Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Kaпитал Дейли
Плащанията по спрените европейски програми ще продължат с пари от бюджета. Правителството подновява плащанията от бюджета по двете спрени оперативни програми - "Регионално развитие" и "Околна среда", за да намали до минимум риска от загуба на средства тази година. За целта ще се ползват всички резерви, включително неусвоени пари по публичната инвестиционна програма на кабинета "Орешарски", по която между общини и държавни ведомства бяха разпределени над 500 млн. лв. Очаква се, след като Европейската комисия поднови плащанията по оперативните програми, изплатените средства да бъдат възстановени в Националния фонд към Министерството на финансите.
За тази схема се договориха министърът на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева, Национално сдружение на общините в България (НСОРБ) и Камарата на строителите. Ангажимент за възстановяване на плащанията по двете програми поеха и министрите на финансите Румен Порожанов и на околната среда Светлана Жекова.
Вестник СЕГА
Цените през юли са се качили символично - с 0.4% над юнските, но пак остават с процент по-ниски, ако се сравняват с нивата отпреди година. Това показват данните на НСИ, публикувани вчера. Отчетливо поскъпване през миналия месец има при някои хранителни стоки, ток, топла вода и автогорива, както и при услугите, свързани с ваканционния сезон. От началото на 2014 г. за втори път след април националната статистика измерва инфлация, през останалите месеци данните сочеха отрицателна инфлация, или дефлация.
През юли сериозен скок на цените има в туризма - пакетните услуги са поскъпнали с близо 13% само за месец. Типично за летния сезон е и поскъпването на бензин, дизел и автогаз. Не е изненада, че след решението на ДКЕВР за промени в тарифите в енергетиката от 1 юли има почти 5% повишение при топлата вода и 1.7% на тока.
ЕК заплаши БЕХ с глоба до 10% от оборота заради пазара на ток. ЕК "не пожали" служебното правителство и още в първите дни на служебния икономически министър Васил Щонов обяви, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) е заплашен от рекордната глоба до 10% от оборота му за последната финансова година. Причината за евентуалната санкция е, че дружеството ограничава търговците на ток, които развиват бизнеса си на свободния пазар. Новината дойде от Брюксел, откъдето обясниха, че подозират холдинга в злоупотреба с господстващо положение на пазара на електроенергия. Според консолидирания отчет на БЕХ приходите му за миналата година са около 5.7 милиарда лева. Констатацията на ЕК е част от разследване за предполагаеми нарушения на антитръстовите правила в ЕС, започнато още през юли 2012 г. Отделно от това комисарите проучват дали БЕХ и дъщерните му дружества - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", пречат на конкурентите си да получат достъп до газовата инфраструктура, отново в нарушение на антитръстовите правила на ЕС. Ако се докаже подобно нарушение, глобата също е до 10% от оборота на провиненото дружество. Буквално преди няколко дни българският антимонополен орган КЗК наложи на "Булгаргаз" рекордна глоба от 23.3 милиона лева заради това, че е налагал нелоялни търговски условия по договорите за доставка на природен газ.
Вестник Монитор
НСИ отчете дефлация 12 месеца поред. Животът у нас поевтинява 12 месеца поред, показаха последните данни на националната статистика. Подобно нещо не е наблюдавано за толкова продължителен период през последните 20 години, сочи справка в сайта на НСИ. Страната влезе в дефлация през август 2013 г., като през февруари тази година спадът на цените на стоките и услугите в потребителската кошница достигна своя пик. Тогава беше отчетено поевтиняване на живота с 2,6 на сто. В следващите месеци от НСИ отчетоха забавяне на темпа като последните данни за юли регистрират дефлация от -1 на сто на годишна база. На месечна база обаче се оказва, че има инфлация, макар и малка. Спрямо юни тя е 0,4%. Спрямо края на миналата година също има намаляване на потребителските цени – с 1 на сто. През юли 2014 г. спрямо юни най-много са поскъпнали развлекателните услуги – с 4,3% и транспортът – с 2,2 на сто. При храните увеличението на цените е с 0,4%, а при поддръжката на жилищата, включително ток и вода – с 0,8%. В активния туристически сезон ресторантите и хотелите са вдигнали цените с 0,6 на сто.
Мандрите в страната не изкупуват овчето мляко от животни, засегнати от син език, както и от стадата, където се дезинфекцира срещу напастта, защото е негодно за преработка и консумация. В същото време опасната болест вече е обхванала вече почти цялата страна, съобщи за „Монитор” председателят на Съюза на овцевъдите в България Бойко Синапов. По данни на Българската агенция за безопасност на храните заболяването е регистрирано в 17 области. Реакцията на преработвателите е нормална, но това ще доведе до изключително много загуби на производителите, коментира той. От бранша настояват стопаните да бъдат обезщетени на 100% за всяко изгубено животно. Освен това очакват хората да не бъдат санкционирани по програмите, по които са кандидатствали на глава животно, и да си получат субсидиите, за да могат да си възстановят загубената стока. Необходимо е също така да се поиска помощ от Европейската комисия. Като цяло животновъдите пишат тази година нулева, категоричен е експертът. В момента не може да се заплодят животните, което също ще окаже отрицателно влияние върху бизнеса. От вчера у нас има регистрирани и крави болни от син език в Ардино, Кърджалийско, съобщи експертът. Има опасност да загубим голяма част от селскостопанските животни в България, предупреди Синапов. Той припомни, че не беше отпуснато навреме финансиране, за да може агенцията по храните да извърши необходимите мероприятия по дезинфекция, когато първичните огнища бяха малки.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |