БЕХ обвързва необратимо България с "Южен поток". Въпреки официалното замразяване на проекта поредното движение за осъществяването на "Южен поток" беше направено във вторник. На заседание на борда на директорите на Българския енергиен холдинг трябваше да бъдат одобрени два ключови документа, с които се отваря пътят "Газпром" да отпусне заем от 620 млн. евро за строежа на газопровода в България. С тези средства БЕХ трябваше да финансира своето 15-процентно дялово участие в проекта, който вече поскъпна до 3.8 млрд. евро. Заради по-високата цена на "Южен поток" спрямо първоначално очакваните 3.5 млрд. евро обаче БЕХ ще трябва да даде допълнително 68 млн. евро собствени средства.
Заемът не е свързан пряко със строежа, но ще позволи строителите да получат авансово плащане.
Заседанието на БЕХ обаче е завършило без вземане на решение. Няма гаранции, че в близките дни държавният холдинг няма да се задейства и да направи проекта необратим.
Защо му е на БЕХ заем
Действията идват въпреки изричните заповеди на премиера Пламен Орешарски и министъра на икономиката Драгомир Стойнев за замразяването на изграждането, докато не се отстранят всички възражения на Брюксел по повод избора на "Стройтрансгаз" ДЗЗД за строител на газопровода. Европейската комисия смята, че България е нарушила европейското право, тъй като "Южен поток България" не е обявил обществена поръчка за изграждането. Въпреки че формално заемът не е свързан със строежа, неговото отпускане ще позволи строителите да получат своите аванси.
Още в края на миналата година стана ясно, че капиталът на проектното дружество "Южен поток България" ще бъде увеличен от 15.6 млн. лв. на близо 400 млн. лв. Според поканата за общо събрание на акционерите БЕХ и "Газпром" (които държат равен дял), която беше публикувана в Търговския регистър, холдингът и руският газов гигант трябваше да внесат по 191 млн. лв. Тогава обаче БЕХ не внесе своята вноска, а руската компания оформи своята като заем. За да попълни акционерното си участие холдингът очакваше отпускането на средствата от руския газов гигант.
Споразумението на БДЖ с кредиторите се отлага. Поредният кръг преговори между БДЖ и кредиторите по втория му облигационен заем завърши без резултат, научи "Капитал Daily". На срещата, проведена във вторник в Министерския съвет в присъствието и на вицепремиера Даниела Бобева, не е постигнато решение да се преструктурират задълженията на държавния холдинг. "Отсъстваха някои от кредиторите. Следващата среща е насрочена за идния понеделник. Дотогава облигационерите трябва да отговорят на последните предложения от страна на българското дружество", съобщи министърът на транспорта Данаил Папазов. Според източници на вестника позициите на двете страни все още не са много близки.
Дупка за 76 млн. лв.
Вторият облигационен заем беше взет през 2007 г. с основна цел погасяване на стари задължения. От четири години държавният превозвач изпитва сериозни затруднения с плащанията по него, като просрочията вече са 76 млн. лв. Затова и започнаха преговори за предоговаряне на заема. През май обаче кредиторите дадоха сигнал, че може да предприемат крайни мерки, за да си съберат дължимото, включително разпродажба на заложени активи - 25 дизелови мотриси и 3542 товарни вагона, в комбинация с искане за предсрочно погасяване на цялата сума. Окончателното решение за стартиране на тези стъпки обаче още не е взето - продажбата на активи най-вероятно ще се проточи дълго във времето и е с неясен успех, а и все още не са изчерпани всички възможности за предоговорка.
Министрите масово плащат крупни суми за съмнителни консултации. Министерствата масово възлагат и щедро плащат на анонимни консултанти за дейности, които би следвало да са част от работата на администрацията. В някои от случаите са сключвани граждански договори със завидно възнаграждение за "устни консултации". Министерствата продължават да изплащат и крупни бонуси за добри резултати в сектори, в които има драматични проблеми.
Това показват официалните справки от ведомствата, изискани от ГЕРБ като част от процедурата за парламентарен контрол. Партията е поискала информация за раздадените бонуси на политическите кабинети, на държавните служители, сключените договори за външни услуги, наетите специалисти на граждански договор, договорите с медии. Вчера депутати представиха събраната информация за периода от 1 юни 2013 г. до 31 май 2014 г., като се оплакаха, че само 11 министерства са отговорили на въпросите, а от отговорите им не се разбира нищо, защото не се следва еднаква методика при отчитането на сумите.
Сред лидерите по сключени граждански договори продължава да е земеделското министерство. Земеделският министър Димитър Греков, който шумно се оплакваше от наследените граждански договори, за 1 година е подписал 110 нови на стойност 570 251 лв. Това прави средно по 5184.1 лв. на граждански договор. Сериозни суми по сключени договори за услуги с физически лица отчита и социалното министерство. Броят на договорите не е посочен, но стойността им възлиза на 760 932.7 лв. От отговора на екипа на Хасан Адемов все пак става ясно, че част от тези външни експерти са наемани по линия на изпълнение на Оперативна програма "Човешки ресурси".
Токът поскъпва минимално и заради балансиращия пазар. След увеличението на тока с близо 3% от 1 юли потребителите ще поемат и част от разходите, генерирани от така наречения балансиращ пазар, който стартира от 1 юни. Така фактурите за консумиран ток за клиентите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" вече ще имат два нови реда - за балансиране при снабдяването и при разпределението. От ЕВН изчислиха, че разходите за балансиране, които ще се наложи да платят потребителите при месечно потребление от примерно 185 киловатчаса, са 43 стотинки. Те обаче няма да отидат в самото дружество, а ще попаднат в "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), който има за задача да балансира пазара. Приблизително същата ще бъде сумата и за другите две дружества - ЧЕЗ и "Енерго-Про".
От 1 юни регулираните компании, сред които и ЕРП-тата, са длъжни да правят почасови прогнози за потреблението на своите клиенти, ден за ден. Те се подават в ЕСО. Ако се получи разлика, се създава дисбаланс и той трябва да се плати от всички в системата. Максималният допустим размер на отклоненията от прогнозите, които могат да бъдат включени в крайната цена на електрическата енергия, са определени от ДКЕВР. Те са до 1.5% от отклоненията при снабдяването и до 0.5% - за разпределението. Останалите непризнати разходи остават за сметка на самите дружества.
Служебният кабинет съставен от бивши министри и депутати. Бивши министри и депутати ще бъдат част от новото служебно правителство на президента Росен Плевнелиев. Екипът вече бил готов, а държавният глава е провел разговори лично с всеки от членовете на временния кабинет, научи "24 часа".
Официално съставът му трябва да бъде обявен от Плевнелиев на 5 август.
Служебен премиер трябва да е подуправителят на БНБ Калин Христов, който в кабинета на Марин Райков бе министър на финансите. Христов е готвен и за министър на финансите по съвместителство, а му е предложен дори постът финансов министър в следващия редовен кабинет.Той обаче е единственият от поканените, който не бил потвърдил ангажимента си. Причината е, че Христов обмисля и възможността да смени Иван Искров, когато мандатът му изтече.
Ако Христов откаже, служебен премиер ще е шефката на кабинета на държавния глава Екатерина Захариева, която в предното служебно правителство бе вицепремиер и регионален министър.
Искров играе ва банк. Иван Искров вече е с оставка в джоба. Готов съм да я подам веднага, ако 42-ото Народно събрание постигне консенсус за избор на нов управител на БНБ, заяви гуверньорът в писмо до парламентарния шеф Михаил Миков. Така той отговори на критиките към него.
Искров блъфира, бяха първите коментари в парламента. Играе ва банк - всичко или нищо, разчита, че при липса на съгласие между лидерите няма да се стигне до освобождаването му, коментираха депутати.
"Изпратил съм писмото до парламентарните групи. Няма оставка, само намерения", каза пред "Стандарт" Миков. Искров не е в позиция да задава дневния ред, да си ходи незабавно, отсякоха финансистите на ГЕРБ. Ще обсъдим казуса и тогава ще се произнесем, бяха лаконични в ДПС. Нека оставката първо стане факт, заявиха от "Позитано".
Пороите съсипаха 4000 декара жито. 4517 дка са пропадналите на 100% площи с пшеница в Добричка област, сочи справка на земеделската дирекция. Според направените огледи и съставени протоколи от експертите на дирекцията, най-много засегнати площи има в общините Тервел и Добричка. Освен съсипаните площи с пшеница, ниви и с други култури са пропаднали на 100%. Съсипаните площи със слънчоглед са 2609,9 дка, с царевица - 1909 дка, с рапица - 1936,1 дка. Жътвата в областта продължава, като вече напълно е събрана реколтата от ечемик. Прибраното количество е 34 744 т при среден добив 472 кг/дка. Най-висок добив от ечемик са регистрирали стопаните от Генерал Тошево - 550 кг/дка, а най-нисък - в община Тервел - 400 кг/дка. Продължава все още жътвата на рапица, като земеделците са пожънали 113 174 дка от общо засетите площи, което е над 70%. В складовете вече са прибрани 33 691,5 т от маслодайната култура при среден добив за областта 298 кг/дка. Най-висок добив от рапица отчитат в Шабла - 355 кг/дка, а най-нисък - в общините Каварна, Крушари и Тервел - 250 кг/дка.
Затвор за мним луд, получавал 14 години пенсия. Три години и половина затвор постанови Кюстендилският окръжен съд за ром, който 14 години успешно и виртуозно се правел на олигофрен и така източвал социални помощи.
През 1999 г. Емил Илиев, тогава 20-годишен, успял да вземе документ от кюстендилски психиатър, че страда от "олигофрения - умерена степен". Отпуснали му социална пенсия с процент за инвалидност.
Няколко пъти Емил се явявал пред ТЕЛК за преосвидетелстване.
"Проявявал е симулативно поведение, с което успял да заблуди комисията за действителното си психично състояние. Правел се на емоционално лабилен и раздразнителен, придавал на лицето си глуповата мимика и трудно осъществявал словесен контакт", пише в съдебното решение.
За всичките години Емил получил 14 780,50 лева като социална пенсия. Всеки месец му отпускали и добавка от 37 лева заради "умствените му увреждания". Допълнителната сума била общо 1034,50 лева.
През 2008 г. "олигофренът" Емил изкарал шофьорски курс. Нямал завършено основно образование, тъй като учил до 7 клас, затова се снабдил с фалшиво свидетелство. За да вземе книжка, без никакви проблеми си взел медицинско от личния си лекар, че е напълно психично здрав.
Светият Синод влиза в Съвета по туризъм. Светият Синод ще има свои представители в Националния съвет по туризъм (НСТ). Целта не е "да се ходатайства за по-добро време пред "началника горе", а да се работи за развитие на религиозния туризъм", обясни пред "Труд" Благой Рагин, председател на Хотелиерската и ресторантьорска асоциация. Освен Св. Синод, в работата на НСТ ще се включат БАН и университетите, съобщи зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев.
Членове на НСТ в момента са 34 представители на министерства, държавни институции като НАП и Агенцията по безопасност на храните, туристически браншови и общински организации. Съветът е консултативен орган към министъра на икономиката, който има думата при определянето на държавната политика в сектора.
На последното си заседание в понеделник НСТ е одобрил промоционална рекламна стратегия за България. Тя предвижда страната ни да бъде представяна по тв каналите Евронюз, Евроспорт, Нешънъл Джиографик и Дискавъри. Водещ медиатор на кампанията ще е Би Би Си. "През последните 12 години тази медийна компания е определяна като най-достоверен източник на информация и покрива пазарите, които се стремим да привлечем - Европа, Русия и Китай - това са 1 млрд. туристи", обясни Бранимир Ботев.
12 198 млади мозъци изтичат в чужбина. Над 12 000 младежи стягат куфарите за чужбина през тази година. Толкова млади българи са поискали легализация на дипломите си за средно и висше образование до момента. Това съобщиха за „Монитор" от образователното министерство. До края на годината броят им дори може да се увеличи, защото експертите продължават и в момента да превеждат документи.
По-голямата част се отправят към западни университети. 6301 млади българи са поискали легализация на тапиите си за средно образование, отчетоха от просветното ведомство. Това поставя пред още по-голямо предизвикателство българските университети. Броят на местата за прием на студенти у нас е 77 000, а випускът от абитуриенти доста по-малък - 59 000.
Според справката на образователното министерство 5897 младежи пък са поискали легализация на дипломите си за висше. Това на практика означава, че те или заминават да работят зад граница, или да учат магистратура.
Великобритания и Холандия остават най-желаните дестинации за следване от българските зрелостници. „Обикновено във Великобритания кандидатстват около 2000 младежи, но средно 1400 са приети", коментира за „Монитор" ръководителят на проекта „Световно образование" и шеф на посредническа фирма за обучение зад граница Ирина Христова. Въпреки проблемите с емигрантите ни на Острова няма отлив от желаещи да учат там, допълни тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |