Предвиждаме създаване на програма за саниране на всички панелени сгради в страната, каза в студиото на "Денят започва" министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя уточни, че програмата ще поеме на 100% санирането на жилищните сгради с цел енергийна ефективност. Ще започнем от най-високите и големи сгради, като до края на следващата година мислим да санираме 100.
Лиляна Павлова посъветва домсъветът на всяка панелна сграда да направи сдружение на етажната собственост и да предостави заявление в общината за разрешение, че може да направи всичките проучвания, необходими за саниране на сградата. Чрез тази програма ще финансираме и изготвянето на технически паспорт на сградата, добави тя. Министърът на регионалното развитие открои, че се довършват и спрени проекти по европрограми. До ноември 2015 г. ще довършим два участъка на автомагистрала "Марица" и магистрала "Струма", отбеляза тя.
Лиляна Павлова уточни, че са осигурени 13 милиона лева за зимно почистване и че страната е готова за снеговалежи. По нова методика ще работят и машините за почистване на снега. Те ще се разполагат предварително в близост до зоните, за които метеоролозите предвиждат валежи и усложнена зимна обстановка. Остават критични областите Габрово, Пловдив и София - област, ние ги следим, но сме готови за зимата, подчерта тя.
В същото интервю министър Павлова каза, че на 6 декември 2012 г. е присъствала на първата заварка на проекта "Южен поток" и е сложила подписа си на тръбата. Според нея отсега нещата са притеснителни. "Но ние не можем да разглеждаме нещата само България–Русия или България–Европейски съюз, защото това е геоплитически, стратегически проект и в него участват много държави. Мисля, че все пак разговорите тепърва предстоят. Не трябва да погребваме "Южен поток"", подчерта Павлова.
Тя не скри изненадата си, че говорителят на ЕК вчера каза: "Ние нямаме нищо общо с това". "Е, как да нямат нищо общо с това, когато енергийният министър Стойнев и правителството на Орешарски делегира изцяло права на ЕК да преговаря от името на България по "Южен поток. Те лъжеха ЕС, че не сключват договори. А единият беше в Брюксел и казваше: "Ние не сключваме договори", другият в същото време даваше пресконференции как сключват договори без обществени поръчки", заяви Павлова.
За договорите, за "Южен поток", които по думите на Бойко Борисов от вчера никой не е виждал и една цифра, Павлова каза, че заедно с министерството на енергетиката в присъствието и на вицепремиера Томислав Дончев, са правили среща, за да обсъдят ситуацията. На тази среща, когато питахме има ли неустойки, какво е съдържанието на договора, отговорът беше: "Ами ние всъщност не знаем, не сме виждали договора", разказа Павлова. На въпрос как така в Москва и в Брюксел знаят какво пише в договорите, а в София не знаят, Павлова уточни, че информация не е имало в началото на мандата. "Надявам се дружеството "Южен поток" вече са докладвали на министъра и са му предоставили информацията", заяви тя. Колкото и да са конфиденциални данните в този договор всеки от министрите има достъп до класифицирана информация на най-високо ниво и трябва да е запознат с договорите, които поема да управлява, заяви регионалният министър.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.909060 |
GBP | 2.320410 |
CHF | 2.081780 |