Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Без дивидент "Булгартабак" отчете рязък спад на печалбата. Към края на юни българският производител остава лидер на вътрешния цигарен пазар. Нетната печалба на "Булгартабак холдинг" е намаляла до 9.2 млн. лв. за първото полугодие на 2014 г. спрямо 83.1 млн. лв. за същия период на 2013 г. Това става ясно от индивидуалния отчет на холдинга, изпратен до Българската фондова борса (БФБ) в края на миналата седмица. Дружеството е длъжно да публикува отчетите си на борсата, тъй като има статута на публична компания (след последните промени в собствеността му фирмите, които поеха контрола над него, така и не отправиха търгово предложение за изкупуване на книжата на миноритарните акционери, въпреки че бяха длъжни). Към момента мажорирният пакет акции от "Булгартабак" е собственост официално на две офшорни друшества: Livero Establishment и Woodford Establishment (и двете с регистрации в Лихтенщайн). По думите на вече бивш директор от КТБ обаче е "ноторно известно", че контролът е при депутата от ДПС Делян Пеевски. При приватизацията му холдингът беше официално купен от руската VTB, но беше публична тайна, че руската банка е в съдружие с Пеевски и мажоритарния акционер в КТБ Цветан Василев. Впоследствие VTB излезе от инвестицията си, а самият Василев обвини Пеевски, че източва холдинга, до който той самият явно се оказа с блокиран контрол.
В Русия влезе в сила драконовски закон за блогърите и онлайн медиите. Блогърите с над 3000 уникални дневни посещения в сайтовете си трябва да се регистрират в руския медиен регулатор. Също така интернет компаниите ще бъдат задължени да предоставят на властите достъп до информацията на потребителите. Правозащитни организации нарекоха закона драконовски. Той бе одобрен от горната камара на парламента през април тази година. Според него блогърите не могат да бъдат анонимни, а социалните мрежи трябва да пазят данните за своите потребители в период от шест месеца. Информацията трябва да бъде на сървъри на територията на Русия, така че правителството да има достъп до тях.
Вестник Сега
Милиони изтичат от правосъдното министерство без конкурс. От ведомството разпоредиха спешна проверка и прекъснаха отпуска на шефа на затворите.Противно на уверенията за прозрачност, правосъдното министерство плаща милиони по различни направления, без да провежда обществени поръчки, показва проверка на "Сега". Ведомството използва два начина, за да си избере изпълнители, които след това да приберат сериозните суми. Единият е чрез разпоредба в Закона за обществените поръчки (ЗОП), позволяваща им да купуват без търг стоки, които се предлагат на стоковата борса. Става дума предимно за храни за затворите. Възползвайки се от тази разпоредба, МП възлага поръчката на една фирма, като в сделката взема участие и борсов посредник. Другият начин обаче е в нарушение на правилата. За това признаха от самото министерство и разпоредиха проверка, след като "Сега" поиска повече информация за поръчка за храна в 12 затвора, 2 общежития и 1 поправителен дом. Схемата е проста - Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), която управлява затворите, първо обявява поръчка, после сама я прекратява и накрая избира директно доставчик на храни.
Над 10 жестоки наводнения сполетяха България за 44 дни. Град Мизия даде поне две жертви заради прелялата в събота срещу неделя р. Скът. Месец и половина след наводнението във варненския квартал "Аспарухово" и в Добрич, където загинаха 13 души, ново бедствие, този път във врачанския град Мизия, споходи България, взе най-малко две жертви и причини материални щети за милиони. За 44 дни страната бе застигната от над 10 жестоки наводнения - Варна, Добрич, Велико Търново, София, Ловеч, Габровско, Бургаско, Враца, Монтана, Пловдив, села в Родопите. В бедствието загинаха поне 18 души. В нощта срещу неделя река Скът излезе от коритото си и заля Мизия и съседното село Крушовица. Като единствена причина за бедствието властите сочат обилните валежи от последните няколко дни. Няма данни за скъсани язовирни стени в района, но седем водоема преляха. Според шефа на пожарната гл. комисар Николай Николов за последните два дни във Врачанско са паднали 94 литра на кв.м. "Това са около 300 млн. куб.м вода, или все едно половин язовир "Искър" да премине за 1-2 дни. Повишавало се е много бързо нивото на водата, но като че ли не е имало приливна вълна. Това е водата, която дойде от целия водосбор на Врачанска област. Тя мина през Бяла Слатина и беше логично да я очакваме и в най-ниската точка - Мизия", коментира той.
Вестник Труд
И експерти от бизнеса в служебния кабинет. Ден преди президентът Росен Плевнелиев да обяви структурата, състава и приоритетите на второто си служебно правителство, разговорите с потенциални министри и зам.-министри продължават, научи "Труд". Засега не се очакват изненади - премиерът проф. Георги Близнашки ще има поне двама заместници - Екатерина Захариева, която ще отговаря за министерството на икономиката, и бъдещия министър на правосъдието Христо Иванов. Спряганият за вътрешен министър Йордан Бакалов вероятно ще се сдобие с екип от опитни МВР кадри. Разговори са водени с бившия зам.-министър при ГЕРБ Филип Гунев и бившия шеф на МВР в Смолян Кирил Хаджихристев. Очаква се ресорът "енергетика", обявен за важен приоритет от Плевнелиев, да се управлява от човек от бранша - Теодор Бобочиков - ръководен кадър от Асоциацията за възобновяеми енергийни източници. Източници от "Дондуков" 2 твърдят, че рокади ще има и в регулаторите в енергетиката. А вероятно и в други ключови държавни структури, чиито началници се назначават от изпълнителната власт.
Вестник Стандарт
Хората в Мизия: Удавиха ни заради шарани. Намериха две жертви, търсят още десетина."Удавиха ни заради шарани". Това викаха през сълзи оцелелите от потопа в Мизия. 5-метрова вълна по река Скът заля града през нощта срещу неделя. Водата вече взе две жерти, други десет души се издирват. Поне 100 къщи са разрушени, 800 българи са на улицата. Адът продължава - снощи дойде предупреждение за втора вълна. Според местните, причина за апокалипсиса са четири язовира - два в село Рогозен и водоемите в Нивяни и Ботево, които са прелели. Хората обвиняват местните власти, които отказали да взривят дигата на река Скът, за да се намали притокът на вода. Чак в събота местният бизнесмен Стефан Лазаров изкарал фадрома, която разбила част от стената и водата бавно тръгнала към Дунав. Голямата вълна обаче вече влизала в Мизия. В нея и сега плуват 17-килограмови шарани, твърдят очевидци. "Какво по-голямо доказателство от това искате - водата не е от дъжд, а от язовири", плачат местните.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |