Преките щети за България от ембаргото на Русия върху някои селскостопански стоки не са големи - между 5 и 10 млн. евро. По-сериозни са потенциалните щети, които биха настъпили, коментира служебният министър на земеделието и храните Васил Грудев на пресконференция. Н анея той представи приоритетите на работа на ръководения от него екип в Министерството на земеделието и храните.
Министърът уточни, че косвени щети са свързани със земеделската продукция от целия Европейски съюз, която няма да бъде реализирана на руския пазар и ще остане в рамките на ЕС.
„Точно за тези щети ще държа пред извънредния съвет на министрите страната ни да получи обезщетения", посочи Грудев. Заедно с министъра на външните работи той е инициирал проучване на трети пазари за българските стоки, в които до момента нямаме традиции.
„Ще се работи за либерализиране на тези пазари - всички страни извън ЕС, включително и САЩ", подчерта министърът. Той изрази надежда, че в рамките на този месец извънредният съвет на министрите на земеделието в ЕС ще бъде свикан, който да разгледа възможностите за компенсации във връзка със спрения внос на храни в Русия от страните членки на ЕС.
„Екипът ми е компактен, но е съставен така, че да се вмести във визията ми за интензивен диалог с европейските институции, предвид на основните приоритети, които си поставям." Така оцени избора си на екип министърът на земеделието и храните при представянето на заместник-министрите, с които ще работи в рамките на служебното правителство.
Министърът очерта основните акценти в програмата си, сред които водещ е възстановяване на активния и постоянен диалог с Европейска комисия. „За мен е неоспорима и ясна констатацията, че развитието на земеделието в България е неразривно свързано с интеграцията в обединена Европа и вписването в Общата селскостопанска политика. Затова екипът има приоритетна задача динамично и в бързи срокове да ускори работата по Програмата за развитието на селските райони за новия период, както и балансираното подпомагане на земеделския сектор по ОСП по първи стълб, в т.ч. по обвързаните плащания", посочи министърът.
Той припомни, че в това отношение има много за наваксване, поради изоставане спрямо останалите държави-членки, което налага изключително сериозен дебат с ЕК по ПРСР 2014-2020 и по Програма за морско дело и рибарство, която има не по-малко значение, макар и с по-малък обхват и финансов инструментариум. В рамките на тези приоритети министърът акцентира, че успоредно започва работа по нормативната база за прилагането на програмите и подготовката на институциите за администрирането им.
Трети основен аспект в работата на служебния мандат е да бъдат разрешени спорните въпроси по прилагането на сега действащата програма. Същевременно министър Грудев подчерта, че сектор земеделие е много динамичен и всеки ден възникват ситуации, които изискват незабавно реагиране, към което служебният кабинет ще се отнася с необходимата взискателност и отговорност.
Увеличаване площта на защитните гори, очерта като важен приоритет зам.-министър доц. Георги Костов. Той посочи, че защитните гори имат много важно значение предвид на интензивните промени в климата. С тяхното увеличаване ще се намали вредното въздействие на водите, което е особено актуален проблем пред страната, посочи още доц. Костов.
Зам.-министър Марина Бракалова посочи, че изключителен приоритет в работата й ще бъде ускоряване на прилагане на ПРСР 2014-2020. Тя е експерт с широк и специфичен опит в областта на разработването на стратегии за интегрирано регионално развитие, както и в европейската селска мрежа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |