След консултациите при президента: Европейски банков надзор и международен одит на КТБ. Незабавно започване на процедура за присъединяване на България към Единния банков надзор на Европейския съюз и провеждане на международен одит на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това са две от решенията, по които политическите сили са постигнали консенсус по време на четиричасовото заседание при президента Росен Плевнелиев в понеделник, стана ясно след него от изявлението на държавния глава.
На него присъстваха представители на основните политически сили - БСП, ДПС, ГЕРБ, управителят на БНБ Иван Искров и подуправителят Калин Христов, премиерът Пламен Орешарски, финансовият министър Петър Чобанов. Основна тема на разговорите беше финансовата стабилност на страната. Постигнато е и съгласие за актуализация на бюджета с вдигане на тавана на дълга, който има право да емитира правителството, и увеличване на дефицита до 3% от БВП. Целта е осигуряване на плавен преход и подсигуряване работата на служебното правителство. Ще има и актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
Да влязат европейските органи, моля
Като "пълен" определи Росен Плевнелиев постигнатия консенсус по въпроса за започване на процедура за влизане на България в Европейския банков надзор. Досега позицията на правителството и на БНБ беше точно обратната. Членството в надзора е задължително за страните в еврозоната, за другите държави от ЕС е по желание. Аргументите на централната банка досега бяха, че влизането на страната в него ще бъде "загуба на суверентитет срещу нищо". Членството означава пряк контрол на сектора в България и основно на трите най-големи банки от банковия надзор към ЕЦБ.
Западната дъга на София поскъпва с 12 млн. лв. Заради възлагането на допълнително строителство. Това стана ясно от обявена в края на юни обществена поръчка от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). По договор цената на отсечката е 39.85 млн. лв. без ДДС.
Обявата е публикувана на 30 юни, когато за броени дни пътната агенция даде старт на десетки тръжни процедури за строителство и за допълнително финансиране. Средствата се отпускат за строителни работи, непредвидени в проекта, а договарянето ще е без състезание - директно с изпълнителя обединение "Трейс СОП" с водещ партньор "Трейс груп холд".
Поръчката е поредната, чрез която се отпуска допълнително финансиране от бюджета за пътни проекти, изпълнявани с пари по програма "Транспорт". Обичайният мотив са пропуски в проекта, а в масовия случай строителството се възлага директно на изпълнителя без състезание.
За канализация и шумозащита
Според текста на обществената поръчка за Западната дъга допълнителните средства се отпускат за два вида дейности - реконструкция и удължаване на водопроводната и канализационната мрежа, както и за изграждане на шумозаглушителни стени. Посочено е, че се изчистват пропуски в проекта, подготвен от Столична община и дарен на АПИ през 2012 г.
Запознати с хода на строителството обясниха, че средствата ще бъдат изразходвани за преместване на централен топлопровод, както и за удължаване на канализационната мрежа и заустване на водите от шосето в нея. Това се налагало заради липсата на канализация в част от кварталите по протежение на пътя. Оказва се, че в проекта на общината не са предвидени и шумозаглушителни елементи.
Британските Вирджински острови станаха инвеститор №1. Спад на преките чуждестранни инвестиции, растящ дефицит във външната търговия и рязко увеличение на вложените в чужбина валута и депозити от български инвеститори - такива са данните на БНБ за първите 5 месеца на годината. Числата на платежния баланс напълно сриват мита за "успешното" управление на БСП-ДПС и кабинета "Орешарски". Като цяло "дупката" в платежния баланс на България е достигнала 677.3 млн. евро, или се е разширила с 41% спрямо януари-май 2013 г.
Данните на БНБ показват изтичане на капитали от страната - под формата на валута и депозити на стойност 389.4 млн. лв. Това означава, че освен че чуждите инвеститори отбягват страната, българските фирми и граждани все повече "спасяват" парите си зад граница - към по-добре управлявани и по-стабилни държави.
За периода май 2013 - май 2014 г. сумата на отрицателния капиталов поток под формата на междуфирмени кредити, заеми, валута и депозити, или т. нар. други инвестиции, достига 2 129.1 млн. евро.
И във външната търговия нещата не изглеждат добре. Вносът за петте месеца превишава износа с внушителните 1.402 млрд. евро.
Преките инвестиции са намалели с една трета - за петте месеца са едва 302.6 млн. евро, докато година по-рано са били 456.9 млн. евро. При вложенията в акции и дялове на предприятия спадът е с 5 млн. евро на годишна база до 308.3 млн. евро. Инвестициите в имоти също се свиват, като от януари до май чужденци са похарчили 45.8 млн. евро за придобиване на недвижимости у нас при 56.9 млн. евро за същия период на миналата година. Единственият параметър, по който има ръст, е реинвестираната печалба - тя е 95.8 млн. евро за разлика от отчетените 59.4 млн. евро за същите месеци на 2014 г.
Фирми за скрап блокираха "Капитан Андреево". Представители на фирми за изкупуване на черни и цветни метали блокираха в късния следобед вчера със специализирани камиони граничния пункт "Капитан Андреево". Причина за това са заседналите в парламента поправки в Закона за управление на отпадъците, които трябваше да удължат срока за изкупуване на скрап от граждани.
Според приети още през 2012 г. промени в закона, от 13 юли тази година влезе в сила забрана за предаване срещу заплащане на метални отпадъци от физически лица на лицензираните площадки за скрап. Това трябваше да става безвъзмездно на площадки, специално обособени от общините. В нито една от българските общини обаче това изискване не е изпълнено. Нещо повече - миналия петък конституционният съд постанови, че гражданите не могат да бъдат задължавани да предават скрап безплатно, но според асоциацията по рециклиране това не решава проблема. Освен липсата на общински площадки проблем за търговците е и изискването да купуват цветни метали и старо желязо само от компании, като за тях трябва да има документ за произход - нещо, което до момента не беше задължително. Плащането за предавания скрап според влезлите в сила разпоредби трябва да става само по банков път. Според асоциацията заради това ограничение стотици хиляди хора, които си изкарват прехраната с предаване на скрап, ще останат без доходи.
Чобанов намери 225 млн. за касата. Сумата обаче не очарова нито лекарите, нито членовете на Надзорния съвет на Фонда. Очаква се още тази седмица Министерски съвет да гласува актуализацията на парите. След това тя ще бъде изпратена и в парламента.
Размерът на актуализацията е по-малък от реалния дефицит на НЗОК със 100 млн. лв. Заради това Надзорният съвет на фонда не прие да направи мотиви и примерно разпределение на парите за болници и лекарства с новата цифра. Ако бяхме приели това предложение, депутатите нямаше да имат законово основание да гласуват повече средства, обясниха членове на Надзора.
Недоволни от размера на актуализацията се оказаха и медиците. От лекарския съюз още в началото на преговорите обявиха, че няма да приемат по-малко от 250 млн. лв. Продължаваме да отстояваме тази позиция, каза вчера председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Той допълни, че 225 милиона са приемливи при едно условие. Ако заедно с тях се гласуват и промени в закона за здравното осигуряване, че от 1 октомври държавата поема пълния размер на вноските за групите, които осигурява, обясни той.
Производители прогнозират масови фалити. Заради неразбориите във Фонд "Земеделие" прогнозират от Асоциация Биопродукти. "Ръководството твърди, че тези договори са подготвени и подписани от изпълнителния директор с дата 30 юни, но ако това не е така, при евентуална смяна на ръководството, никой друг не би могъл да подпише тези договори със стара дата. Това ще доведе до практически фалит десетки земеделски производители и предприемачи, които вече са получили писмо за одобрение на проектите и ги изпълняват", се казва в писмо на асоциацията до земеделския министър и премиера. Според браншовиците, проблемът ще засегне и местните инициативни групи, които са договорили с бенефициентите на местно ниво проекти, направили са административни разходи (най-често с гаранции, подписани от общините) и очакват само подписване на тези договори - отново с крайна дата 30 юни.
Какво ще стане, ако влезем в европейския банков надзор. Европейският банков съюз е изграден като концепция върху 3 стълба - общ надзор, обща система за гарантиране на депозитите в рамките на ЕС и схема за рекапитализиране и рефинансиране на проблемни банки. Банковият надзор тръгва, другите са още на идеен етап.
Европейски банков надзор не замества националния надзор, а само го допълва. На ЕЦБ като функция по надзора на банките в европейската банкова система ще се вмени да наблюдава пряко системните за ЕС като цяло банки. Трябва да се присъединят най-големите банки от страните в еврозоната. По желание към надзора може да се присъединят и страни от ЕС извън еврозоната като България.
Тоест не става дума да прехвърлим изцяло банковия надзор на ЕЦБ. Трите най-големи банки от страните, решили да се присъединят към този първи стълб на европейския банков съюз, ще бъдат пряко наблюдавани от ЕЦБ. Останалите банки продължават да се наблюдават от националното законодателство.
Проблем с общия банков надзор е, че при прехвърляне на отговорността към ЕЦБ може да се стигне до нейното размиване. Местният надзор може да спре да се занимава с банките, поети от ЕЦБ, а ЕЦБ няма клонове в страните. Може да се стигне до липса на стимули за местния надзор да следи изкъсо банките, които се наблюдават от ЕЦБ, и да подава своевременна и пълна информация.
Помощник-машинистът: Не е имало човешка грешка. "Грешката не е на машинистите. Сигналът на семафора е бил точно за тази скорост, с която са карали."
Това заяви Весела Димитрова, която живее на семейни начала с ранения помощник-машинист Христо Тиляшев. Жената бе на свиждане с него в болницата в Стара Загора и бе категорична, че не той носи вина за дерайлирането на влака и за смъртта на машиниста Венко Тодоров. Късно следобед Тиляшев бе изписан, но отказа коментар. При катастрофата в събота пострадаха и 12 пътници. Основната версия за катастрофата е, че влакът се е движил с над 100 км/ч при сигнал за 40 км/ч.
"Двамата с Венко бяха колеги в една бригада от 6 години. Бяха приятели и пътуваха все заедно и познаваха отлично това трасе", разказа Димитрова. Тя бе възмутена от изказването на транспортния министър Даниел Папазов, че помощник-машинистът нямал опит.
Депозитите до 100 000 евро ще са гарантирани. Парите ще бъдат осигурени от фонда за гарантиране на влоговете. Това стана ясно от изявлението на президента Росен Плевнелиев след 4-часовите консултации на "Дондуков" 2 за финансовата стабилност на страната.
Представителите на кабинета и политическите лидери решиха още националният бюджет и бюджетът на здравната каса да бъдат актуализирани. Освен това страната ни ще стартира процедури по влизане в Европейския банков съюз. На консултациите присъстваха премиерът Пламен Орешарски, председателят на парламента Михаил Миков, главният прокурор Сотир Цацаров, лидерите на парламентарно представените партии и ръководството на БНБ. На разговорите отново не дойдоха представители на "Атака".
Държавният глава обяви, че на консултациите е постигнат пълен консенсус по няколко основни казуса. В момента има адекватно законодателство, което да гарантира влоговете на хората до 100 000 евро, изтъкна президентът. Той уточни, че на този етап не е постигнато съгласие от всички за приемане на специален закон за КТБ. Плевнелиев подчерта, че държавата ще предприеме необходимите действия извършените банкови престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона.
Освен това Българската народна банка ще поиска проверка от европейския банков орган за ефективността на българския банков надзор. "Голямата новина е, че България ще стартира процедури за влизане в Европейския банков съюз", каза още президентът. Той допълни, че на консултациите е дебатирано и усвояването на европейските фондове.
Емигрантите изпратиха рекордна сума пари. Рекордна сума пари са изпратили през май българските емигранти, показват последните данни на БНБ. Според тях трансферите на постоянно живеещите в чужбина българи към близките и роднините им у нас възлизат на 85,2 млн. евро, което е най-високата сума от началото на годината досега. Това прави по 2,7 млн. евро средно на ден.
Общо за първите пет месеца на годината емигрантите са изпратили 369,3 млн. евро. В сравнение със същия период на миналата година трансферите са нараснали с едва 300 хил. евро. Със сигурност сумата, която емигрантите са пратили у нас, е доста по-голяма от отчитаната от БНБ, тъй като в нея не се включват донесените пари на ръка, както и тези, получени чрез системите за парични преводи.
Сравнение с данните на БНБ за преките инвестиции у нас показва, че емигрантските пари надхвърлят директните капиталовложения със 137 млн. евро. За първите пет месеца на годината преките инвестиции възлизат на 232 млн. евро нето. В сравнение със същия период на миналата година БНБ отчита намаление от нетните инвестиции със 147 млн. евро.
Държавната ТЕЦ „Марица-изток 2": Дишай с примка на шията. Сега ще дишаме още по-добре. Това заяви тогавашният министър на енергетиката Трайчо Трайков, когато впечатлен огледа новите сероочистващи инсталации на блокове 5 и 6 в държавната ТЕЦ „Марица-изток 2".
Дали жителите на Гълъбово и Стара Загора се радват на чист въздух, е спорно.
Ясно е обаче, че държавната централа може да спре да диша, особено ако финансовата примка около врата й продължи да се затяга.
До дни закъсалото дружество ще подпише меморандум, с който от сметките му ще изтекат близо 50 млн. лв. по посока братски Китай, научи „Преса". Документът представлява меморандум за разбирателство с китайската фирма „Джъдзян Джеда Инсигма груп ко" към договора за изграждане, доставка, монтаж и оборудване на сероочистващата инсталация на блокове 5 и 6.
Очаква се меморандумът да бъде подписан на 15 юли тази година, като предвижда в продължение на 85 дни „Марица-изток 2" да плати на изпълнителя - китайската фирма, 45 милиона лева и да не претендира повече за незавършени по договора работи и дефекти по сероочистките на блоковете.
Важно е да се отбележи, че парите няма да отидат за строителство и извършена работа.
А ще потънат в един търговски спор, от който в крайна сметка сме платили едни 85 млн. евро, загубили сме още 7,5 млн. евро безвъзмездна помощ от Европа и сме глътнали вода с още 8,5 млн. евро, които е трябвало да искаме от същата китайска компания, но ние доброволно сме им ги подарили.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |