономика и пленарната зала.
Вестник Сега
БНБ иска затвор за говорене срещу банки. Прокуратурата обвини двама души за подаване на заблуждаващи сигнали. Всички задържани са освободени. Българската народна банка (БНБ) поиска в Наказателния кодекс (НК) да се въведат тежки наказания за всеки, който разпространява заблуждаваща или невярна информация за банки или такава, която може да доведе до всяване на паника сред населението. БНБ предлага санкцията да е от две до пет години затвор, а при причиняване на значителни вреди или получаване на значителни неправомерни доходи - от пет до 10 години и глоба от 5 хил. до 10 хил. лв. Текстът беше светкавично внесен в деловодството на парламента от Йордан Цонев. Идеята предизвика доста критики в юридическите среди, тъй като самата БНБ има правомощие да глобява за създаване на паника сред вложителите, но не го упражни. Според Закона за кредитните институции глобата за физически лица е от 2000 до 5000 лв., а за юридически - от 10 000 до 30 000 лв. Ако информацията се разпространява чрез медии, санкциите са още по-високи.
Вестник 24 часа
Обвиниха двама бизнесмени за банковата атака. Софийската районна прокуратура обвини двама бизнесмени за разпространение на неверни и будещи тревога данни за български банки. Роденият в бивша Чехословакия 40-годишен Роберт Димитров, управител на инвестиционния посредник “Глобал Маркетс”, и 29-годишният Кирил Джабаров са организирали изпращането на имейли до стотици свои потенциални клиенти с тревожно съдържание. По делото имало данни и за телефонни обаждания до клиенти.
Вестник Стандарт
Замразяват такса смет. Плащаме според количеството изхвърлен боклук и броя на членовете в домакинството. Кметовете ще могат да замразят размера на такса смет. Така през следващите години може да плащаме за чистотата в градовете същата сума, която дължим за настоящата 2014 г. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които са подготвени от Министерството на финансите. Проектозаконът предвижда таксата за поддържане на чистотата да се раздели на две части - такса за битови отпадъци и такса за чистотата на териториите за обществено ползване. Размерът на таксите ще се определя според необходимите разходи на общината за поддържане на чистотата, по одобрена от общинския съвет план-сметка. За определяне размера на първия компонент на такса смет - таксата за битови отпадъци, общинският съвет може да избере един или няколко критерия, пише в проекта. Това са индивидуално измерено количество боклук за имота; количество битови отпадъци за имота, определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклуците; брой ползватели на услугата в имота или натурален показател използвано количество вода в имота. Например, ако се избере варианта да се плаща за всяка торбичка с боклук, при разходи на общината от 10 000 лв. за 500 тона боклук годишно и торбички от 30 л с вместимост 15 кг, цената на пликчетата трябва да е 33 ст., гласи един от примерите, посочени от МФ. Така ако човек изхвърля боклука си два пъти седмично, ще плати 34,3 лв. за смет, но ако изхвърля боклук си всеки ден ще плати 120 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |