Нов собственик взе значителен дял в "Петрол". В "Петрол" АД вече има нов голям акционер - това е учредената през есента на миналата година "Перфето консултинг". Дружеството вече разполага с 16.4%, след като купува акциите от "Вип пропъртиз" през борсата, като съобщението за сделката е от 12 февруари.
Компанията е собственост на Георги Пенчев. За него се знае малко, като освен че е собственик на учредената наскоро компания, той е и член на сдружение "Футболен клуб Шабла". "Перфето консултинг" купува 17 530 517 броя акции от капитала на "Петрол" АД от "Вип пропъртиз", като след продажбата на акциите участието на дружеството е станало 2.26%. Сделката най-вероятно е договорена и е минала на нерегулирания борсов пазар на 3 февруари. Това е причината стойността да е неизвестна - в момента пазарната стойност на една акция на "Петрол" на борсата е 1 лв., което означава, че пакетът би струвал 17.5 млн. лв. В договорените сделки обаче цената често е много различна от пазарната, а ако е между свързани лица, може да е и стотинки. Интересно е, че сделката и промяната в дяловото участие не бяха отразени в седмичния бюлетин на Централния депозитар в понеделник миналата седмица. Това стана едва в петък, след като от "Петрол" съобщиха за промяната в акционерното участие.
В момента "Петрол" е под контрола на бизнесмена Гриша Ганчев. Преди това за влияние върху компанията се бореха основните акционери Денис Ершов и Митко Събев, а след като го кредитира, за известно време компанията беше в орбитата на КТБ. Пред "Капитал Daily" Гриша Ганчев заяви, че не е запознат със сделката и целта на прехвърлянето на акциите остава неясна.
Продавач с проблеми
След намесата на банкера Цветан Василев собствеността на "Петрол" се разпредели между четири дружества - "Алфа кепитъл", "Юлинор", "Корект фарм" и "ВИП пропъртиз". В средата на лятото на миналата година Гриша Ганчев започна да овладява три от четирите дружества чрез близки до него хора. Така на 16 юли "ВИП пропъртиз" става 100% собственост на Александър Александров. Той е 28-годишен борец, родом от луковитското село Торос, който притежава и фирма за офис почистване. При смяната на собствеността от юли беше направен опит за спиране на вписването с определение на Софийския градски съд по молба на "Интер финанс инвест" - дружество на Бисер Лазов, който е член на борда на "Афлик". Той беше приеман за дясна ръка на Цветан Василев, но след влизането на квестори в банката започна да дава показания в прокуратурата срещу банкера. След няколко жалби пред различни инстанции в крайна сметка на 16 декември Софийският апелативен съд отменя определението на Софийския градски съд от 18 юли и отхвърля молбата на "Интер финанс инвест" от 17 юли. В края на декември обаче частният съдебен изпълнител Велислав Петров с район на действие Окръжен съд - Ловеч, налага запор върху дяловете на Александър Александров във "Вип пропъртиз". Запорът е в полза на Уникредит Булбанк за заплащане на главница от 24 хил. лв. и съответните лихви.
Растежът на българската икономика се забави. Българската икономика продължава да се забавя, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). За периода октомври-декември на 2014 г. реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) е 1.2% на годишна и 0.3% на тримесечна база. Статистиката сочи, че след второто тримесечие, когато бе отчетен и най-бързият темп на прираст - 1.8%, следва постепенно забавяне.
Данните по компоненти показват, че основната причина за малкия растеж на икономиката се крие в отслабения принос на инвестициите и на търговското салдo - ръстът на износа и вноса изостава спрямо 2013 г., като забавянето е по-осезаемо при експорта. В края на годината има и оптимизъм. Ръстът на крайното потребление и подобрената събираемост на косвените данъци донякъде компенсират негативните фактори.
На база експресните данни се вижда, че номиналната стойност на БВП за цялата 2014 г. надхвърля 82 млрд. лв., което е с 1.75 млрд. лв. повече от 2013 г. Постигнатият резултат е над заложените в бюджета за 2014 г. 81.6 млрд. лв. При представянето на първия вариант на актуализацията на бюджета за миналата година Министерството на финансите беше предвидило размерът на БВП да падне под 80 млрд. лв. Тази прогноза се базираше на изоставането в приходите от косвени данъци, както и заради поевтиняването на суровините на световните пазари. Данните на НСИ подлежат на ревизия, но в повечето случаи тя е леко нагоре.
Изчезналите инвестиции
Изминалата 2014 г. може да бъде определена като една от най-тежките години за България за последните 15 години. Освен почти перманентната икономическа криза в страната ни се развиха още няколко - политическа, банкова и социална, а заради кратките срокове и трудното мнозинство в парламента бяхме на косъм и от фискална криза. Липсата на стабилност и предвидимост неминуемо се отразява върху един от най-важните компоненти, които могат да предизвикат по-голям икономически растеж - инвестициите.
83% от фирмите са против вдигане на осигуровките. 83% от членовете на БТПП не одобряват идеята за ръст на осигуровките в следващите 11 години. Бизнесът е убеден, че вдигането на ставки би увеличило броя на хората, които крият доходи и които работят без трудов договор. Много от анкетираните споделят и опасението, че от ръста на осигуровките ще пострадат коректните работодатели.
Това показват резултатите от анкета на БТПП във връзка с предложенията за пенсионна реформа, които се обсъждат в работна група между представители на държавата, синдикати и работодатели. В проучването, осъществено по електронен път в периода 2 - 6 февруари 2015 г., участват фирми и браншовa организация със заети общо над 5 хил. души.
Анкетираните предприемачи са против идеята за вдигане на максималния осигурителен доход на нивото на 8-10 минимални заплати през 2016 г. Според тях увеличаването на осигурителната тежест ще доведе до "посивяване" при по-високо платените професии. Бизнесът препоръчва осигурителния таван да се обвърже с друг, по-обективен критерий - например средния осигурителен доход. Повече от една трета (35%) от участниците в проучването посочват, че са против прагове и тавани, а всеки трябва да се осигурява на реалната си заплата.
Предложението за изравняване на възрастта (65 г.) за пенсиониране на мъжете и жените до 2037 г. се одобрява от 27%, около 14% от анкетираните считат, че това трябва да се случи още до 2027 г., а 59% не приемат изравняването.
Позицията на около 78% от анкетираните е, че промени, които ограничават развитието на капиталовия стълб, са стъпка назад в пенсионната реформа. Почти единодушно (90%) смятат, че е необходимо пенсионните фондове да намалят таксите си.
Финансовият министър намекна за гръцки сценарий при отхвърляне на дълга. Апокалиптичен сценарий при отхвърляне на средносрочната програма за поемане на нов външен дълг от 8 млрд. евро до 2017 г. начерта финансовият министър Владислав Горанов. Макар сам да твърди, че евентуален отказ на парламента да подкрепи програмата няма да доведе до фатален резултат, той намекна за риск от гръцки сценарий и невъзможност на държавата да си покрива разходите.
В интервю за БНР вчера Горанов за пореден път разясни, че размерът на новия дълг от 8 млрд. евро до 2017 г. се предопределя от настъпващи падежи в следващите три години по стар дълг в размер на 6 млрд. евро и заложените в бюджета дефицити до 2017 г. с прогнозна стойност 3.3 млрд. евро. Той изтъкна, че дългът ще продължи да расте, докато има дефицити, а падежите няма как да бъдат избегнати и трябва да се платят. Финансовият министър посочи още, че емитирането на дълг и занапред ще бъде в рамките на ежегодните лимити, определяни от парламента с приемането на годишните бюджетни закони. В момента се предлагал за ратификация договор за посреднически услуги за изпълнението на средносрочна програма, която давала повече сигурност и яснота откъде ще се осигури ресурсът.
Въпреки опита да запази спокойствие, Горанов начерта в пресилено черни краски последиците от евентуално отхвърляне на законопроекта. "Държавата вече взе 1.5 млрд. евро мостови заем, за да изплати гарантираните влогове на гражданите в КТБ. Този заем е с предстоящ тази година падеж. Все още във фискалния резерв има средства, които могат да го възстановят и ще го възстановят. Оттам нататък може да се окаже, че няма достатъчно ликвидност за финансиране на дефицита и държавата ще трябва да си ореже разходите", обясни министърът. Така липсата на ратификация щяла да доведе до невъзможност на държавата да си обслужва дълговете, което вече "наистина е "гръцки сценарий". Не стана ясно защо отхвърлянето на програмата ще направи невъзможно емитирането на дълг на международните пазари само за тази година в размер на 6.9 млрд. лв., както е предвидено в държавния бюджет. Всъщност солидна част от новия външен дълг до 2017 г. трябва да бъде поет именно тази година.
АБВ предлага частен фалит за 5000 лв. дълг. Граждани с 5000 лв. задължения да може да обявят "частен фалит", като поискат защита при свръхзадлъжнялост, и след 3 г. да започнат на чисто. Това гласи закон, внесен от Кирил Цочев и други депутати от АБВ в парламента.
Защита при свръхзадлъжнялост може да поиска обаче само добросъвестен длъжник, гласи проектът. Дава се и определение за "недобросъвестен" - който е изпаднал в свръхзадълженост преднамерено или в резултат на извършено от него умишлено престъпление, поел е задължение, без да има намерение да го изпълни или за да увреди кредитор, или е станал свръхзадължен поради разточителство.
Защита може да получи длъжник, който остави на разположение на кредиторите за удовлетворяване на вземанията им цялото си имущество и бъдещите доходи за 3 г. с изключение на несеквестируемите имущество и доходи по ГПК. След изтичането на 3 г. всички необезпечени задължения на длъжника се погасяват.
"Длъжникът-физическо лице, за разлика от търговските дружества дори след осребряване на цялото му имущество не се освобождава от непогасените задължения. Тези задължения продължават да растат, като няма реални изгледи кредиторите да бъдат удовлетворени в бъдеще. Така значителен брой хора изпадат в бедствено положение като "вечни длъжници", обясняват вносителите. Решението за защита от свръхзадлъжнялост се взема от районния съд. Ще има и регистър към Агенцията по вписванията.
81 неизвинени имат депутатите за 100 дни работа. 81 неизвинени отсъствия от пленарната зала имат депутатите от началото на мандата на 43-ото народно събрание на 27 октомври 2014 г. до края на януари тази година. За този период парламентът е заседавал 36 пъти.
22 пъти депутати са бягали от работа през януари, става ясно от справката, качена на сайта на НС. 9 пък са неизвинените отсъствия от заседанията на комисии. Сред отсъствалите без извинителна причина са шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова и колегите ѝ от ГЕРБ Валентин Николов, Силвия Хубенова, Семир Абу Мелих и Десислава Атанасова, Димитър Танев от РБ, Борислав Борисов от АБВ, червените Филип Попов, Дора Янкова и Чавдар Георгиев, Рушен Риза и Александър Методиев - Бат Сали, от ДПС, Кънчо Филипов и Росен Петров от БДЦ.
Арестуваха за подкуп русенски съдия. Наказателен съдия от Районния съд в Русе е арестуван при операция на ДАНС след сигнал за подкуп, научи вчера "Труд". Николай Стефанов е задържан към 15,30 часа миналата събота в лекия му автомобил на улица "Тодор Александров".
Минути преди полицейската засада русенският адвокат и бивш районен прокурор със скандална слава Свилен Стефанов твърдял, че дал 1000 лева на съдията. В сигнала си до МВР, препратен до ДАНС, той пишел, че сумата била поискана от Стефанов, за да да реши дело в полза на негови клиенти - трима непълнолетни, извършили дързък грабеж за 34 лева от свой братовчед.
При обиска на магистрата Стафонав и колата му след ареста не били открити никакви пари, обясниха обаче запознати със случая.
Съдия Стефанов бил разпитан от следовател и ще остане в ареста за 72 часа. Повдигнато му е обвинение за „квалифициран подкуп като длъжностно лице" по чл.301-302 от Наказателния кодекс. Текстът предвижда за виновния от 3 до 10 години затвор и до 20 000 лв. Глоба.
Досъдебното производство за магистрата ще се води по компетентност от Софийска градска прокуратура ( СГС) 48-годишният адвокат Свилен Стефанов също е разпитан от следовател, но само като свидетел. Той няма да бъде привлечен като обвиняем за даване на подкуп, защото е подал сигнал за престъплението.
Окръжният прокурор на Русе Георги Георгиев не вдигаше вчера мобилния си телефон.
Гражданите спестиха 1,5 млрд. за година. Българите продължават да спестяват, но парите на гражданите в банките растат доста по-бавно в сравнение с предишни години.
През 2014 г. депозитите на домакинствата нараснаха с 1,56 млрд. лв. и в края на декември достигнаха 39,26 млрд. лв. Това е годишен ръст с 4,2%. Но в периода 2011-2013 г. депозитите на хората ежегодно се увеличаваха с повече от 3 млрд. лв., като се постигаше ръст на влоговете с между 9% и 13% през различните години. Оказва се, че спестените през миналата година пари са по-малко от половината от средствата, натрупани от домакинствата в банките през предходните години. Причините за това са комплексни. Основната е затварянето на КТБ.
Гарантирани са влоговете до 196 хил. лв. и по-големите депозити в затворената банка изгоряха, като от статистиката на БНБ са изтрити през декември, когато започна изплащане на гарантираните суми. Наред с това явно расте желанието на българите да харчат повече пари. Това се потвърждава и от данните на националната статистика за ръст в потреблението. В резултат през четвъртото тримесечие на миналата година депозитите на гражданите са нараснали само със 78,5 млн. лв., докато през същия период на предходната година ръстът на влоговете е бил с 1,6 млрд. лв. Традиционно през последните три месеца на годината спестяванията на хората се увеличават с около 50% от ръста на депозитите за цялата година. Това явно се дължи на коледните премии, които постъпват по банковите сметки. През миналата година обаче заради затварянето на КТБ този традиционен скок на размера на депозитите не се случи.
300% ръст на тока от биомаса. С близо 300% е скочило производството на ток от биомаса от началото на годината до 8 февруари в сравнение със същия период на миналата година. Това показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Макар и малко на фона на общото производство на еленергия, увеличението при централите на биомаса е впечатляващо. Ако през първите пет седмици на миналата година те са произвели 1910 мегаватчаса, то за същия период на тази година това количество е скочило на близо 8000 мегаватчаса. Бумът в производството на тока от биомаса е резонен, тъй като само такъв тип централи биваха присъединявани към мрежата след бума на ВЕИ мощностите през лятото на 2012 г. За всички останали ЕСО определя нулеви години за присъединяване.
В началото на месеца Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) намали преференциалните цени на тока от отпадна дървесина с между 10 и 30 на сто, като се мотивира с поевтиняване на отпадната дървесина. Дотогава тези централи получаваха цени от порядъка 220-400 лв. за всеки произведен мегаватчас.
С предстоящите промени в Закона за енергетиката ще бъдат премахнати преференциалните цени за тока за всички зелени централи, тъй като страната ни е постигнала националната си цел до 2020 г. Тя е за 16% дял на ВЕИ в брутното крайно потребление. Изключение се предвижда само за малките покривни инсталации с до 30 киловата мощност и за централите, които произвеждат от биомаса с най-малко 65% съдържание на животинска тор.
Властта на лов за млади кадри в администрацията. Административната машина ударно се активизира през тази година за привличане на млади кадри зад чиновническите бюра. Това става ясно от публикувания доклад за изразходването на заложените близо 72 млн. лв. в бюджета на Министерския съвет за 2015 г. по политики и програми.
В документа като задача е разписано "повишаването на информираността на младите хора, които се обучават във висшите училища, за възможностите за студентски стажове в държавната администрация", което да бъде трамплин и за постоянна работа. Младите хора ще бъдат агитирани да станат част от системата чрез различни маркетингови прийоми - разпространение на постери и брошури, както и провеждане на онлайн реклама.
По време на студентски и ученически изложения пък се предвижда да бъдат командировани експерти, които да презентират на място пред младежите добрите страни на чиновническата работа. "Поддържане и актуализиране на портала за студентски стажове в държавната администрация" също е сред разписаните задачи в документа. В момента на специализирания сайт има само 4 обяви за отворени позиции - в Института по публична администрация към МС.
Наред с привличането на млади кадри в доклада са заложени и куп дейности за повишаване на квалификацията на сегашните служители. Особено внимание ще се обърне на чиновниците, които работят по програмите от Брюксел, като се предвижда за тях да се организират над 850 обучения през годината.
За подобряване ефективността на бюрократичната машина ще се съсредоточат усилия и към пресичане на рушветите, като за целта ще се прибягва и до внезапни ревизии по инструкция на премиера Бойко Борисов. Ще се правят "извънпланови проверки, възложени от министър-председателя, включително по постъпили сигнали за корупция на органи на изпълнителната власт и държавни служители на ръководна длъжност и по сигнали и предложения срещу незаконни или неправилни действия или бездействия на служители от администрацията на МС", пише в документа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |