Държави, които внасят от своите съседи, добиват собствен природен газ или имат терминали за втечнен природен газ ще бъдат в безопасност, ако Русия спре подаването на суровината за Европа. Това са Белгия, България, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Испания и Швеция, сочи проучване на Института по енергетика и икономика в университета в Кьолн, цитирано от EUobserver.
Най-силен недостиг на природен газ ще изпита Финландия, дори ако Русия прекрати износа само за един месец, докато други страни членки на ЕС могат да издържат между три до девет месеца без руското синьо гориво.
"Ембарго на износа на руски газ през зимата на 2014/15, продължаващо повече от 6 месеца ще доведе до недостиг на доставки в много европейски страни, по-специално, в Централна и Източна Европа, включително и Германия", обобщават авторите на проучването.
Въз основа на компютърна симулация на европейските тръбопроводи, съоръжения за съхранение и инфраструктура за втечнен природен газ (LNG), проучването изследва какво би станало, ако Русия намали подаването на газ за един, три, шест или девет месеца.
Тъй като Финландия все още няма съоръжения за съхранение и 100% от природния й газ идва от Русия, тя ще бъде първата страна, която ще изпитат недостиг на доставките - до 10 на сто през първия месец и над 50 на сто, ако Русия спре износа на газ в продължение на три месеца.
Тримесечно руско ембарго ще доведе до недостиг на газ от 1.8 млрд. кубически метра в Полша и недостиг от 3.8 млрд. метра в Турция.
Според проучването Германия, Австрия, Швейцария, Гърция, Балканските страни и Естония ще почувстват ефектите, ако ембаргото продължи шест месеца.
В същото време, ако Русия спре кранчето в продължение на девет месеца, доставките на газ в Германия, Италия и Франция ще бъдат "силно засегнати". Чешката република, Унгария, Словакия, също ще имат проблеми.
Източник: Института по енергетика и икономика в университета в Кьолн
Страните, в които доставките на газ ще продължат дори по време на прекъсване от девет месеца, са тези, които все още имат свои собствени резерви от газ, като например Дания, Норвегия, Холандия, Румъния и Великобритания.
Но Русия също ще бъде засегната силно, тъй като тя ще загуби около 4.5 млрд. евро приходите за всеки месец на ембарго, или около 3.5 на сто от годишните приходи на Газпром.
"Това ще се отрази значително на рентабилността на Газпром и ще намали способността на компанията да допринесе за руския държавен бюджет", отбелязват още германските изследователи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |