България ще разработи съвместно с Европейската комисия проект за изграждането на газов разпределителен център край Варна. За това се договори на среща със зам.-председателя на Европейската комисия и комисар за енергийния съюз Марош Шефчович, премиерът Бойко Борисов, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел.
Проблемите около изграждането на газопровода "Южен поток" и предложението за газовия хъб, Шевчович ще обсъди по настояване на българският министър-председател в сряда в Москва, при първата си визита в Русия посветена на енергоийните въпроси.
По този повод Бойко Борисов посочи, че след тази визита ще е ясна съдбата на "Южен поток". „Не можеме да тръгнем и да питаме руската страна, искате ли да правим газов хъб, защото първо по силата на това пълномощно трябва да питаме колегите. Казали сме нашето виждане. Сега, когато отиде в Москва в сряда, ще постави тази задача, в сряда вечер ще знаем какво мислят по тази тема, твърдо ли са решили да отидат в Турция, дали има смисъл да се говори. Разбрали сме се, дето се вика, от аерогарата комисарят да ми се обади и да ми каже какво е становището там. На базата на него веднага ние ще предоставим следваща информация или следващ проект в кратко време. Така че до февруари, когато мислим да е срещата в София - ако ще има, да знаем, че ще има и да работим по него, ако ще няма, няма, затваряме проекта и спираме", уточни премиерът Борисов.
„Европейската комисия подкрепя създаването на газов хъб в България, стига да са спазени всички правила за прозрачност и европейски закони", заяви от своя страна комисар Шевчович. По думите му целта е България да бъде добре свързана със своите съседи. Така страната ще има много твърда увереност в енергийната си сигурност, българските граждани и българският бизнес ще могат да избират от къде да си купуват енергия.
Шевчович потвърди, че ще обсъди в Москва спирането на "Южен поток" и последствията за България: „Ще повдигна този въпрос пред руските си колеги в сряда, защото България е член на ЕС и тя направи всичко възможно да следва европейските закони. Това ще е и основната предпоставка за всички други проекти, планирани за Европа."
Пред журналисти в белгийската столица премиерът Бойко Борисов изрази надежда, че рехабилитацията на 5-и и 6-и блокове в АЕЦ "Козлодуй" няма да бъдат е забавени при сложната ситуация в отношенията между Русия и Евросъюза. „Надявам се, че това няма да стане разменна монета и България да попадне между ЕС и Русия в тази проблемна в момента ситуация. Истински се надявам да нямаме проблеми с рехабилитацията на пети и шести реактор, защото знаете, че спирането на един от реакторите е катастрофа за България. Аз истински се надявам, че ще намерим верния път и след посещението на комисаря в Москва по изграждането на хъб или продължаването на "Южен поток". Оптимист съм, тъй като това е изгодно за всички", обяви Бойко Борисов.
Еврокомисарят по енергетиката Марош Шевчович заяви, че сложната сиутация в енегретиката на България налага тясното сътрудничество на София и Брюксел, затова е договорено създаването на двустранна работна комисия, която да изработи нов генерален план за българската енергетика и участието на България в европейските енергийни проекти. „Всичко зависи от това какви решения ще се вземат в България и как ние от ЕК можем да помогнем и да допринесем за това България напълно да се интегрира в европейската енергийна мрежа. И как можем да изградим един устойчив енергиен съюз", подчерта еврокомисарят по енергетиката.
Приоритет в големите енергийни проекти на ЕС остава Южният газов коридор и свързването на европейската газова система с азерски газ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |