С 5 до 10% по-ниски цени на зърнените култури през тази година в сравнение с миналата очаква изпълнителният директор на Софийската стокова борса (ССБ ) Васил Симов. "Стартовите цени тази година са по-ниски от миналогодишните, но това беше очаквано. Още през април и май се разбра, че новата реколта от пшеница ще бъде по-голяма в сравнение с минали години", обясни Симов в ефира на телевизия Bulgaria On Air.
По думите му нивото на цените ще е по-ниско заради свръхпредлагането на суровините. След месец септември, директорът на ССБ очаква леко повишение , защото тогава започва активната търговия с хлебна пшеница. Вероятно цените през зимата ще са малко по-високи , но цялостната тенденция в световен мащаб заради добрата реколта е към намаление на стойността на зърнените култури.
В световен мащаб данните показват, че са произведени над 705 млн. тона пшеница, при 630-640 млн. тона в предишни години. Такава е ситуацията както в Европейския съюз , така и в Черноморския басейн. Към това се прибавят и запасите от предходни години, които достигат 200 млн. тона. Досега те са били в диапазона 100-110 млн. тона.
Очакваната реколта у нас е почти колкото през 2013 г. между4.5-5 млн . тона, което експертът определя като значително количество, в сравнение с предходни периоди . Бързата сметка на Симов показва, че около 3 млн . тона ще са за износ, при около 1.5 млн . тона вътрешно потребление и зърно за фураж. Традиционни пазари за българското зърно са Арабският свят и Северна Африка. Зъ съжаление обаче, директорът на ССБ посочи, че българските търговци са затруднени от по-ниския капацитет на черноморските ни пристанища, за разлика от портовете на конкурентите ни Румъния, Украйна и Русия.
Според Васоил Симов, въпреки политическите и военни конфликти в Русия , Украйна и Казахстан , страните продължат да имат единна позиция при износа на зърно. Тази година например Русия е произвела над 50 млн. тона, а Украйна - над 20 млн . тона.
Представителят на стоковата борса отбеляза още, че се очертава добра реколта и при царевицата. Това означава, че цената и тук няма да е много по-висока, в сравнение с минали години. Симов заяви, че в световен мащаб България продължава да води по износ на непреработена продукция слънчоглед.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |