Обединението на митниците и НАП изглежда все по-реално. Обединяването на Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници" изглежда все по-реално. Министър-председателят Бойко Борисов заяви по време на правителственото заседание в сряда, че ще предложи (вероятно на финансовото министерство, под шапката на което се намират двете институции) сливане на двете приходни агенции. Идеята за обединението на двете структури присъства в управленската програма на ГЕРБ, а при встъпването си в длъжност финансовият министър Владислав Горанов каза, че това ще е един от неговите приоритети и на кабинета като цяло.
Обединената приходна агенция ще трябва да администрира приходите от мита, ДДС, включително от внос, акцизи, данък върху застрахователните премии, данъци върху доходите на физическите лица, корпоративни данъци, задължителни осигурителни вноски, както и определени със закон частни държавни вземания и неданъчни приходи.
"Вече месеци влагаме огромна енергия и воля в борбата с контрабандата и констатациите ми са повече от отчайващи. Митничарите и граничарите, най-меката дума е "абсолютно ненадеждно" охраняват границите. Ние нямаме система там", смята премиерът. "До другата сряда съм им дал срок да ме убедят в противното и най-вероятно тогава ще предложа да обединим двете служби - данъчни и "Митници", а на вътрешния министър съм възложил кадрови и персонални промени навсякъде по границите", добавя премиерът.
Все по-реално
Думите на Борисов могат да се приемат и като сигнал, че правителството вече работи по обединението на двете приходни агенции. На първо място, звучи нереално за една седмица НАП и Агенция "Митници" да покажат толкова по-добри резултати от работата си, че да го разубедят. В повечето случаи думите на премиера са и закон за министрите и депутатите и всяко негово желание се изпълнява възможно най-бързо.
От друга страна, сливането присъства в управленската програма на ГЕРБ, а изразената подкрепа от страна на финансовия министър Владислав Горанов вероятно ще наклони още везните в подкрепа на идеята. "Според нас ефектите би трябвало да са по-скоро положителни. Най-малкото заради подобряването на координацията и по-доброто териториално покритие на контролните функции на органите по приходи", каза Горанов при встъпването си в длъжност.
Идеята вече изглежда реалистична и предвид факта, че тя бе лансирана още по времето на кабинета "Орешарски" и се подкрепя от ДПС. Тогавашният финансов министър Петър Чобанов също застана зад идеята. "Мисля, че трябва да се пристъпи на етапи и да се постигне съгласие за осъществяването на тази идея. Първо, да се засили координацията между ръководствата, може би да се създаде някакъв тип междинен орган, в който тази координация да се осъществява, като те си подпомагат от експертния си потенциал, и след това да се премине към цялостното реализиране на идеята и сливането на двете структури", каза тогава министърът. Председателят на партията Лютви Местан бе един от първите, който също публично подкрепи идеята, което означава, че ГЕРБ ще могат да разчитат на гласовете на ДПС при евентуални законодателни промени в тази посока. Против идеята е директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Според него подобно обединение не е удачно, защото ще доведе до срив на приходите.
Предишни идеи
В края на октомври 2014 г. депутатът от БСП Георги Кадиев качи в личния си блог документ, в който бяха записани конкретни стъпки и срокове в посока обединение на двете структури. Тогава никой не пое отговорността за изготвянето на стратегията, но неофициалната информация бе, че тя е дело на синдикатите в митниците. Тази концепция обаче изглеждаше нереалистична към онзи момент, тъй като предвиждаше първият етап от сливането да завърши до 1 януари 2015 г., а целият процес - до 7 години.
От Министерството на финансите в сряда заявиха, че на този етап не могат да коментират. В края на миналата година те заявиха, че подготовката на подобна мащабна административна реформа изисква широко обществено обсъждане и консултация с всички заинтересовани страни, тъй като подобно обединение би засегнало широк кръг физически и юридически лица и би оказало влияние върху администрирането на приходите от мита, данъци и задължителни осигурителни вноски.
Цената на електроенергията от американските централи пада с 5%. (14%+17%)/2=31% Това не е поредното доказателство, че журналистите не могат да смятат. Изчислението беше направено от министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на подписването на споразумението между НЕК и ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" за понижаване на цените по дългосрочните договори с двете централи. "Намалението на цената за разполагаемост е 30% и по двата договора", каза Петкова. Ентусиазмът обаче в случая изневери на министъра.
Малко сметки
Реално договореното е друго: ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" сваля с 14%, а "КонтурГлобал Марица-изток 3" със 17% цената си за разполагаемост, която НЕК им заплаща, за да стоят централите в готовност. Тоест средното намаление на цените на двата ТЕЦ-а е около 15% (тъй като цената за разполагаемост на "КонтурГлобал Марица-изток 3" е значително по-ниска от тази "Ей И Ес Гълъбово").
В споразумението с "Ей И Ес" държавата се е съгласила да увеличи разполагаемостта на централата с 500 часа годишно, каза източник на "Капитал". Това означава, че НЕК ще трябва да преведе допълнително над 20 млн. лв. годишно на централата. Така ефектът в крайната цена ще е намаление със скромните 4%.
При "КонтурГлобал" такова допълнение няма. От компанията уточниха, че ефективното намаление на тяхната цена за разполагаемост е под 13%.
Разполагаемостта служи за покриване на постоянните разходи на ТЕЦ-овете и за изплащане на инвестициите на мажоритарните собственици - американските AES и ContourGlobal. Тоест двете компании могат да си позволят по-ниските цени както с преструктуриране на дейността си в България, така и с намаление на възвращаемостта си.
По този начин крайната цена на електроенергията, която включва както разполагаемостта, така и фактически произведената енергия (чиято цена не се променя), е различна при двете централи. При "КонтурГлобал Марица-изток 3" пада със 7%, а при "Ей И Ес Гълъбово" - 4%, показват изчисления на "Капитал", базирани на финансовия модел на двете дружества.
Годишно намалението ще спести на НЕК близо 100 млн. лв., а в оставащите 10 години от споразумението сумата може да достигне 1 млрд. лв., каза министърът на енергетиката Петкова. По изчисления на "Капитал" ефектът ще бъде около 78 млн. лв. годишно.
При по-голяма използваемост на централите намалението ще бъде значително по-голямо. В момента НЕК е принудена да плаща около 300 млн. лв. годишно на двете централи за разполагаемостта им по договор, т.е. за нещо, което не се използва. Това допълнително надува цените на централите. При работа на 100% цената на един мегаватчас електроенергия от "Ей И Ес" е 148 лв. Тъй като към нея се добавя и неизползваната разполагаемост, цената на електроенергията на ТЕЦ-а скача до космическите 220 лв. При "КонтурГлобал" е съответно 95 и 144 лв. за мегаватчас. Основната причина е, че в последните две години например натоварването на "КонтурГлобал"е паднало с 40%.
Глобата за паркиране на тротоар става 200 лв. Глобата за паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки се увеличава 10 пъти - от 20 лв. на 200 лв. Това приеха вчера на първо четене депутатите с промени в Закона за движение по пътищата. Мотивът на вносителите от ГЕРБ е дисциплиниране на водачите и улесняване на пешеходците и хората в неравностойно положение. "Проблемът с неправилното паркиране в българските общини е изключително наболял, съществува от години и не е решен ефективно, като нарушенията са хиляди месечно", пише в мотивите. Само от БСП бяха против предложението, защото размерът на санкцията бил твърде голям и не допринася с нищо за разрешаването на проблема къде да паркират безбройните коли в големите градове.
Заедно с това бяха приети и други предложения на депутати от ГЕРБ и РБ, с които платеното паркиране става търговска дейност, за която общинският съвет да определя цена, а не такса, както е сега. Причината за това предложение е, че според сегашните текстове не е ясно дали събираните суми са такса според закона за местните данъци и такси, т.е. дали размерът им трябва да се подчинява на изискването да отговаря на разходите за предоставяне на съответната услуга. Приходите от такси също така трябва да влизат в общинските бюджети. С новата разпоредба двете ограничения се избягват, което на практика е узаконяване на сегашното положение. В София например цените за паркиране в центъра надхвърлят разходите за предоставяне на услугата, а общинският Център за градска мобилност прибира приходите, вместо да ги предоставя на общинската хазна.
Занапред при определянето на цената общинските съвети ще трябва да се водят по натовареността и търсенето на даденото място за паркиране, пише в мотивите. "Така правим един голям пазар. Ще вкараме цената в бюджета и с нея ще издържаме структурите, които я събират. Това не дава нищо на общините, а е само послание на гражданите: "Честито за по-високата цена за паркиране", коментира червената Дора Янкова.
Депутатите отказаха да намалят таксите за частните фондове. Депутатите от временната комисия за частните пенсионни фондове отхвърлиха предложението на Комисията за финансов надзор за намаляване на таксите, събирани върху вноските. Този въпрос ще се решава заедно с промените в кодекса за социално осигуряване, с които ще се регламентира по нов начин изборът на втора пенсия между НОИ и частните фондове.
КФН иска удръжката от 5% върху всяка вноска през тази година да намалее с 0.5 п.п., като през 2018 г. трябва да стане 3%. За инвестиционната такса от 1% се предлага да намалява с 0.1 п.п от тази година, докато стане 0.6% през 2018 г. Дебатът за намаляване на таксите е от 2010 г., но досега нито едно правителство или Народно събрание не е предприело такава стъпка.
"Личното ми мнение е, че трябва да има намаляване на таксите, но по средата на годината не бива заради единия популизъм да правим това, защото не е разумно", обясни председателят на временната комисия Корнелия Нинова (БСП). Колегите й от ДПС и Патриотичния фронт Йордан Цонев и Димитър Байрактаров пък се обявиха категорично против намаляването на инвестиционната такса от 1%.
Според Цонев тази такса не бива да се намалява, защото разходите на дружествата за инвестиции стават по-скъпи, а управлението на парите ни - по-трудно. От дружествата обясниха, че са съгласни да им се намалят таксите, но това трябва да става с оглед на бъдещите промени, които подготвя кабинетът за избора между НОИ и частните дружества. "Ще постъпим мъдро, ако оставим въпроса с таксите до приемането на решението на правителството, защото може да се окаже, че фондовете ще загубят 50% от осигурените си лица", коментира депутатът от ДПС. В крайна сметка комисията реши да остави решението за момента, в който започне четенето на промените в социалния кодекс, предлагани от правителството.
Временната комисия отложи и другите решения, които трябваше да вземе за фондовете. Разширяването на дефиницията за свързани лица, което предлага КФН, беше оставено за работната група между регулатора и фондовете. КФН смята, че в момента законът оставя вратички пред фондовете да инвестират в свързани компании. Затова предлага да се разширят хипотезите за свързани лица. Фондовете обаче смятат, че предложените промени от КФН ще им попречат да работят. Депутатите решиха да оставят този въпрос за след великденската ваканция.
Срути се хотел край Варна, има загинал. Хотел се е сринал в курортния комплекс на бизнесмена от Пловдив Георги Гергов "Слънчев ден" в курорта "Св. Св. Константин и Елена". Инцидентът е станал при разрушаване на стара сграда, съобщи БГНЕС.
При срутването един мъж е загинал. В момента спасителни екипи издирват още четирима под руините.
Става дума за стар хотел, който е трябвало да бъде разрушен. По непотвърдена информация това е хотел "Вероника", пише "varna.utre.bg".
При разрушителните дейности, които са извършвани от частна фирма, обаче е настъпило срутване, при което със сигурност е загинал един от работниците. Не е ясно какво е състоянието на затрупаните хора.
Всичко по темата:
Цяла нощ издирват затрупаните работници, още няма следа
Съпругата на един от затрупаните: Започна работа преди 10 дни
Не е ясен броят на затрупаните под хотела край Варна (Видео)
10 етажа са паднали върху работниците от срутения хотел
Виж снимки от срутения хотел, където загина човек
ДНСК започва обследванe на аварията със срутения хотел в Слънчев ден
Спасителната операция при срутения хотел продължава със следови кучета на БЧК
И одиторите обвиняеми за източването на КТБ. Софийска градска прокуратура привлече като обвиняеми още три лица за безстопанственост, съобщиха от прокуратурата.
Привлечени са Снежанка Велева - Стефанова, ръководител на специализирана служба за вътрешен одит на "КТБ"АД, избрана от Общото събрание на акционерите на "КТБ"АД и Маргарита Голева и Красимир Хаджигенов - външни одитори от специализирано одиторско предприятие "КПМГ България" ООД, отговарящи за изпълнение на ангажиментите по отношение на "КТБ"АД.
Обвинението на Снежанка Велева - Стефанова е за това, че в периода от 01.01.2009 г. до 20.06.2014 г. в гр. София, не е положила достатъчно грижи за възложената и работа и от това е последвало разпиляване на имуществото на "Корпоративна търговска банка" АД. Последвали са значителни щети за банката, изразяващи се намаляване на капиталовата адекватност и влошаване на ликвидността, както и предизвикване на ликвидна криза. Това е довело до поставяне на "КТБ" АД по особен надзор и до намаляване на пазарната й капитализация.
Деянието е извършено умишлено, щетите са в особено големи размери и случаят е особено тежък.
Маргарита Голева и Красимир Хаджигенов са обвинени в това, че в периода от началото на 2009г. до 20.06.2014г. в гр. София, умишлено са улеснили изпълнителните директори на "КТБ"АД - Орлин Русев, Илиян Зафиров, Александър Пантелеев и Георги Христов да не положат достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното им имущество.От това е последвало разпиляване на имуществото на "Корпоративна търговска банка" АД и са последвали значителни щети за банката - намаляване на капиталовата адекватност и влошаване на ликвидността, както и предизвикване на ликвидна криза. Това е довело до поставяне на "КТБ" АД по особен надзор и до намаляване на пазарната й капитализация.
Голева и Хаджигенов са действали в качеството си на отговорни одитори в различни периоди и са извършвали действия в нарушение на задълженията си съгласно Закона за кредитните институции и наредби на БНБ. Въпреки констатирани нарушения в дейността на "КТБ"АД, станали им известни в хода на одитните ангажименти, не са докладвали писмено и незабавно за тях на БНБ. Тези нарушения, установени в периода 2009г. - 2014г., не са били отразени в Одиторски доклади за надзорни цели, съгласно изискванията на нормативните актове. По този начин обвиняемите Голева и Хаджигенов са възпрепятствали пълноценното използване на системата на пруденциален надзор на БНБ над дейността на "КТБ"АД.
Тръбата с отходните води на „Младост" задръсти София. Спукан канал с отходна вода, която се събира от няколко квартала на София, е причината да пропадне пътното платно на бул. "Христофор Колумб" при разклона за бул. "Брюксел". Дупката, която се появи рано сутринта , е с размери 2 на 1 метър. Огромният кратер предизвика километрични задръствания и изкара извън нерви жителите на кв. "Дружба" и всички, които имаха работа в района на летището.
Задръстванията обаче ще продължат, защото не е ясно още колко време ще е нужно за ремонта на дупката. По самия бул. "Брюксел" също има нагънато платно. По дължината на колектора са се образували дупки като къртичини и не е ясно дали няма да предизвикат срутване на земна маса и пропадания на асфалта по самия мост.
Автобусите с номера 84, 204, 604 и 88 са със сменени маршрути. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова написа в социалните мрежи: "Препоръчваме за достъп до кв. "Дружба" да се използва връзката бул. "Цариградско шосе" - бул. "Копенхаген".
Повреден е колектор, който е изграждан през 70-те години на миналия век, казаха от "Софийска вода" пред "Труд". Екип на фирмата веднага отишъл на мястото на инцидента, но работниците не дали гаранция за колко време ще успеят да се справят с аварията, обясниха от пресцентъра на концесионера. Колекторът събира канализационните води от част от квартал "Полигона", "Младост" (от 1 до 4) и част от "Дружба 2".
Бул. "Брюксел" бе ремонтиран основно преди четири години. Тогава обаче едва ли пътните фирми са стигали до колектора.
Промени на 4 натоварени автобусни линии
Четири автобусни линии променят маршрутите си САМО в посока летището и жк "Дружба" до отстраняване на аварията. Става дума за автобусите с номера 84, 88, 204 и 604.
Линии 84, 204 и 604 ще слизат от "Цариградско шосе" на кръговото на 4-ти километър и ще продължават към зала "Арена Армеец". Когато стигнат кръстовището с трамвайната линия, ще завиват надясно и ще продължават съответно към летището и "Дружба".
Правят спецсъдия по подслушването. Само един съдия от Софийския градски съд (СГС) ще подписва разрешения за СРС. Тази идея е обсъдена на среща за проблемите със СРС между представители на съдебната, изпълнителната и законодателната власт, на която домакини бяха шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов и главният прокурор Сотир Цацаров.
„Внесено е предложение във Висшия съдебен съвет от и.д. председателя на СГС да бъде посочен заместник, който да се занимава само с тези проблеми. Над 3500 искания са отправени именно до СГС. Очевидна е необходимостта от компетентен съдия, който да познава проблематиката и да се занимава с всеки конкретен случай", заяви Панов. По-късно ВСС назначи за зам.-шеф на СГС съдия Димитрина Ангелова. Именно тя ще разписва СРС-тата.
Шефът на Бюрото за контрол на СРС Бойко Рашков обясни, че най-честите нарушения са свързани с немотивирани искания и с недопустимото прилагане на СРС.
„В София са най-фрапантните нарушения", каза Рашков. И напомни, че досега разрешения са подписвани и от граждански съдия. За 2014 г. били използвани 8000 СРС.
По-ниски тарифи за US тецовете задържат цената на тока. По 94 млн. лв. на година, или общо 1 млрд. лв. до 2026 г. ще спести НЕК от намаляването на цените на тока на двата американски теца „AES 3C Марица Изток 1" и „КонтурГлобал Марица Изток 3". Споразуменията за това бяха подписани вчера в Министерския съвет от шефа на НЕК Петър Илиев в присъствието на премиера Бойко Борисов и американския посланик Марси Райс.
Според предоговореното между НЕК и двата ТЕЦ-а цената за разполагаемост на „AES 3C Марица Изток 1" (сега около 73 лв. на MWh) се намалява с 14%, а на „КонтурГлобал Марица Изток 3" (около 49 лв. на MWh) - със 17%. Цената за енергия и срокът на двата дългосрочни договора остават без промяна. По-ниските цени за разполагаемост ще влязат в сила само ако НЕК изплати всичките си просрочени задължения към тях. Те възлизат на общо 688 млн. лв.
„Това, което договорихме днес за намаляване на цената за разполагаемост, не означава, че ще се отрази пряко в цената на тока", каза след официалната церемония енергийният министър Теменужка Петкова. „Това ще позволи на НЕК да свие дефицита и цената на тока да бъде задържана по някакъв начин", посочи тя. И допълни, че цената на тока все пак се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране. Министърът добави, че за намаляване на дефицита в енергетиката вече са предприети и други мерки, които бяха заложени в промените на Закона за енергетиката от 6 март. Припомняме, че новият шеф на КЕВР Иван Иванов вече даде заявка, че ще работи поне за задържане на цената на тока.
За да може постигнатата договореност между НЕК и американските ТЕЦ-ове да се отрази върху крайните цени на тока от 1 юли, то споразуменията трябва да влязат в сила до 30 юни. Което означава НЕК да е платила въпросните 688 млн. лв. просрочени задължения. Министър Теменужка Петкова обясни, че за целта БЕХ търси банков кредит, който ще предостави в заем на НЕК, за да може тя да се разплати.
Не се обмисля вариант с емитиране на облигации от БЕХ. На въпрос дали БЕХ ще успее да осигури парите Петкова каза, че холдингът има подготовка по въпроса.
Кабинетът прати в Брюксел жалба срещу новия „гръцки данък". България подава жалба в Европейската комисия срещу въведения от Атина данък от 26% върху плащанията по сделки между гръцки и български фирми. Това реши вчера правителството на последното си заседание. Процедурата по разглеждане на жалбата включва две фази - административна и съдебна, като административната фаза е задължителна. Тя трябва да приключи в тримесечен срок с издаване на мотивирано становище от Европейската комисия, като преди това на всяка от заинтересованите държави е предоставена възможност да изложи писмено и устно съображенията си относно собствените си позиции и тези срещу ответната страна. След това страната ни може да подаде жалба срещу Гърция в съда на ЕС в Люксембург.
Българският бизнес може да изгуби около 800 млн. евро заради налагането на 26% данък върху сделките и транзакциите от България към Гърция, сочат сметките на финансовото министерство. По принцип данъкът ще бъде наложен единствено на сделки, които са фиктивни, но ще бъде авансово удържан от всички. При това положение, докато доказват съществуването на реална сделка, нашите компании няма да могат да ползват средствата си.
ЕК анализира внесеното от българска страна оплакване от плановете на Гърция да наложи специален данък върху сделките и транзакциите с България. Брюксел очаква и изясняване на обхвата на декрета, в който е предвиден този данък, за да може да прецени потенциалния негативен ефект върху общия пазар", съобщи говорителят на Европейската комисия Аника Брайдхард. „След като тази оценка бъде направена, комисията ще вземе необходимите решения, за да гарантира съответствие с европейското законодателство - ако това се налага", заявява Брайдхард пред БНР. Тя обаче е отказала коментар дали България би могла да получи компенсации от Брюксел за евентуални загуби в резултат на гръцкия данък.
Решението на Министерския съвет е изготвено във връзка с изпратеното на 30 март писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митнически съюз Пиер Московиси, в което се изразява позицията на Република България, че въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и транзакции с източник в България, както и в Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална мярка.
Бойко в засада на границата. Последно предупреждение към граничарите и митничарите отправи премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на кабинета вчера. Той дори ги предупреди, че до седмица може да слее НАП и Агенция "Митници", става ясно от стенограмата на заседанието. Предупреждението Борисов прави по време на дебат за Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015-2020 г. "Армията ли ще пращаме на границата, Ненчев, дали Алпийския батальон, аз не знам, но до сряда съм им дал срок - това безобразие няма да го изтърпим. Защото полагаме огромни усилия да спрем контрабандата", казва ядосан премиерът на министрите.
Преди това той подробно обяснява схемата за влизане на контрабандни стоки у нас, както и неефективната работа на ГКПП-тата. "Винаги съм казвал, че всичко в една държава зависи от политическата воля и отговорност. Вече два, три месеца полагаме огромна енергия и воля в борба с контрабандата и констатациите са ми повече от отчайващи. Митничарите и граничарите, най-меката дума е "абсолютно ненадеждно" охраняват границите. Ние нямаме система там. Това са ми констатациите. До другата сряда съм им дал срок да ме убедят в противното и най-вероятно тогава ще предложа да обединим двете служби - Приходи и Митници, а на вътрешния министър съм възложил кадрови и персонални промени навсякъде по границите", коментира Борисов.
"Как един и същи служител по три пъти бива залавян, уволняван и след година време бива връщан на работа. По три пъти!!! В рамките на десет години три пъти!", възмущава се премиерът и дава за пример как при проверка на прокурори и полицаи на границата смените от митничари и граничари не могат да намерят "един факс". "Вие разбирате ли, че отиват прокурори, главен секретар на МВР в Одрин, валията им дава факсовете и дава информацията. Валията! Повече го е грижа за България от нашите митничари и граничари, които като един престъпник седят и мълчат...", казва Борисов и продължава: "Разбирате ли, на ръка, на бариерата, на ръка получават факса. Не искат да минават дори по имейл. Отива уж, на ръка да го получи, слага го във вътрешния джоб и повече го няма. Началникът на митниците не е въвел документооборот - това да се заведе под номер, да се сложи в папката, сега да можем да проверим. Не искат да издадат кой е. И валията по снимката ми каза: "Ето този беше".
Кока за 100 бона долетя от Бразилия. Канал за дрога от Южна Америка е бил разбит в спецакция, в която са участвали българските антимафиоти, съобщиха от агенция „Митници". Групата е била следена известно време, преди да се стигне до заключителната фаза на акцията.
От прокуратурата и митниците не дадоха много подробности, защото всичко е следствена тайна и може да се наруши разследването.
По неофициална информация не всички участници в контрабандата са заловени и не трябва да им се дава информация за хода на акцията.
Знае се само, че действията на антимафиотите от ГДБОП са координирани с германското митническо разследване във Франкфурт на Майн и на звената за борба с наркотрафика при агенция „Митници". Акцията на българска територия е била водена от Софийската градска прокуратура. Така в края на март е бил разбит международен канал за трафик на кокаин от Бразилия до България.
Задържана е била пощенска пратка, пристигнала със самолет, съдържаща на пръв поглед малко количество - само 500 грама кокаин.
Само че става дума за кока паста, която е с високо съдържание на активното вещество, от което се получава кокаин. Това е силен концентрат, който не може да се употребява в чист вид, защото убива, разказаха от агенция „Митници" за „Новинар".
Трафикантите правят пастата, за да могат по-лесно да си пренасят пратките в намаления размер. След това пастата се изсушава, обработва и от нея се извлича активното вещество и се прави кокаин на прах, който стига до крайния „потребител" на улицата.
Наркотикът по цени на съдебното производство е на стойност над 100 000 лв. При получаването на пратката е арестуван български гражданин 49 години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.345680 |
CHF | 2.093590 |