България е пред гигантско разхищение на пари, от които ще се облагодетелстват предприемачи и политици. Част от сметката ще плати германският данъкоплатец, четем в коментари в немскоезичния печат за проекта „Южен поток", цитирана от Deutsche Welle.
В момента Еврокомисията проверява дали България е нарушила правилата за конкуренцията в ЕС, когато е раздавала държавни поръчки по изграждането на "Южен поток", пише „Дойче виртшафтснахрихтен". И пояснява, че заради случаите на корупция, в които са замесени български политици и бизнесмени, ЕС е спрял 7 милиона евро от предвидените пари за България.
Тройно по-висока цена от нормалната?
„Нашите олигарси са зависими от държавните пари" - цитира се интервюто на българския президент Росен Плевнелиев пред „Файненшъл таймс". Критиките на Плевнелиев са отправени срещу споразумението, постигнато през май между Българския енергиен холдинг (БЕХ) и няколко строителни фирми със седалище в София, които трябва да изградят българската част от тръбопровода за пренос на руски газ през Черно море към България, Сърбия, Унгария и Австрия, обяснява изданието. "Българската част от тръбопровода щяла да струва 3,5 милиарда евро. Според специалисти по енергетика в София, това е три пъти повече, отколкото струва подобно изграждане в Средна Европа", четем в тази публикация.
Очевидно хората, които носят отговорност за този голям проект, разхищават в гигантски размери пари на данъкоплатеца и ги пренасочват към политици и партньори. Дори германските данъкоплатци косвено ще съфинансират това разхищение. Защото слаборазвитата България е сред онези държави, които получават най-много пари от ЕС. От 2014 до 2020 годинае страната ще получи близо 10 милиарда евро помощи за развитие от Брюксел, съобщава „София Глоуб". Сред проектите, които ще се изграждат и с европейски пари, е и "Южен поток" - пише „Дойче виртшафтснахрихтен" и припомня как строителството е било спряно през юни под натиска на Еврокомисията.
Октомври 2013: шефът на "Газпром" Алексей Милер гледа на живо монтажните работи по тръбата, преди София да замрази строителството
За същото пише и „Винер цайтунг": „Поръчката първоначално получи фирмата „Стройтрансгаз" на мултимилиардера Генадий Тимченко, срещу когото САЩ наложиха санкции. Тимченко се смята за близък приятел на руския президент Владимир Путин. Така в средата на юли тази фирма се отказа от проекта в полза на „Центргаз" - дъщерна фирма на „Газпром".
София и Москва - със сходни интереси
Друго австрийски издание, „Виртшафтсблат", припомня параметрите на „Южен поток": „Тръбопроводът с дължина 925 километра свързва руския крайбрежен град Анапа през Черно море с България, Сърбия, Унгария и Австрия и трябва да заработи през 2017 година. При пълен капацитет съоръжението ще пренася годишно до 63 милиарда кубически метра газ. Българската промишленост е до 90% зависима от руския газ. Ето защо страната смята "Южен поток" за възможност да се подсигури с газови доставки, които заобикалят Украйна. Същата цел преследва и Русия, защото Москва непрекъснато се кара с Киев за цените на газта и транзита."
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |