Депутатите успяха да съберат кворум и решиха първа точка в дневния ред да бъдае дебати и гласуване на оставката на кабинета "Орешарски". В пленарната зала влязаха премиерът в оставка и всички министри от кабинета.
ГЕРБ осигури кворум за заседанието на парламента. В началото на заседанието се регистрираха 175 депутати. В пленарна зала дойдоха и депутати от "Атака". От общо 203 народни представители от всички парламентарни групи гласуваха "за" 198 депутати, против - 1, въздържаха се четирима.
Решението да се гласува подадената вчера оставка на Орешарски беше взето малко преди 9 часа от Председателския съвет в парламента, където присъстваха всички представители на парламентарно представените партии, включително и от "Атака".
Дебатите започнаха с изказване на председателят на парламентарната група на „Коалиция за България", който каза, че всяка парламентарна група носи отговорност за това, което се случи, но и за това, което не стана в този парламент. Мерджанов призова колегите си да успокоят страстите, тъй като парламентарни кризи е имало и преди, вероятно ще има и занапред. „Решението на тези кризи е ясно - това са изборите и в това няма нищо страшно. Ситуацията в страната е стабилна и много от показателите са по-добри от миналогодишните", подчерта председателят на парламентарната група на Коалиция за България.
По думите му политическата реалност е следната - парламентът си отива не защото не можеше, а защото най-голямата парламентарна сила не искаше да работи. „ГЕРБ просто отказаха да са опозиция. Те не харесаха резултата от народния вот и решиха да не го зачитат. Действаха като група за саботаж", каза още Атанас Мерджанов.
Той изрази надежда, че занапред партията на Бойко Борисов ще преосмисли поведението си. „Нека тези, които ще дойдат да покажат, че е възможен и друг път - на съгласие", призова Мерджанов.
Нова формула на управление поиска лидерът на ДПС Лютви Местан и от името на парламентарната група на движението заяви, че България няма нужда от отречени модели на управление. Въпреки това според Местан политическият процес не е успял да изгради политика на коалициоността.
Каква ще бъде новата форма явно ще е въпрос на бъдещи разговори. „Не искам да съм лош пророк, но от името на ДПС задавам въпроса - ако и след следващи парламентарни избори, избирателят отново не отреди никому самостоятелно мнозинство, не отреди мнозинство на ясна юридическа коалиция, ако отреди отново картината, пред която бяхме изправени на 12 май 2013 година, какво ще правим? Ще отречем вота на суверенитета? Длъжни сме да намерим формулата на управление", допълни Местан.
По думите на лидера на ДПС днес по-важен е погледът напред. Той не е възможен, ако не сме прочели уроците на всяко едно управление. Първият урок на това управление е отговорността на политическия субект да прочете вярно вота на българските граждани", посочи Местан.
Той призна, че формата на отиващото си правителство е била неработеща, но не прие оценката, дадена от опозицията, че кабинетът „Орешарски" е провал. „Оценката на кабинета трябва да се даде трезво, без емоции, без привкус на начало на предизборна кампания. Няма да се спирам на конкретните параметри на това управление, но днес това няма особен смисъл. Не приемам оценката за разруха, за катастрофа, защото чета в тази оценка желание да се спечели предварително предимство - както в хода на предизборната кампания, така и после", обобщи лидерът на ДПС.
Очаквайте още подробности!
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |