Източник: www.darikfinance.bg
Превърнахме медицината в търговия, а пациентите в подвижни касички. Трябва да се гледа на медицината като медицина. В края на краищата лекарите сме призвани, ако можем да помогнем с нещо, да го направим, да облекчим страданията на пациента. За да допринесем за по-добър живот на този човек, ние трябва да му помогнем, независимо дали има пътека, или не и кой колко плаща, коментира пред Агенция "Фокус" проф. д-р Генчо Начев, изпълнителен директор на болница "Св. Екатерина", председател на "Българско дружество по кардиохирургия".
В медицинските показания възрастта не е противопоказание. Противопоказание могат да бъдат допълнителни заболявания, които толкова много повишават риска, че да не си заслужава. Тоест, рискът да умре е много по-голям, отколкото шансът да оживее и не си заслужава, колкото и грозно да звучи, целият материален, психологически и емоционален разход, който се извършва във връзка с тази интервенция. Така е и по света. Възрастта никога не е противопоказание.
По думите на Начев, когато има и други заболявания, оперативната интервенция се усложнява значително. Целият план за следоперативното лечение, така че да оживее пациентът, също е много важен и сложен, лечението е интердисциплинарно. Това значи, че няколко лекарски специалности се събират да лекуват едно заболяване и това е сложното – да можеш да координираш способността, опита, практиката на специалистите, за да достигнат нещата до успешен край.
Стойността, която касата ще плати, обаче е само сърдечната операция, която е 10 100 лева. Трябва да започнем да мислим за това и обществото да получи нагласата, че медицината не е просто търговия. Медицината е преди всичко бизнес, който е създаден да помага на хората, а не просто да печели. Вярно, наистина е сериозен бизнес, в който се инвестират много пари. За съжаление, в България не е така, тъй като никой не изчислява колко се харчи.
Рано или късно, трябва да започнат да се остойностяват тези неща и ние трябва да набираме на хората, от които зависи това. Не трябва обаче да мислим за пари, когато вършим тази дейност. Това е истината.
Необходимо е държавата да помисли за определени институции, не само за сърдечна хирургия, а за общ план на здравеопазването и медицината специално, смята Начев.
Трябва да се създаде фонд за иновации, нововъведения, да се преценява коя иновативна технология може да се въведе, коя иновация си заслужава и с коя може да се изчака, защото резултатите са съмнителни, и да се инвестира в това, за да знаем, че не изоставаме от света.
В областта на медицината, няма значение дали е кардиохирургия или друга специалност, в момента, в който се мъчиш да поддържаш едно ниво, ти безвъзвратно изоставаш, защото през това време останалите вървят нагоре.
Касата се източва много отдавна, посочва д-р Начев, който през 2002 г. е бил директор на НЗОК. Още от тогава е имало такива опити.
Според него е задължително да има контрол върху изразходването на средствата. Най-напред обаче трябва да се направи контрол върху показанията за една или друга процедура, за един или друг вид лечение. Всъщност касата се източва по два пъти. Единият път, когато се отчита дейност, която не е извършена. Трябва да има контрол над това с въвеждането на електронна карта, включително и по електронен път да се отчитат нещата до касата. Това се свежда до минимум. Има възможност с този контрол да се намали отчитането на дейност, която не е извършена. Вторият път за измами обаче, който е много по-страшен, е извършване на дейност, която не е показана. Този метод не само, че източва касата, но застрашава живота на болния, защото ти си направил нещо, което не е трябвало да се прави. Затова трябва контрол, той трябва да е железен и да се прави от съсловието, от научните дружества по съответните специализации, защото само те имат компетентността за това.
Крайно време е да има основен пакет, който да плаща касата и той да е реален, за социално значими заболявания, които могат да се лекуват само в болнична обстановка. Такива, които непосредствено застрашават трудоспособността и живота на болния и за които трябва да се отделят средства, съобразно реалното остойностяване на тези услуги. Не трябва да има измислени цени на пакети, които не отговарят на стойността на тези услуги. Хубаво е да има и допълнителен пакет, за който касата, ако може и доколкото може, ще заплаща, а хората ще трябва да помислят дали да се осигурят върху него и да не чакат, когато няма възможност да бъдат финансирани.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |