Държавата е готова да предприеме мерки в защита на българските фермери, засегнати от руското ембарго. Дори има готовност да започне да изкупува продукцията на българските производители, но в случай че цените на тази продукция драстично паднат, съобщи Нова телевизия.
"Далеч сме от кризата", успокои земеделският министър Васил Грудев. Засиленият внос от Европа заради руското ембарго, обаче, свали цените у нас, с 10 на сто, само за седмица, показват наблюденията на Комисията по стоковите борси и тържищата (КСБТ).
Миналата година в края на август само един на всеки сто домата, които сме изяли, е бил отгледан в чужбина, а 99 - тук, в България. Сега вносът и местното производство са почти поравно.
„От една седмица започна реално да се появява този проблем. Започна усилен внос на такива продукти като най-ударно, това се усеща при доматите", обяснява Едуард Стойчев от КСБТ.
Проблемът добива конкретни очертания на една от най-големите борси в столицата - тази в Слатина: „Доматът го внасяме от Полша. Имат оранжерии хората, по това време берат домати. Ние нямаме оранжерии и не берем домати", допълва Едуард Стойчев. В резултат - цените започват да падат. В същото време, въпреки спада от последните дни, цените на доматите все пак остават с 35% по-високи , в сравнение с 2013 година.
„При всички положения, това е добре за потребителите, защото засиленият внос дава по-голям избор", казва Десислава Николова от Институтът за пазарна икономика.
В същото време - купуваме евтино, спестяваме повече, оттам - можем да си позволим повече. Пасивите обаче остават за производителите. Вносът удря там, където има някакъв проблем с реколтата. Тази година се оказва лоша за българските домати.
Уязвими има и сред плодовете - от всеки сто продадени дини на пазара, 40 са вносни, 60 са произведени у нас. Миналата година по това време, вносните дини са били едва 10 на сто.
„Около 7 цента за килограм струват дините в Гърция, което е буквално на безценица", допълва Десислава Николова. Подобна е тенденцията и при прасковите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |