Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
БНБ е поискала спешни законови промени, с които да се осигурят условия за капитализирането с държавни пари на Корпоративна търговска банка (КТБ), казаха източници на "Капитал", пожелали да не бъдат цитирани. Изготвените изменения били основно в Закона за кредитните институции (ЗКИ), като има и в Закона за гарантиране на влоговете в банките и Закона за Българска банка за развитие. Целта на регулатора била промените да бъдат внесени в парламента, гласувани и обнародвани във възможно най-кратки срокове, по възможност до края на тази седмица. До приключването на броя обаче няма информация законопроектът да е вкаран в дневния ред на парламента, което може да се окаже проблемно за БНБ. Бързането е заради времето, което БНБ и държавата имат, за да решат въпроса с оздравяването и национализирането на КТБ преди обявената дата за отварянето й на 21 юли. Дотогава трябва Българска банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете в банките да са влезли в нея като акционери, увеличавайки капитала й и осигурявайки ликвидни буфери за след отварянето й. За разлика от предложените преди дни от БНБ промени в Наказателния кодекс, криминализиращи всяването на банкова паника, новата законотворческа инициатива не е официално обявена на сайта на централната банка. Според тълкования на променените текстове чрез тях централната банка си оставя възможност обезсили акциите на инвеститорите в КТБ дори и оценката на активите й да не покаже загуба, по-голяма от капитала й, каквито бяха разпоредбите досега. Имало и поправка, която при поставяне на банка, която е публично дружество, под специален надзор обезсилва разпоредбите на Закона за публично предлагане на ценни книжа, осигуряващи права на акционерите за пропорционално участие в увеличение на капитала, и забранява намаляването на капитала. Ако това се приеме, то ще е сериозен риск за инвеститорите в банкови акции на фондовата борса, които практически вече ще трябва да калкулират опасността при проблеми за банката да изгубят изцяло правата си. Регулаторът предлагал и когато отнеме права или обезсили акции, ако съдът отмени акта на БНБ, това да не възстановява правата на акционерите, а те да могат да претендират само за обезщетение.
Вестник Сега
Дебатът за промяна в бюджета на НЗОК се върна в изходна точка. Докато политици и чиновници си играят на развален телефон, лекарите заплашиха с нов протест. След ден затишие актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса отново се превърна в дразнител за постигнатия вече политическия консенсус. Промяната му затъна в институционален хаос от разнопосочни сигнали, лекарите заплашиха с протести, а ГЕРБ - че отново ще напусне парламента. В обща декларация синдикатите и работодателите дадоха срок законопроектът да е в парламента до 15 юли. Въпросът обаче се оказа с повишена трудност. В здравната каса не знаеха дали проектът е внесен в МС.
Бездействието на българската държава и мудното законотворчество по важни за ЕС теми ни докараха пет производства през юли. По три от тях, ако Брюксел не получи адекватен отговор до 2 месеца, може да бъде сезиран Европейският съд и да плащаме солидни глоби. За това съобщиха вчера от Европейската комисия. България е заплашена със съд, защото не е приела директивата, която изяснява правата на пациентите да получават здравно обслужване в друга държава членка и да искат възстановяване на разходите за него в своята държава. Тя също изисква системите на здравеопазване и доставчиците на здравно обслужване да гарантират, че на пациентите се предоставя информацията, от която те се нуждаят, за да направят информиран избор за своето лечение в друга държава от ЕС. Срокът да приемем тези правила е бил 15 октомври 2013 г.
Китай и Сингапур купуват повече наши стоки в сравнение с Русия. България е №1 в света по износ на слънчоглед и държи 9% от глобалния пазар на сода и тютюневи листа. Новините за българския износ през последните месеци не са добри, но май може да се окаже преломен и да пречупи тенденцията на спад. Общо през януари-май 2014 г. наши фирми са продали в чужбина стоки и услуги за 16.4 млрд. лв., което означава свиване с повече от 5% спрямо същия период на предната година. Но в рамките само на май експортът отбелязва ръст - с 5.4 %. Новините за българския износ през последните месеци не са добри, но май може да се окаже преломен и да пречупи тенденцията на спад. Общо през януари-май 2014 г. наши фирми са продали в чужбина стоки и услуги за 16.4 млрд. лв., което означава свиване с повече от 5% спрямо същия период на предната година. Но в рамките само на май експортът отбелязва ръст - с 5.4 %. В данните на НСИ за търговските ни партньори се откроява Турция, на която за петте месеца сме продали стоки за над 1.5 млрд. лева. Като изключим страните от ЕС, южната съседка е най-важният пазар за България. Прави впечатление също, че губим позиции в Русия и вече изнасяме за там по-малко (411 млн. лева обем на експорта до м. май), отколкото за Китай (434 млн. лв.) и за малката държава Сингапур (423.6 млн.).
Вестник Стандарт
Разкриват сметките в Швейцария и Монако. Родните данъчни ще получават информация за лихвите по спестявания на българи в Андора.Разкриват какви средства има по сметките на българи в банки в Швейцария, Лихтенщайн, Монако, Андора и Сан Марино. Това ще стане, ако в ЕС бъдат приети промени в директивата за облагане на доходите от спестявания. На последното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) в Брюксел, на което участва и министърът на финансите Петър Чобанов, е предоставена информация за напредъка на преговорите с Швейцария, Лихтенщайн, Монако, Андора и Сан Марино за подписване на споразумения на основата на глобалния стандарт за автоматичен обмен на финансова информация. Този стандарт е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по отношение на ревизираната директива за облагане на доходите от спестявания. Идеята е 5-те държави да се включат в общата система на ЕС за обмяна на информация между данъчните администрации за доходите от спестяванията.
Вестник Труд
Държавата и общините са изхарчили над 30,4 млн. лева незаконно през второто тримесечие на годината. Това показва отчет на Агенцията за държавна финансова инспекция. За периода ведомството е направило 167 проверки. Най-тежкото нарушение на закона за обществените поръчки е необявяването на търгове, каквито са констатираните случаи. Най-много пари на тъмно са изхарчили болница "Токуда" - 13,5 млн. лв., ВиК-Бургас - 5,2 млн. лева, ВиК-Добрич - 2,5 млн. лв., и градският транспорт във Варна - 2,2 млн. лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |