Новият шеф на БНБ идва от МВФ. Димитър Радев или Николай Георгиев е много вероятно да се нарича "подаръкът" за рожден ден, поискан от самия управител на БНБ Иван Искров преди дни, научи "24 часа".
По време на изслушването на гуверньора от специалната комисия за КТБ в парламента Иван Искров ги призова бързо да му изберат заместник.
Отлично информирани източници разказват, че профилът на бъдещия управител на БНБ, който да поеме поста от Иван Искров е бил деликатно "нарисуван" при посещението на американския държавен секретар Джон Кери в България в средата на януари.
Тогава било обърнато особено внимание на банковата стабилност и било препоръчано, че за да стои България и всяка от нейните институции по-стабилно в очите на света, както и за да се върне доверието към банковата система, разклатено от трусовете около КТБ, би било добре да се лансират необвързани със статуквото у нас кандидатури.
Дипломатично загатнатият профил бил на "непознат у нас банкер, работил дълго и единствено само в чужбина". Елитът на банкерството ни бил в БНБ и скандалът КТБ до голяма степен оцапал всички, обяснява източникът ни. Затова идеята е гуверньорът да бъде българин, но да е отдалечен от нашите бакии, който едновременно с това да има изключително добра експертиза.
Така натоварените със задачата да намерят подходящи кандидатури за върха на БНБ стигнали до решението покана за поста да получи Димитър Радев.
Роденият на 12 юли 1956 г. Радев от години живее зад океана. В момента ръководи мисия за техническа помощ на Международния валутен фонд за т.нар. "тежки" държави от Източна Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка. Вчера "24 часа" не успя да го открие за коментар, тъй като от доста време е сменил телефоните си.
Кариерата на Димитър Радев е започнала във финансовото министерство през 1980 г. Той е бил директор на "Финанси на областите и общините", главен директор на управление "Бюджет". В трудните 1992 до 2001 г. е заместник-министър на финансите и отговаря за бюджета и държавните разходи. През 2007 г. правителството го предложи за заместник- управител на Банката за развитие на Съвета на Европа - най-старата междудържавна финансова институция. Основана е през 1956 г. като Фонд за социално развитие, а на 1 ноември 1999 г. е преобразувана в банка.
Имало и втора номинация за поста на Искров - отново на бивш зам. финансов министър и свързан с МВФ, твърдят източниците ни. Това е Николай Георгиев. Роденият през 1965 г. в Бургас Георгиев е завършил УНСС - "Макроикономическо планиране". Той има магистърска степен по икономика от университета в Делауеър и докторска степен от университета в Мериленд.
За кратко през 2000 г. и 2001 г. Николай Георгиев бе заместник финансов министър, предложен от финансовия министър тогава Муравей Радев. След това той бе харесан от МВФ и стана представител на България в централата на фонда. Георгиев е работил и в изследователския отдел на Световната банка.През 2007-2009 г. той отговаря за ЮАР, след което оглавява мисията на фонда за Молдова. Според последните съобщения на ИТАР-ТАС на 5 март тази година той оглави мисията на фонда за Украйна, което го прави по-малко вероятен, защото мисията за Украйна е може би е най-голямото професионална предизвикателство и вероятно той би довършил мисията си.
Миньори, полицаи и военни работят 15 г., после - на бюро. Миньорите, военните и полицаите да не могат да работят повече от 15 години опасен труд. След като изтече този срок обаче, те няма да се пенсионират, а ще си доработват, за да се ограничи ранното пенсиониране.
Това предвиждат предложения за промени в правилата за пенсия на работещите в силовите министерства и на тези от първа категория труд. Те са внесени от няколко синдикални структури в социалното министерство, което смята да ги включи в пакета от предложения за пенсионна реформа, научи в. "24 часа".
За военните и полицаите да се въведе пенсионна възраст 52 или 54 години в зависимост от званието им, предвижда още предложението. Тя обаче ще може да се променя във времето заедно с нарастването на общата пенсионна възраст.
Идеята е след 15 години стаж в опасна среда човекът да не се пенсионира, а да продължи работата си вече при условия, които не застрашават здравето му, обясни Тодор Воденов, лидер на синдикат "Отбрана" към КТ "Подкрепа". За военните и полицаите такива длъжности можело да се намерят в структурата на министерствата. Условията за пенсиониране на военни и полицаи или трябва да останат както в момента - след 27 г. стаж и без възраст, или евентуална промяна да се прави след много голям гратисен период, коментира пък Валентин Попов от синдиката на служителите в МВР.
Миньорите, изкарали 15 г. под земята, пък трябва да бъдат преквалифицирани, гласи предложението. Това може да става както за сметка на социалното министерство, така и на работодателите. Но срещу намирането на нова работа за миньорите те да получават или стимули, или данъчни облекчения от държавата. В момента миньорите се пенсионират при 10 г. стаж под земята и навършени 52 г. и 8 мес.
Политиците се ослушват какво да правят със сделката на Цветан Василев. Предложението на депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов за промяна в законодателството, която да позволи на ДАНС да стопира сделки с фирми, когато касаят националната сигурност, се оказа на идеен етап. Самият Караджов коментира пред „Труд", че няма готов законопроект.
Депутатите от останалите парламентарни групи се изказаха в подкрепа на идеята, но с редица уговорки.
ГЕРБ не са запознати с предложението, каза пред „Труд" Димитър Главчев, член на Контролната комисия на партията.
Съпартийците на Кардажов Мартин Димитров и Найден Зеленогорски заявиха, че това е въпрос от особена важност и биха приветствали такова вето, стига да видят конкретните текстове. „Ако съществува възможност да се спрат такива сделки, аз съм „за", каза Зеленогорски, като изтъкна, че с такава промяна трябва да се бърза.
Корнелия Нинова и Георги Кадиев от БСП също направиха уговорката, че първо трябва да видят конкретни текстове, но като цяло са „за". Трябва да има обаче гаранции, че ДАНС няма да се използва за икономически интереси, а ще дава само мнение за отражение на сделката върху националната сигурност, смятат те.
Допитване на „Труд" до юристи показа, че в момента има законова празнота и службите не могат да спират сделки, които застрашават националната сигурност. Такава сделка може да се предотврати само от Комисията за защита на конкуренцията, и то при определени условия, които нямат връзка с националната сигурност.
В същото време трети ден ДАНС мълчи и не дава отговор на въпросите на „Труд" какво прави с „инвеститорите", които обявиха, че купуват 6 фирми от Цветан Василев срещу 1 евро - дела му в БТК, „Дунарит", „Авионамс", ГАРБ, НУРТС и „Фърст Диджитъл".
Предложението на Гроздан Караджов е идната сряда на съвместно заседание на транспортната комисия и на комисията по национална сигурност да се дискутира промяна в закона, която дава право на ДАНС да налага вето за прехвърляне на собствеността за фирми, които са от стратегическо значение за националната сигурност. Кои са фирмите, ще се определя с постановление на кабинета и сред тях ще е БТК. Според Караджов не може България да допусне БТК и мултиплексите да попаднат в ръцете на собственик с неизвестен източник на средствата.
Камери свиха рязко разхода на дизел в БДЖ. „БДЖ Товарни превози" възстанови напълно следенето в реално време на движението на дизеловите локомотиви с GPS и видеонаблюдението на пунктовете за зареждане на гориво. От това само за последните два месеца разходът на гориво е паднал средно със 150 литра на 100 км и до края на годината се очаква предприятието да спести към 976 хил. лева от дизел, съобщи управителят му Любомир Илиев.
GPS системата на локомотивите бе внедрена още през 2011 година, но през следващите две години се развали и в края на м.г. работеха само 16 устройства. Отскоро са възстановени всички 53 и в централата на БДЖ вече знаят по всяко време на денонощието къде точно се намират локомотивите. Благодарение на това разходът на дизел е паднал от 943 литра на 100 км през декември м.г. до 790 на сто. До края на април софтуерът вече ще позволява автоматично да се пресмята какъв би трябвало да е разходът на гориво на всеки локомотив в зависимост от това колко се е движил и какъв път е изминал.
Системата за наблюдение в момента позволява директно да се вижда какво става в пет от общо десетте пункта за зареждане на гориво на БДЖ. До края на април и десетте ведомствени бензиностанции ще бъдат наблюдавани денонощно и това ще сведе до минимум кражбите на гориво, надяват се от ръководството на „БДЖ Товарни превози". От своя страна самите колонки за дизел са свързани онлайн с НАП и източеното от тях гориво също се отчита.
През февруари двама служители на предприятието са уволнени за кражба на гориво. „40-те души, които бяха уволнени по същия повод преди две години, но съдът върна на работа, са наблюдавани много внимателно", каза Илиев. В момента се разработва система от бонуси за машинистите, тъй като най-честите оправдания за кражбите на гориво са ниските заплати.
Брюксел проверява ограниченията на пазара на земя. Почти единодушно приетата преди година забрана чужденци да купуват българска земеделска земя беше забелязана от Брюксел. Европейската комисия започна процедура заради съмнения, че текстовете нарушават свободното движение на капитали и свободата на установяване. А че текстът е органичителен, беше ясно още при приемането му. Но популизмът на повечето партии - БСП, ГЕРБ, "Атака", а на финала и ДПС, извади пазарните аргументи от парламента и вкара националистическото правило. Преосмисляне явно може да дойде само ако Брюксел забележи дефекта.
Какъв е проблемът
В четвъртък от Брюксел съобщиха, че от България, Унгария, Словакия и Литва се изисква информация за въведените ограничения, което е първият етап от процедура за установяване на евентуални нарушения. В случай че такова бъде потвърдено, страната ще трябва или да промени законодателството си, или да плаща глоби.
В съобщението не се посочва изрично кои текстове от българското законодателство са евентуално проблемни, но според неофициална информация става дума за въведеното преди година изискване за петгодишна уседналост на физическите и юридическите лица, които притежават ниви. "Макар че държавите членки имат право да определят свои правила за насърчаване на развитието на селските райони, запазване на земята за селскостопански цели и за избягване на спекулативен натиск върху цените, това трябва да се извършва в границите, предвидени в правото на ЕС", се казва в официалното съобщение. В него се допълва още, че "оспорваните национални разпоредби съдържат някои ограничения, които могат да дадат възможност за дискриминационно третиране на инвеститори от други държави членки". Като такива примери са посочени изисквания за пребиваване, наличие на постоянен адрес или стопанска дейност в дадена страна и др. Така България и другите три държави имат двумесечен срок да защитят текстовете в законодателството си, а ако не успеят, ще трябва да го променят или да платят глоби (виж карето).
В четвъртък от агроминистерството съобщиха, че ведомството предстои да се запознае подробно с решението на ЕК и ще спази срока от два месеца за изготвяне на отговор. "Министерството ще инициира разговор с комисията по земеделие и храни към Народното събрание, за да се обсъдят и предприемат адекватни действия както в защита на интересите на земеделските производители, така и за спазване на европейското законодателство", казаха още от ведомството.
България с крайно предупреждение заради нечовешки условия в затворите. Европейският комитет към съвета на Европа за предотвратяване на изтезанията и на нечовешкото или унизително отношение или наказание (CPT) предприе крайна мярка в опит да накара България да подобри състоянието на затворите и отношението към лишените от свобода. В официално изявление от днес комитетът отново подчертава, че 20 години българските власти не изпълняват препоръките срещу насилието и условията в местата за лишаване от свобода. Звеното настоява страната ни да изработи нова цялостна политика за затворите.
Приемането на такова официално становище е механизъм, до който комитетът прибягва много рядко и се прилага само по отношение на страни, които не сътрудничат или откажат да подобрят положението съгласно препоръките. Такъв документ се приема с мнозинство от две трети от целия комитет. Преди това на съответната страна се дава възможност да се обоснове и да изрази становище.
"От 1990 г. има само седем случая, в които от комитета са правени такива декларации. Ако ги видите, повечето от тях са за страни, в които са в доста по-лошо положение, отколкото България. Това представлява една много драстична ескалация на критиката по отношение на страната ни и затворите в България", заяви пред журналисти министърът на правосъдието Христо Иванов. Той отбеляза, че за него това не е изненада, не е неочаквано, и допълни, че се говори за проблеми, акумулирани години.
"Имах разговори преди десет дни в Съвета на Европа и това беше посланието, които ни казаха от комитета: Състоянието в България е тежко, но не е най-тежкото в света. Проблемът е, че българските власти са поддържали един доста спорен подход на отричане на проблема и затваряне на очите без предприемане на никакви действия", отбеляза министърът. Той заяви, че ще бъде преустановено с тази практика.
От комитета за предотвратяване на изтезанията от години пишат критични доклади за състоянието на местата за задържане в България. Последният документ излезе преди няколко месеца и беше след посещение на място от март - април 2014 г. Обикновено представители на комитета не посещават една и съща страна в рамките на две последователни години, но в случая след констатираните проблеми от 2014 г. те изпратиха отново експерти и в началото на тази година. И при новата мисия обаче е било установено, че промяна няма.
Преди дни се разбра още, че и съдилища в Германия отказват да екстрадират в България осъдени български граждани заради лошите условия в затворите у нас.
"В продължение на 20 години от 1995 г. насам CPT е организирал десет посещения в България. Неизменно в докладите на комитета са отбелязвани редица проблеми, особено по отношение на полицейските арести и местата за лишаване от свобода. През тези двадесет години са били правени повтарящи се препоръки в тези две области, но огромната част от тези препоръки са останали неизпълнени или са били изпълнени само отчасти", отбелязват сега от европейското звено в декларацията си.
ДПС подкрепи избора на ГЕРБ за шеф на Сметната палата. Изборът на нов председател на Сметната палата вчера беше съпроводен от скандали между партиите и отделни депутати. Одитният орган бе оглавен от предложения от ГЕРБ и Реформаторския блок Цветан Цветков, който беше одобрен със 146 гласа "за", един "против" и 21 "въздържал се". Това е пореден случай, когато ДПС подкрепя управляващата коалиция.
Преди гласуването председателят на групата на Патриотичния фронт Валери Симеонов съобщи, че след като обсъдили "със съратника" Красимир Каракачанов", той оттегля кандидатурата на партията за председател Горица Грънчарова-Кожарева. Симеонов обяви този ход с мотива да не се допуска "изборът за председател на Сметната палата да се превръща в поле на политически сражения" и съобщи, че Цветков поел ангажимент да назначи Грънчарова за свой заместник.
Точно това обаче отприщи политическите страсти. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров обяви, че това е явно задкулисие и псевдосъстезание. Мая Манолова от БСП видя "ясен знак за политическа сделка" и декларира несъгласието на съсловни организации с начина, по който са номинирани кандидатите - нямало ясни критерии и принципи за избора. От името на реформаторите Мартин Димитров защити кандидатурата на Цветан Цветков като неопетнен през годините професионалист.
Георги Кадиев от БСП обвини ДПС в кадруване и персонално се обърна към депутата Йордан Цонев: "Поздравявам ДПС за това, че успяха да наложат тяхната кандидатура и да извият ръцете на ГЕРБ, на Патриотичния фронт, да накарат реформаторите да треперят. Къде е Радан Кънев сега да излезе да обяснява как ще разформирова модела "Кой". Кадиев нападна и ГЕРБ: "Натриха ви носовете, господин Цветанов. Излезте и обяснете как стана тази сделка. След като ви гласуваха външния дълг, след като ви гласуваха плоския данък, сега ви гласуват и Сметната палата". Кадиев не отрече, че Цветков е професионалист, но бил жертва на политически игри.
Петчленката на ВАС се събира за КТБ. Петчленният състав на Върховния административен съд се събира днес по делото за отнемането на лиценза на КТБ. Магистратите обаче няма да разглеждат казуса по същество, а трябва да се произнесат по искания на страните в процеса, съобщи вчера шефът на ВАС Георги Колев, който ще ръководи петчленката. Магистратите трябва да вземат окончателно решение дали акционерите в банката имат правен интерес да обжалват отнемането на лиценза є.
Сред постъпилите искания е и молба от адвокатите на мажоритарния собственик на КТБ „Бромак", които настояли Колев да си даде отвод от процеса. По думите на шефа на ВАС мотивите на адвокат Менко Менков да поиска отвода му са, че ще оказва въздействие върху състава. "Разбира се, че ще участвам в дебатите аз съм член на състава и ще подпиша всеки негов акт. Искането за отвод е несериозно", заяви Георги Колев.
Очаква се днес петчленката да дискутира и дали жалбите на акционерите срещу отнемането на лиценза на КТБ са допустими. Освен това магистратите трябва да решат дали делото да се гледа в открито съдебно заседание и да определят дата за насрочването му. Докладчик по делото е съдия Росен Василев, а в състава, освен председателят на ВАС, са и съдиите Милка Панчева, Александър Еленков и Наталия Марчева.
Междувременно стана ясно, че новопоявилите се Пиер Луврие и екипът му от LIC 33, които във вторник заявиха, че са купили 43% от БТК, 91% от „Дунарит" и „Авионамс" и 100% от ГАРБ, НУРТС и „Фърст диджитал" от избягалия зад граница Цветан Василев за 1 евро, ще бъдат дадени за разследване на ДАНС. От пресцентъра на РЗС обявиха, че Политическият съвет на партията ще сезира родното ФБР за мнимите инвеститори, които най-вероятно са подставени лица именно на Василев. От формацията настояват и за налагане на три принудителни административни мерки - експулсиране, отнемане на право на пребиваване и забрана за влизане в страната на Пиер Луврие за срок от 10 години.
"ДАНС има важни правомощия в сферата на финансовото разузнаване и втори гаф, подобен на фалита на КТБ, не трябва да бъде допускан. Не е трудно чрез партньорските служби да се направи проверка за произхода на средствата на г-н Луврие и за връзки с ръководители, финансирали и организирали бунтовнически сепаратистки войски и терористи в Донецка област.
"Уестингхаус" казва до 5 дни дава ли пари за 7-и блок. До края на март или след точно 5 календарни дни американската компания "Уестингхаус" трябва да каже дали е готова да участва със свеж финансов ресурс с проекта за изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". И по-конкретно да стане стратегически инвеститор в проекта с дял от 49 на сто. Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова, която взе участие в ядрена конференция в София. Както е известно, технологията на американския производител на ядрени реактори - AP 1000 беше избрана за изграждането на новата ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй".
Основното, което българското правителство иска, за да бъде реализиран проектът за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", е "Уестингхаус" да се яви като стратегически инвеститор, който да участва със свеж финансов ресурс в проекта и да не излиза от него възможно най-дълго.
Друго основно искане на България е страната да не предоставя държавни гаранции и осигуряването на финансиране да не бъде за сметка на дълга и дефицита на страната ни, отбеляза Петкова. В "Уестингхаус" са запознати с нашите искания, надявам се съвсем скоро да имаме техния отговор, добави тя. Теменужка Петкова не уточни откъде страната ни ще осигури финансирането на останалите 51 на сто дялово участие. Трябва да изчакаме изчакаме и да видим как ще се развият преговорите с "Уестингхаус", посочи тя.
Енергийният министър припомни, че акционерното споразумение с „Уестингхаус" беше подписано от кабинета на Пламен Орешарски в края на мандата му. То обаче беше подписано под условие да бъде потвърдено от сегашното правителство. Крайният срок за това е 31 март. Дотогава продължаваме да водим разговори с "Уестингхаус", каза Петкова.
Дойдоха 3 млрд. евро от новия дълг. В хазната влязоха парите от емитирането на новия дълг в размер на 3,1 млрд. евро на международните капиталови пазари. Точният размер на постъпилите в хазната средства е по-малък от номинала на облигациите, тъй като те освен с лихвен купон са пласирани и с малка отстъпка.
През миналата седмица бяха пласирани 7, 12 и 20-годишни облигации. Лихвата по тях е средно 2,55% и емисиите се оценяват много добре от пазара, става ясно от стенограмата на думите на министъра на финансите Владислав Горанов по време на заседанието на Министерски съвет в сряда. Очаква се след като парите вече са в хазната, днес да бъде погасен мостовият заем в размер на 1,5 млрд. евро, който беше взет в средата на декември миналата година. Тези средства бяха взети заради предоставения заем на Фонда за гарантиране на влоговете, с който бяха изплатени гарантираните депозити в КТБ, както и за да се финансира бюджетният дефицит за 2014 г. и за да се гарантира ликвидност на банковата система.
Преработвателите чакат 3 млн. евро. Преработвателите чакат до 3 млн. евро субсидии. Парите се предвижда да бъдат отпуснати по мярката за преработка на селскостопански продукти.
До края на годината се планира мярката да бъде отворена, съобщи земеделският министър Десислава Танева. Тя уточни, че се планира общият бюджет по проекта да бъде на стойност 3 млн. евро.
По думите на Танева инвестициите в материални активи се очертават като най-атрактивните в новата Програма за развитие на селските райони. Затова и отварянето на мярката се очаква от предприятията от хранително-преработвателния сектор. Целта е чрез европейските средства да се повиши устойчивостта и конкурентоспособността на сектора.
Общо 1,5 млн. лв. пък ще бъдат отпуснати в помощ на производителите на висококачествени семена, съобщиха от фонд „Земеделие".
Помощта се предоставя на малки и средни предприятия в растениевъдството, получили разрешение за производство на посевен материал.
Кандидатстването и договарянето на средствата по схемата ще продължи от 1 до 30 април 2015 г. Земеделските стопани, които искат да се възползват от помощта, трябва да подадат заявление и съпътстващи документи в централния офис или в териториалните звена на фонда.
Средствата ще се изплащат на 3 транша за една календарна година. Първият транш от 50% от помощта ще се отпуска до 30 май на текущата година.
По време на втория ще се изплащат още до 40 на сто от средствата. Последното плащане ще се извършва до 15 декември на настоящата година.
Средствата по схемата за насърчаване на производството и използването на висококачествени семена са увеличени с половин милион лева спрямо предходните три години. През предходните години отпусканият бюджет е усвояван 99%, уточниха от фонд „Земеделие".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |