Източник: www.darikfinance.bg
Във външната си политика Русия последователно изхожда от това, че решение на глобалните и регионалните проблеми трябва да се търси чрез сътрудничество, чрез намиране на компромиси.
Смятаме, че върху такава основа Русия и ЕС – двама най-големи играчи на европейския континент – ще могат в перспектива да се придвижат към реализирането на идеята за създаване на единно икономическо и хуманитарно пространство от Атлантика до Тихия океан – разбира се, с участието на всички други заинтересувани държави. Това заяви в интервю за Агенция "Фокус" министърът на външните работи на Руската Федерация Сергей Лавров.
Той смята, че за реализацията на тази амбициозна задача има всички необходими предпоставки – общи цивилизационни, културни корени, висока степен на взаимно допълване между икономиките, придържане към единни правила на търговията в съответствие с нормите на СТО.
В програмата на посещението на руския външен министър Сергей Лавров в България са включени разговори с министъра на външните работи на България Кристиан Вигенин, както и срещи с президента Росен Плевнелиев и министър-председателя Пламен Орешарски.
Руският външен министър Сергей Лавров ще направи работна визита в България. Една от основните теми на разговорите ще бъде изграждането на заобикалящия Украйна газопровод "Южен поток". София неотдавна временно преустанови работата по българския участък.
Москва се надява, че по време на посещението на Лавров в България, ще се удаде да се придвижи напред въпроса за изграждането на българския участък от газопровода "Южен поток".
"Разчитаме на развитие на сътрудничеството в енергийния сектор, преди всичко в работата по реализацията на строителството на българския участък на газопровода "Южен поток", коментират руски дипломати.
По-рано българският външен министър заяви, че София се надява да продължи изграждането на "Южен поток" на нейна територия в рамките на няколко седмици след разяснения от Европейската комисия.
Пречки пред изпълнението се появиха в началото на юни, когато българският министър-председател, след среща с американски сенатори, нареди да се спре работата за консултации с Брюксел.
Тогава от Европейската комисия заявиха, претенциите срещу България са за неспазване на правилата на ЕС при провеждането на конкурс за избор на строител и оператор на българския участък от газопровода.
От посещението на Сергей Лавров в София могат да произтекат три позиции по отношение на "Южен поток". Първата е да се стъпи върху становището, че няма нарушение на третия енергиен пакет и България не е задължена да спре проекта. Това становище страната ни е изпратила в Европейската комисия. Вторият вариант е да се повтори позицията, че България няма да реализира газопровода без становище на ЕК, а последният – София твърдо да заяви, че проектът няма да се реализира.
Това коментира пред БНР енергийният експерт и бивш посланик на България в Русия Илиян Василев. На бизнес равнище, в реалния живот, проектът не е спирал, изтъкна той и допълни, че третият вариант му се струва най-малко вероятен и то в последните дни на правителството.
Според Василев последното нарушение на правилата на ЕС от страна на "Газпром" е решението да се смени компанията, изпълнител на проекта.
"Няма режим, при който след търгова процедура една компания да бъде заменена с друга. Не може след тръжната процедура да замените компанията, която е спечелила, с някой, който въобще не е участвал. При всички случаи това става чрез нова процедура и чрез анонс с одобрението на страните, които са лансирали този търг. ЕК не е нито сляпа, нито беззащитна".
Позицията на Русия винаги е била, че страната ни трябва да изпълнява междуправителственото споразумение от 2008-а, което поставя страната вън от регулациите на законодателството на ЕС, изтъкна Василев. Той не очаква някой в България да изрази европейската позиция, че Русия изопачава истината и в Източна Украйна няма мирни протестиращи, а конфликт с осъзната външна намеса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |