Искам да се запозная с реалната ситуация в икономиката и енергетика и едва след като имам пълната информация ще направя коментар. Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов (на снимката вдясно) по време на церемонията при приемането на поста в Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Той се обърна към журналистите да му дадат една-две седмици, преди да коментира, и призова да се гледа на картината на икономиката в цялост и да не се използват отделни парченца от тази картина при осветляването на ситуацията.
Щонов подкрепя идеята за енергиен борд и посочи, че в него ще влязат представители на всички участници на пазара, както и експерти от международни институции, сред които Европейската комисия, Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка. " Трябват комплексни решения и всяка от страните да направи компромис, за да излезем от кризата ", посочи още той във връзка със ситуацията в енергетиката.
Сред приоритетите си в работата новият министър на икономиката посочи осигуряването на средства за малките и средните предприятия по линия на европейските програми. Според Щонов, който идва от частния бизнес, европейските средства не трябва да бъдат бавени, защото са много важни за развитието на икономиката и от тяхното усвояване зависи нарастването на БВП.
"Ще предоставя на министър Васил Щонов енергийната стратегия на Република България. Имах огромното желание политическите сили да обсъдят тази стратегия преди да влезе в парламента, но след европейските избори настъпи политическа криза, нямаше чуваемост. Не казвам, че стратегията е в перфектен вид, но моето желание е да има приемственост". Това заяви бившият икономически министър Драгомир Стойнев при предаването на поста служебния министър Васил Щонов.
Стойнев припомни, че предишният служебен министър Асен Василев се е обърнал към международните институции за одит на енергийния отрасъл. Бившият министър на икономиката и енергетиката изтъкна, че откакто той е начело на ведомството страната ни е изпълнила почти 80% от препоръките на Европейската комисия в областта на енергетиката.
Като свои принос за развитието на енергийния отрасъл Стойнев отбеляза, че производството на електричество се увеличило с 14.5%, консумацията на ток - с 2.5%, а износът - със 137 процента. За първите шест месеца на годината АЕЦ "Козлодуй" работи на печалба - 46 млн. лева, а за същия период на миналата година централата бе на загуба с 6 млн. лева. Стойнев заяви, че сериозно се е подобрила работата и на въгледобивните мини в комплекса "Марица Изток", които са били на ръба на фалита, а сега дават препитания на цел един регион.
Като ключови действия за стабилизиране работата на държавните дружества Стойнев открои действията за спасяване на ВМЗ-Сопот. "Заводът сега работи на печалба и дава работа на 2400 души", каза той. Стойнев подчерта, че тези проекти не са нито руски, нито американски, а са на първо място български.
Винаги съм повтарял, че енергетиката е част от националната сигурност на страната. Тези проекти ще ни донесат на България доходи, създаване на работни места, усвояване на нови технологии, категоричен е Стойнев, имайки предвид двата големи проекта 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" и газопровода "Южен поток".
"Единственият сектор със знак минус е производство на енергия от възобновяеми енергийни източници. Там имаме намаление с 6 - 7%. Когато и тази такса отпадна, това ще даде и своето отражение", посочи той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |