Двама синдици в КТБ ще следят сделките на квесторите. Двама синдици, назначавани от фонда за гарантиране на влоговете, да контролират квесторите на затворени банки.
Без техните подписи решения за разпореждане с активи няма да влизат в сила, освен това ще могат да ревизират и да развалят сделки, направени от квесторите.
Тези промени ще предложи финансовото министерство в закона за банковата несъстоятелност. Това стана ясно на среща във финансовото министерство на всички парламентарни партии с премиера Бойко Борисов и министър Владислав Горанов. След нея Борисов заяви, че благодари на партиите за постигнатото единомислие. И допълни, че над конкретните текстове щяло да се работи в следващите дни, за да може в сряда промените в закона да бъдат внесени в парламента. Юристи ще обмислят формулировките, така че те да влязат в сила със задна дата и да се отнасят и за КТБ.
Обмислял се и друг вариант - ролята на контрольор да поеме гаранционният фонд.
Преди дни от годишния финансов отчет на КТБ стана ясно, че активите на банката в края на 2014 г. от над 7 млрд. лв. са намалели до 1,83 млрд. лв., а квесторите са признали цесии за над 850 млн. лв.
"Това означава, че при бъдеща несъстоятелност възможностите кредиторите да бъдат удовлетворени намаляват. Фондът за гарантиране на влоговете или държавата, която му даде заем, за да се разплати със защитените вложители, са поставени под риск", коментира вчера ситуацията шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Според нея назначените от БНБ квестори продължавали с прихващанията, следващи от цесии, въпреки законовите промени от януари, които ги забраниха. Стоянова бе категорична, че квесторите са приключили своята дейност в КТБ.
Съдът отказа да назначи временен синдик в банката
Cъдия Иво Дачев от Софийския градски съд, който е докладчик по делото за несъстоятелност на КТБ, отказа днес да назначи временен синдик на банката. В мотивите съдията посочва, че законът за банковата несъстоятелност не предвижда такава възможност.
В сряда от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който е основен кредитор на затворената банка, поискаха временен синдик като обезпечителна мярка. Мотивът бе, че така ще се опазят по-добре активите на банката, които в края на 2014 г. се стопиха до 1,84 млрд. лв.
"Предварително назначаване на временен синдик не е сред мерките, които действащият към настоящия момент особен закон за банковата несъстоятелност допуска да бъдат наложени в тази фаза.
Същият извод следва и правният характер на квестурата при отнемане на лиценз на търговска банка, уреден в чл. 105 от Закона за кредитните институции. Предоставените надзорни функции на квесторите изключват по дефиниция надзорни правомощия на синдика върху осъществяваната от тях надзорна дейност", мотивира се СГС в определението си по казуса.
То не е окончателно и може да бъде обжалвано в 7-дневен срок пред Софийския апелативен съд.
Следенето в интернет незаконно, Конституционният съд го отмени. По искане на омбудсмана Константин Пенчев с 8 на 3 гласа топюристите заличиха текстовете от Закона за електронните съобщения, които го позволяваха.
След публикуването на решението в "Държавен вестник" съдилищата ще спрат да издават разрешения за достъп до трафичните данни. От тях става ясно кой, с кого и кога е комуникирал. Отпада и задължението на фирмите, осъществяващи електронни услуги, да пазят тези данни година.
Текстовете, регламентиращи следенето в интернет, бяха приети през 2010 г., тъй като вече бяха записани в евродиректива - за запазване на трафични данни на гражданите на ЕС с цел използването им при евентуално разследване на тежки престъпления.
През април м.г. обаче Съдът на Европейския съюз в Люксембург обяви директивата за невалидна. Основният аргумент на евромагистратите бе, че тя дава възможност на службите за необосновано сериозна намеса в личния живот на гражданите, което противоречи на Хартата за основните права в ЕС.
Именно това решение на Люксембург даде повод на Константин Пенчев да атакува сходните текстове в българския закон. Конституционните съдии възприеха мотивите на европейските си колеги за отмяната - борбата срещу тежките престъпления, мафията и международния тероризъм е от фундаментално значение за защита на държавата и националните интереси, но мерките за това не могат да оправдаят неограничената намеса в човешките права.
Подобни бяха и аргументите на Пенчев за отмяна на текстовете - че макар да преследва цел в обществен интерес, събирането и съхраняването на трафични данни от всички потребители с цел "евентуално използване на част от данните по отношение на ограничен кръг от лица, неясно кога, за евентуално разкриване на престъпления е неоправдана и непропорционална намеса от страна на държавата в личния живот и свободата на кореспонденцията на гражданите, гарантирани от конституцията".
Съдия докладчик по делото бе Кети Маркова.
Временният директор на ДАНС ще дава обяснения за отнетия лиценз на "Дунарит". Депутатите от Реформаторския блок искат в парламентарната комисия за контрол на специалните служби, ръководена от Димитър Лазаров от ГЕРБ, да бъде изслушан временния шеф на ДАНС за лиценза на военния завод "Дунарит". Това обяви пред журналисти днес председателят на вътрешната комисия и член на тази за контрол на службите Атанас Атанасов.
Те искат Недялко Недялков, изпълняващ длъжността председател на ДАНС след оставката на Владимир Писанчев, да бъде изслушан за доклада, който е послужил като основание за отнемане на лиценза за търговия с оръжие и стоки за двойна употреба на "Дyнарит". По-късно комисията за контрол на спецслужбите прие единодушно предложението на Реформаторите на следващото си заседание да бъде изслушан шефът на ДАНС, който и да е той.
По реда на парламентарния контрол ние трябва да изясним дали основанието, което е било представено на междуведомствения съвет по ВПК към Министерския съвет, е сериозно и дали не би могло по-бързо да бъде възстановен лицензът за търговия с оръжие "Специална продукция" на "Дунарит", защото има сключени договори от предприятието и при реализирането на тази продукция могат да се получат добри доходи, за да няма риск за финансовото състояние на това предприятие, коментира Атанасов.
Депутатът Румен Христов, избран от русенския район, каза, че работниците ще получат възнагражденията си. "Това, което ще гарантира Министерството на икономиката е, че работниците ще получат заплатите си в края на месеца и че предприятието ще продължи да работи. В момента ситуацията е свързана с частично замразяване на лиценза на това предприятие във връзка с доклад, който е получен от ДАНС", посочи той.
Конституционният съд обяви съхранението на трафични данни за незаконно. Конституционният съд (КС) в четвъртък обяви за противоконституционни част от текстовете на Закона за електронните съобщения (ЗЕС), които регламентират съхранението на трафични данни и достъпа на МВР и службите за сигурност до тях. Tрафични данни са информацията, която мобилните оператори съхраняват за проведените разговори и изпратени съобщения, тяхната продължителност, мястото, от което са проведени, абонатът, с когото сме говорили. Такива данни са съхраняваните от интернет доставчици данни за IP адреса, който ползваме, запазените log-ове и т.н.
Решението е било взето с осем на три гласа, като съдиите Благовест Пунев, Стефка Стоева и Гроздан Илиев са били на особено мнение и са отстоявали тезата, че трябва да бъде обявена частична противоконституционност.
Отменени са общо осем текста от Закона за електронните съобщения, които регламентираха какво са трафични данни, задължението на операторите да ги съхраняват и начина, по който става достъпът до тях.
КС приема, че се нарушават основни човешки права като неприкосновеност на личния живот и кореспонденцията, коментираха пред "Капитал" източници от съда. "Когато едно търговско дружество събира данни за това с кого, колко и откъде си говорим по телефона е необходима правна регламентация, която да гарантира, че нито това дружество, нито службите за сигурност могат да злоупотребят със събраната информация. Приехме, че действащото законодателство не създава подобни гаранции", коментираха източниците ни и допълниха, че КС не приема, че съхраняването на подобни данни е противконституционно, а такъв е начинът, по който това се случва. Източникът ни добави, че българският законодател дори е "отпуснал края", когато е транспонирал директивата и значително е разширил нейните текстове.
По искане на омбудсмана
Делото бе образувано в средата на април миналата година по искане на омбудсмана Константин Пенчев. Той се мотивира с решение на Съда на ЕС, с което беше отменена европейската директива за съхранение на трафични данни, на която са базирани и текстовете в българския закон.
Според конституционните съдии текстовете нарушават Хартата за основните права в ЕС. Решенията на Съда на ЕС не се пренасят автоматично в националните законодателства, но ако националният съд е сезиран по същия проблем, той трябва да се съобрази с практиката на Съда на ЕС. Действията на обществения защитник следваха именно от това решение на Съда на ЕС, а отсъждането на КС бе очаквано.
Проектанти и архитекти се обвиниха в плагиатство заради центъра на София. Общественото обсъждане на проектите за част от централната градска част на София се изроди в нападки и обвинения между проектанти и архитекти вчера. В обявения конкурс идеалният център бе разделен на четири зони, в момента обаче се обсъждат визиите на три, защото четвъртата чака решение от съда. Ябълката на раздора се оказа злощастният фонтан на пл. "Славейков", където преди 10 г. токов удар уби млад мъж.
"За "Графа" е заимствана част от мой проект от 1998 г. По талибански начин се маха фонтанът, който от 1910 г. е там. Виждам опит да се махнат значими елементи, което е безумие", коментира арх. Станислав Константинов. Той обясни, че ще подаде жалба в съда, етичната комисия и ЕК за нарушени авторски права в този проект и конкретно за зоната около фонтана. В отговор на критиката арх. Иво Пантелеев, който е част от екипа на проекта, коментира, че след трагичния инцидент никой не приема фонтана. Той обясни, че дори не се е сетил за проекта, но за него приемането на добри решения не е проблем. На обсъждането присъстваше и майката на загиналото момче, която също подкрепи идеята за махане на съоръжението.
Промените в проекта А.Д.А за втората зона на столицата, в която влиза освен емблематичната столична улица "Граф Игнатиев" и прилежащите й площади "Джузепе Гарибалди", "Славейков" и пл. "Патриарх Евтимий" (Попа) и ул. "Солунска", ул. "6-ти септември", ул. "Цар Шишман" и градината пред храма "Св. Седмочисленици", предвиждат сближаване на трамвайните линии до ширината само на един коловоз. Целта е да има повече пространство за пешеходците, като използването на мотрисите се сведе до минимум. Двата пазара - книжният и за зеленчуци, стават временни. Предвижда се книжният да работи само в петък, събота и неделя. За зеленчуковия е отреден един ден - петък. "Възможно е тези периоди да се променят в процеса на реализация на проекта", коментира проектантът Иво Пантелеев.
Промените в първата зона, където е бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" между Орлов мост и Моста на дружбата, не са много. Автор на проекта е "Стефан Добрев - Архитектура и дизайн". Едно от най-нестандартните решения е запълването на Перловската река, което ще я превърне в атракцион, заобиколен от пешеходни алеи и тематични площади - на футбола, на баскетбола и други.
Държавата затяга контрола при плащанията на НЕК за зелен ток. Енергийното министерство ще предложи мерки за по-стриктен контрол при плащанията на Националната електрическа компания (НЕК) към производителите на зелен ток. Това стана ясно на вчерашното заседание на ресорната комисия в Народното събрание. Поводът за изказаното намерение беше настояване на депутата от БСП Таско Ерменков, според когото НЕК играела ролята на банкомат. "Дават й се фактури, а компанията плаща", разясни той.
"Всяко едно плащане трябва да е основателно. А дали това е така ще стане ясно след проверка", каза в отговор министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя не можа да конкретизира точно какви мерки ще бъдат предприети, тъй като това предстояло да се уточни. Шефът на НЕК Петър Илиев за пореден път повтори, че компанията е в лошо финансово състояние. Въпреки това обаче нито той, нито шефът на ЕСО Иван Йотов ще внесат в енергийния регулатор искания за повишение на цените от 1 юли.
Илиев обясни, че НЕК е задължена да изкупува най-голямо количество от скъпия ток от възобновяеми източници и когенерации, а централите, които произвеждат евтин ток, са с по-малки квоти. "НЕК не само изкупува най-много от най-скъпата енергия, но някои от централите дори надвишават определените квоти. Въпреки това НЕК, заради дългосрочните договори, е задължена да плаща за тази енергия", заяви той.
Илиев изрази надежда, че скоро ще има преразпределение на квотите в енергийния микс с новите промени в Закона за енергетиката. Те предвиждат от него да отпадне токът, произведен от неефективните централи. НЕК ще вземе глътка въздух и след като дългосрочните контракти с американските централи "Марица-изток 1" ("ЕЙ И ЕС Гълъбово") и "Марица-изток 3" ("КонтурГлобал") бъдат евентуално предоговорени до края на този месец. "Разговорите вървят добре и вече са в напреднала фаза", обяви шефът на НЕК.
Двоен ръст на фалшивите банкноти, доларите менте отново са на мода у нас. Над два пъти са се увеличили фалшивите банкноти, задържани от Националния център за анализи на БНБ, сочат последните публикувани данни на централната банка.
11 471 са хванатите неистински банкноти от януари до септември м.г. През същия период на 2013 г. задържаните ментета са били доста по-малко - едва 4735.
Тенденцията за увеличаване броя на фалшивите пари личи и при сравнението с първите 9 месеца на 2012 г., когато задържаните ментета са били още по-малко - 3890.
Центърът към управление „Емисионно" на БНБ прави експертиза на съмнителните купюри, задържани от банките, финансовите къщи и обменните бюра. Данните не включват всички фалшиви банкноти, задържани от полицията, защото разследващите органи обикновено изпращат в Центъра за анализи отделни купюри за експертиза.
Сравнението между данните на БНБ и МВР показва, че докато при фалшификатите в обращение има отчетлив скок на поскъпващия долар, разкриваните от полицията ментета са основно в евро.
Пускат ток от генератори в отдалечени села. Селищата, на които няма да им пуснат тока до неделя, ще получат генератори от ЕВН. Единственото условие е до населеното място да има път, тъй като съоръженията не могат да се носят на ръце.
Това съобщи по време на изслушване в енергийната комисия Гочо Чемширов, член на управителния съвет на "ЕВН България Електроразпределение". По думите му без електроенергия е възможно да останат и след неделя махали с 7-8 клиенти на компанията, до които няма достъп. От ЧЕЗ съобщиха, че вече нямат клиенти без електричество. От държавната компания Електроенергиен системен оператор (ЕСО), която стопанисва жиците с високо напрежение, също увериха, че отстраняват авариите до края на деня в четвъртък.
Около 400 населени места, или 57 230 домакинства и вчера бяха без ток, а над 50 села в само в Ардинско бяха откъснати от света. В същото време вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че нейната политическа оценка е, че правителството се е справило с координацията и тя е била "наистина добра" при изключително тежката обстановка. В четвъртък депутатите изслушаха ресорните министри за бедственото положение, причинено от силния снеговалеж от 7 март насам. Енергийният министър Теменужка Петкова отчете, че без ток в първия ден са били 1179 населени места и 271 хиляди абонати. По време на изслушването в парламента стана ясно, че основната причина за спирането на тока в Югозападна България са паднали дървета.
"Решенията на проблема са два - или да се правят просеки покрай жиците от 35 метра, колкото са високи дърветата, или да се поставят кабели под земята, което обаче е 3 до 5 пъти по-скъпо. Не вярвам някой да ни разреши да сечем дървета на 35 метра обсег", коментира Гочо Чемширов. По данни на компанията до момента Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не е позволявала големи инвестиции на дружеството, за да не се увеличава цената на тока.
Пенсионни фондове искат да влагат в магистрали. Пенсионните фондове и държавата проучват възможности дружествата да инвестират в инфраструктурни проекти. Това стана ясно на дискусия, организирана от Форума за балкански транспорт и инфраструктура. Вече са проведени две срещи с представители на Българската фондова борса и на пенсионноосигурителните компании, съобщи Лазарина Стоичкова, съветник на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Има средства, има нужди, въпросът е да намерим най-добрия модел за публично-частно партньорство, каза Стоичкова. Но сред пречките за това пенсионните фондове да инвестират в инфраструктурни проекти е липсата на тол система в България. Стоичкова припомни, че наскоро пътната агенция сключи споразумение със Световната банка за изготвяне на анализ и на предложения за тол система.
Главният архитект на София Петър Диков подкрепи идеята, като посочи, че "България е страната на спящите пари". Той поясни, че във фондовете и банките е заключен огромен ресурс, който би могъл да бъде включен в действие и да създаде важен за икономиката продукт. Той даде пример с Хърватска, която е изградила инфраструктурата си без европейски средства, а с помощта на фонд за финансиране на транспортната инфраструктура. В Канада пенсионните фондове са вложили 16% от активите си в инфраструктурни проекти, каза проф. д.ик.н. Бистра Боева. Инвестициите в инфраструктура на австралийските фондове достигат 10% от активите им, но те предпочитат косвените вложения - акции и дялове от специализирани инфраструктурни дружества. Това им осигурява по-голяма ликвидност.
В ЕС най-голям опит имат пенсионните дружества във Великобритания, Холандия, Швеция и Дания, като към инфраструктура са насочени 1-3% от активите им и също се предпочитат косвените инвестиции. В Чили делът на тези инвестиции достига 5-8% и те също са косвени. У нас 60% от парите на българските пенсионни фондове са затворени в държавни ценни книжа, каза Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Под 30% са инвестирани в акции, права и дялове, а под 10% - в депозити. Ако се направят промени в закона, фондовете ще може да купуват облигации, издадени от концесионери, или да инвестират в публично търгуеми инфраструктурни фондове.
Искаме спешно €З00 млн. от ЕК за водния сектор. България води преговори да получи предварително поне 300 млн. евро за финансиране на проекти във водния сектор, научи „Монитор".
„Средствата ще се използват за финансиране на ранни проекти", поясни зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при откриването на конференцията "Булаква 2015 - Енергийна ефективност в отрасъл ВиК". „С тях ще бъдат вложени за интервенции в отрасъл ВиК до разработването на прединвестиционни проучвания. В момента се подготвят техническите задания за избор на изпълнители на тези проучвания за областите с консолидиран ВиК оператор", уточни той. Според него по този начин ще може да започне по-отрано усвояването на ресурса на ОП „Околна среда" за следващия програмен период и няма да има вакуум в инвестиционния процес. Нанков добави, че в ЕК са внесени 19 проекта за одобрение за интегрираните водните цикли на Добрич, Асеновград, Пловдив, Смолян и Плевен. Неофициално стана известно, че одобрението им ще стане факт много скоро. Нанков смята още, че отделно има възможност да се искат други средства за София. Зам.-министърът на регионалното развитие припомни, че Брюксел разрешава еврофинансиране само за консолидирани в една област ВиК оператори.
„За останалите водни проекти в страната ще се искат пари от еврофондовете, след като бъдат завършени предварителните инвестиционни проучвания за тях", каза още Николай Нанков.
Той обясни, че по бъдещата оперативна програма ще се иска финансиране и
за създаване на регистъра на всички съоръжения във ВиК сектора и водния кадастър на страната. „При наличие на пари регистърът може да стане готов за не повече от 18 месеца", поясни зам.-министърът.
Новинар
Получаваме половин заплата, ако сме затрупани от преспи. Ако мартенската зима ни е сгащила натясно и не можем да прескочим огромните преспи пред дома си, за да стигнем до работа, то трябва да знаем, че ще получим половин заплата за времето, в което не сме били на работното си място, припомнят от Главната инспекция по труда.
„Работниците, които не са успели да стигнат до работните си места, имат право на обезщетение в размер на 50 на сто от брутното трудово възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани да работят, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата за страната", гласи законът.
Ситуацията обаче е малко по-различна, ако не сме на работа, защото помагаме на хора в беда, категорични са инспекторите. По думите им, ако не сме отишли на работа, защото сме помагали в някой бедстващ район, ще получим от работодателя си пълна заплата, все едно не сме отсъствали.
Друго важно нещо е, че ако служител не отиде на работа 5 дни поред по причини, които не зависят от него, работодателят по изключение може да го пусне в годишен отпуск без изричното му съгласие.
Бедствията и авариите са сред малкото случаи, в които Кодексът на труда позволява и полагането на извънреден труд, който се заплаща по общия ред за полагане на извънреден труд, допълват от инспекцията по труда.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |