Министърът на икономиката Божидар Лукарски съобщи, че до момента няма постъпило официално уведомление от Русия за спирането на проекта "Южен поток". По думите му, докато не се види становището на Русия, за него проектът не е затворен.
На въпрос посочил ли е в писмо служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов през август, че ЕС няма интерес от Южен поток, Лукарски отговори, че това е интерпретация.
Русия продължава да твърди, че проектът "Южен поток" е предмет на двустранна договореност и отказва да го припознае като проект с европейско значение, коментира за БНТ енергийният експерт Илиян Василев. По думите му целта на Путин е да провокира антиевропейски настроения. България няма как да бъде идентифицирана като единствената причина, тъй като проектът преминава през много други страни. От тук българското правителство няма какво да прави. Вероятно ще последват коментари колко много пари сме загубили, смята Василев.
По думите на Илиян Василев истинската причина за спирането на проекта "Южен поток" е огромната финансова тежест, която трябва да понесе "Газпром", който започва да строи газопровода "Алтай". Като друга причина Илиян Василев посочи и сривът на рублата с близо 65-70%. Русия ще спечели от спирането на проекта, защото при този срив на рублата и намаляването на приходите от нефт и газ тя трябва да стабилизира бюджета си. Путин има първа задача да се задържи на власт, а без балансиран бюджет това не може да стане, аргументира се Василев. Според него "Южен поток" е бил политически проект, защото приходите му не са доказани.
Според повечето медии в САЩ решението на Путин е отговор на симпатиите на Брюксел към Украйна и икономическите санкции, които бяха наложени на Москва заради анексирането на Крим. "Ню Йорк Таймс" нарече прекратяването на проекта "дипломатическа победа" за Вашингтон и Европейския съюз.
По-скептична е италианската преса. "Република" и "Кориере дела Сера" подлагат на съмнение решителността на Путин и извеждат предположението, че може да става дума само за сплашване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |