Заложеният прогнозен ръст между 4,5 % и 5,5 % в туризма за годината в момента се изпълнява, каза за БНР Анелия Генова, директор на дирекция в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Според нея данните за България и според Туристическия барометър на Световната организация по туризъм се очертават оптимистични, въпреки честите валежи и кризата на някои важни за страната пазари.
Министерството на икономиката акцентира не само върху броя туристи, прекарали ваканцията си у нас, а и върху средствата, които оставят в икономиката.
След наводненията със съдействието на курортите по Черноморието МИЕ са организирали журналистически рейдове с представители на медиите от Румъния и Русия. Те са публикували положителни отзиви и богат снимков и видеоматериал в страните си, което е помогнало да се запази доверието на тези пазари към нашите морски курорти.
Валежите според Анелия Велева се отразяват най-вече на записванията в последния момент. В същото време хотелиерите отчитат нарастване на посещенията от съседните пазари на Гърция и Турция, като за Турция е най-висок - през първите шест месеца на годината на посещение у нас с цел туризъм са били 200 000 турски граждани, което представлява ръст от 14% спрямо същия период на предходната година.
Нарастване се забелязва и при германските туристи от началото на годината. За Сърбия също има ръст от 9%, но предимно за зимните курорти. При британските туристи също има ръст от 3.5%, което показва, че се наблюдава завръщане на туристи от традиционните пазари.
По-голям ръст се отчита зимния туризъм, СПА и балнеолечението, както и при културния туризъм.
При новите за България пазари като Израел се забелязва постоянен ръст. След атентата преди две години, през настоящата вече има повече израелски туристи у нас и то на специализирани форми на туризъм. „Освен предпочитанията им към летните почивки, те избират и екскурзии във вътрешността на страната, което един по-скъп продукт. При тях ръста за първите шест месеца на годината е 65% и почти 50 000 туристи", уточни Анелия Велева.
Анализите на МИЕ показват, че ръст има и при туристите от Молдова, САЩ, Белгия, Унгария, Холандия, Испания.
„Кризата с Русия удари покупателната способност на руснаците, което се отрази и на тяхното пребиваване в България. Затова и ръстът на руския пазар е доста слаб", обясни Велева. Та уточни, че при тази ситуация не може да се очаква сериозен ръст от Русия. Освен това руският пазар като цяло отбелязва навсякъде по света спад.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |