Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
"Булгартабак" отчете двуцифрен спад на печалбата. Холдингът има 49.4 млн. лв. приход от продажба на дъщерни дружества.Нетната печалба на "Булгартабак холдинг" е спаднала с близо 26% за първите шест месеца на годината спрямо същия период на миналата, става ясно от консолидирания финансов отчет на компанията, публикуван на Българската фондова борса в понеделник. Според документа печалбата на холдинга от началото на януари до края на юни 2014 г. е 24.9 млн., а за шестмесечието на 2013 г. числото е било 33.3 млн. лв. Като цяло според отчета основният бизнес на цигарения производител е паднал - приходите намаляват, макар и като положителни фактори в междинния доклад за дейността да са посочени стабилният пазарен дял на марките на "Булгартабак" в страната и увеличаващият се износ. За печалбата обаче най-съществено допринасят финансови приходи, без да се уточнява какви са те. Общите приходи на "Булгартабак" за полугодието на 2014 г. са 249.2 млн. лв. при 260.62 млн. лв. за същия период на миналата година. Което принципно означава свиване на основния бизнес на компанията с 4.3%.
Вестник Сега
Над 400 деца бежанци не ходят на училище заради абсурдни пречки. Законът изисква да представят легализирана справка какво са учили в родината си и какви оценки са имали.От над 520 деца бежанци, които живеят в България, само 96 са се записали да ходят на училище през новата учебна година, съобщи за "Сега" източник от Държавната агенция за бежанците (ДАБ). 424 няма да могат да учат от 15 септември, въпреки че всички отговорни административни фактори се кълняха преди година, че този проблем ще бъде решен бързо. В момента у нас има сирийчета, които не са ходили на училище от три години. Според различни данни около 2000 деца с бежански или хуманитарен статут са пропуснали поне една учебна година. По сведения на БЧК миналата година само около 50 деца със статут са ходили на училище. Причината не е в ниския интерес от страна на бежанците, както доскоро твърдяха от ДАБ, а в бюрократичните пречки, които държавата създава. Проблемът е, че агенцията спазва наредба от 2000 г. за приемане на бежанци в училищата, която не би трябвало да е валидна, тъй като се основава на вече несъществуващи членове в Закона за убежището и бежанците. Тя предвижда всички, желаещи да ходят на училище, да са завършили курс по български език към агенцията за бежанците и след това да минат през специална комисия, която да ги изпита. Такива курсове обаче започнаха да се организират едва пред последните няколко месеца и досега само доброволци преподаваха на децата в бежанските центрове. Според Закона за просветата, за да бъде записано на училище дете, което идва от друга държава, то трябва да представи 6 документа, сред които справка за изучаваните в родината му предмети, хорариум на учебните часове, поставени оценки и т.н., като всичко това трябва да бъде преведено и легализирано. Плаща се и държавна такса. Когато обаче става въпрос за страна, където има гражданска война, това е напълно невъзможно.
Държавата отказва да признае 1 милион "фантоми" в избирателните списъци. Гражданските сдружения влязоха в сблъсък с администрацията за проблема.Тежък спор за "фантомите" в избирателните списъци се заформи вчера между представители на държавните институции и неправителствените организации, участващи в новосъздадения граждански борд за честни избори. Двете страни застанаха на противоположни позиции по въпроса дали има или не "мъртви души" в списъците. Според чиновниците такива няма. Мнението им се споделя и от служебния премиер Георги Близнашки. Според гражданските сдружения обаче проблемът е повече от очевиден. Казусът изникна отново преди дни, когато Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви, че избирателите у нас са 6 931 855 при население от 7 364 570 души според последното преброяване през 2011 г. Приблизително същият брой - 6.8 млн. души, са били избирателите у нас още през далечната 1990 г., преди последвалата огромна емигрантска вълна.
Вестник Монитор
Близнашки: Знаем кои са търгашите. „Не трябва да се правят никакви компромиси с купувачите на гласове. Огнищата на местно ниво са известни, контингентът – също. Установете добро сътрудничество с правоохранителните органи, за да се пресече това явление в зародиш.” Това заръчал на областните управители служебният премиер Георги Близнашки на среща с тях вчера, с което потвърдил, че властта е наясно кои са търгашите по време на вота. Той призовал губернаторите да проявят безпристрастност при организацията на изборите и да се срещнат с всички политически сили. За да няма никакви съмнения, той отново приканил областните управители, които смятат да се включат активно в предизборната кампания, да освободят постовете си. „При други обстоятелства може да е допустимо излизането в отпуск, но в сегашната ситуация обществото няма да приеме такъв подход, не трябва да даваме никакъв повод за нажежаване на политическите страсти допълнително”, предупредил Близнашки.
Вестник Стандарт
Само евтин GSM в клас. Пускат с телефони до 50 лв., събират ги преди час.Тотална забрана на смартфоните в клас обмислят директори. 51 СОУ "Елисавета Багряна" в София ще запише в правилника си, че на учениците се разрешават телефони до около 50 лева, предупреди шефът на школото Асен Александров. Причината са не само кражбите на скъпите джиесеми. "Всеки учител губи поне по пет минути от часа да се разправя с ученици, които играят в нета или стоят във Фейсбук", каза директорът. Освен това децата със скъпи апарати създавали комплекси на учениците, чиито родители са им купили по-обикновени телефони. "Не може с униформите да създаваме равенство, а социалните разлики да си личат по мобилния", смята директорът. По-строги правила за мобилните телефони въвежда и 119 СОУ. Учениците вече ще оставят джиесемите си на катедрата при учителя преди началото на часа, каквато е практиката по време на изпити. При това мобилните трябва да бъдат изключени. Нарушенията ще се санкционират със система от наказания - от съобщаване на родителя през забележка до общественополезен труд в сградата и двора на училището.
Вестник Труд
Атакуват високите такси за обжалване на обществени поръчки. При повече от половината обществени поръчки в България има нарушения на закона. Това показват данните на Агенцията за държавна и финансова инспекция за последните 5 години. Всяка трета обжалвана поръчка на един или друг етап от процедурата пада в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), гласи статистиката на комисията от 2009 г. до 2013 г. Това са фактите. Те се допълват от постоянните съмнения за нагласени търгове и злоупотреби в полза на "свои хора". На фона на тази картина от 1 юли таксите за обжалване на обществени поръчки скочиха драстично. Всяка фирма, която иска да защити правата си пред КЗК, а след това и пред Върховния административен съд (ВАС), вече трябва да плаща от 3 до 17 пъти повече.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |