Източник: www.darikfinance.bg
Средногодишно в България не се декларират 1 228 340 хил. литра дизелово гориво, което като относителен дял представлява 36.2% от цялото потребление.
Данните на Министерството на финансите показват наличието на значителен риск по отношение на доставките на течни горива, като най-рискови са оценени тези на дизелово гориво.
Най-голям относителен дял от недекларираните доставки има в селското стопанство – 48.1% и транспорта – 34.5%. Тези два икономически сектора са и най-големите потребители на дизелово гориво в страната.
Въпреки направените през 2013 г. законодателни промени, данните на Националната агенция за приходите показват, че се наблюдава намаление само с 6-7% в дела на продажбите на течни горива без платен акциз и ДДС и за около 30% от потребените горива не са внесени дължимите данъци.
Липсата на правна уредба, която да регламентира дейността на „ведомствените бензиностанции" и недостатъчната информация за използваните горива от тези обекти беше причината приходните администрации да не разполагат с необходимите данни за осъществяване на ефективен превантивен и последващ контрол.
Загубата за държавния бюджет от укрити данъци по нерегламентираните доставки и продажби на течни горива се оценява на 1.1-1.2 млрд. лева годишно.
Бензиностанциите на територията на страната, регистрирани в НАП, са 3 105. От тях ведомствени са 315. Те са предназначени за зареждане и съхраняване на горива за собствени нужди, но реално в страната има над 30 000 обекта, от които се извършва зареждане с гориво на техника.
Държавата се надява с влезлите в сила от 1 януари 2015 г. промени в Закона за данъка върху добавената стойност нерегламентираните доставки да спрат, като вече всички данъчно задължени лица, които извършват зареждане на течни горива за собствени нужди, са длъжни да регистрират и отчитат зареждането с фискални устройства, а на резервоарите за гориво във всички бензиностанции трябва да бъдат поставени нивомери, свързани с НАП.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |