Очевидно е, че за 100 дни и повече от управлението на правителството всеки обективен наблюдател вижда, че държавата е по-малко зле, отколкото беше преди 3 месеца във всички отношения-финансова и икономическа стабилност. 3 месеца преди това имаше пълна безпътица и заплаха за нови парламентарни избори. Това е оценката за 100-те дни на втория кабинет на Борисов, дадена от лидера на КНСБ Пламен Димитров.
На пресконференция той изрази мнение, че политическата нестабилност изглеждала овладяна в някаква степен, но дали ще продължи дълго било трудно д се каже. "Има надежда за стъпки напред, но не във всички сфери, например здравният министър работи по най-лошия начин. Но, има и добри примери, които показват, че с бързи конфликти може да се решават въпроси, например проблемът с влаковете с БДЖ. Оценката ни за правителството е по-скоро добра и оптимистична", каза президентът на КНСБ, цитиран от БГНЕС.
По думите на Димитров, министър-председателят в момента действа по-доста по-мъдър начин, отколкото действаше при предишното управление. „Бойко Борисов сякаш се е научил да управлява, защото преди като че ли се забавляваше с цялата власт в ръцете си", посочи Пламен Димитров.
Той разкритикува правителството, че не е активно по темата за неформалната икономика, но пък го оправда за тегленето на 16 млрд. лв. дълг и му даде оптимистична и добра оценка.
Според лидера на КНСБ, за успеха на кабинета "Борисов 2" са решаващи 3 неща до края на годината. "Ще успеем ли всички да намерим решение за пенсионната система и за реформата, дали ще бъдат сложени на масата нови ясни намерения за икономическа и индустриална политика, и дали приоритетът за доходите ще бъде изваден напред", изброи ги Димитров.
Той коментира и новия външен дълг на страната ни в размер на 16 млрд. лв., като посочи, че не мисли, че България в следващите 3 години трябва да има нулев бюджет дефицит. "Трябва да има дефицит. Ако този дефицит се управлява добре, тогава това има смисъл и не виждам никакъв проблем. Тези големи милиарди дълг нямат алтернатива, даже може би трябва и повече, да припомням ли дълговете на НЕК, а само, за да се стабилизира ВиК сектора са нужни 11 млрд. лв.", посочи Димитров.
Той заяви, че темата с дълга трябва да се аргументира внимателно с цифри и числа и, ако има с алтернатива, каквато той, обаче не виждал. "Дългът на Германия е 80 % спрямо БВП, но няма дебат дали да се спира дългът. Трябва да е ясно къде отиват парите, а не дали да ги взимаме", добави президентът на КНСБ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |