Правителството, съгласувано с Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/, трябва да внесе промяна в Закона за местните данъци и такси, изключваща прилагането на данъчно облекчение спрямо обновените с публични средства жилищни сгради. Това е записано в подкрепената от Народното събрание Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, както и цялостната й реализация, приета от Министерския съвет. Решението беше одобрено с гласовете на управляващото мнозинство. "За" бяха 82-ма депутати, 12 гласуваха "против" и десетима се въздържаха, съобщи Агенция „Фокус"
Предвижда се ежегодно до 30 април Министерският съвет да предоставя доклад на Народното събрание за напредъка по изпълнението на програмата за саниране.
Отхвърлено беше проекторешението на "БСП лява България" националната програма да бъде обсъдена в парламента и да бъдат променени някои от критериите за участие в санирането. Не беше прието и предложението на левицата да има граждански контрол върху санирането.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова благодари за подкрепата. „Тази програма е прозрачна, тя е доброволна, от гражданите за гражданите", посочи тя. Министърът обеща, че ще има граждански контрол, той бил предвиден в регламента на програмата. По думите й гражданите ще контролират избора на фирми.
Министърът напомни, че още през 2005 г. е решено санирането да започне в най-големите градове и само с панелните сгради. „Ние обаче сме толерантни и позволихме да се санира във всички 265 общини. Още 2005 г. е пресметнато, че за програмата са нужни 4 млрд.лв. Ние осигуряваме 1 млрд.лв., а с европейското финансиране имаме общо 1.4 млрд.лв., с които ще покрием около 40% от сградите, уточни Павлова.
Само за три седмици от началото на програмата има сключени над 750 сдружения на собствениците, над 250 от тях са за целите на програмата за саниране, съобщи министърът. Тя посочи, че сключените договори с общини вече са 36, а с Българската банка за развитие - 22.
Лиляна Павлова отбеляза, че никой не може да отнеме апартаментите на хората. Тя поясни, че сдружението на собствениците е целево, само за да се получи финансиране. По повод на критерия - най-малко 36 апартамента, за участие в програмата министърът обясни, че той е избран, за да може да се даде първо шанс на най-големите сгради, които най-трудно могат да се сдружат. От 2016 г. влизат всички останали, така че дискриминирани сгради, които да не могат да участват в програмата, няма, отбеляза Павлова.
Министърът посочи, че програмата ще има огромен икономически ефект, защото над 5800 са фирмите в България, производители на дограма,а над 2500 са строителните фирми, които ще могат да работят. В блоковете, които ще се санират пък живеят около 3 млн. български граждани, които ще живеят в по-уютни жилища и ще плащат по-малки сметки за отопление.
Вицепремиеръ по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев коментира, че единственото лошо в тази програма е, че стартира твърде късно. Тази есен има местни избори, догодина - президентски, това е факт и обостря политическите емоции, но това не е причина да не правим нищо, посочи той. Не можем да си позволим една година преди изборите да не се случва нищо, отбеляза Дончев.
Да се вдига политическа истерия по отношение на едно добро предложение е също толкова лишено от сила, колкото да разказваш тъпи вицове, заключи вицепремиерът във връзка с дебатите в пленарната зала.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |