Правителството повиши прогнозата си за икономиката до 1.4%. Правителството подобри очакванията си за развитието на българската икономика през 2015 г. В актуализираната средносрочна бюджетна прогноза вече е записано, че реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година ще достигне 1.4%. Бюджетът за 2015 г. бе съставен при прогноза за 0.8% растеж. Ако новата прогноза на правителството се сбъдне, номиналният размер на БВП ще надхвърли 83.5 млрд. лв., или с 1.4 млрд. лв. над нивото му през миналата година. Ревизията се случва в деня, в който Международният валутен фонд (МВФ) понижи своята прогноза за българската икономика от 2% на 1.2%. Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) прогнозират реален растеж от 0.8% на годишна база, а Световната банка - 1.1%.
Причини за ревизиите
Министерството на финансите е взело решението за подобряването на очакванията си на база на доброто представяне през миналата година. През 2014 г. БВП нарасна реално с 1.7% при 1.1% през 2013 г. През 2014 г. пазарът на труда в България прояви първи признаци на съживяване след началото на икономическата криза през 2009 г. За разлика от по-голямата част от годините след 2009 г., когато основният източник за нарастване на новосъздадената добавена стойност в икономиката беше външното търсене, през 2014 г. икономическият растеж беше основан на вътрешното търсене, което има определящо значение за динамиката на заетостта в страната.
В същото време МВФ посочва, че причините за ревизията в пролетния си доклад са свързани основно с дефлацията, която според анализаторите ще бъде средно 1% през 2015 г. Падането на цените на петрола от една страна ще повиши потреблението, а това би дало допълнителен тласък на икономиката. Това според анализаторите на МВФ няма да успее да компенсира негативния ефект от дефлационния процес, който се превърна в трайна тенденция в България от средата на 2013 г. Падащите цени биха могли да предизвикат задържане на потреблението заради очакването на хората за бъдещо падане на цените.
Икономически проблеми
Друг основен проблем според анализаторите е огромната корпоративна задлъжнялост. Те ще продължи да пречи на инвестициите. При слаба фискална позиция държавата трябва да се погрижи да укрепи финансите си и да се противопостави на рисковете от потенциална пазарна нестабилност. Другите рискове, които стоят пред целия регион на Югоизточна Европа, са свързани с рецесията в Русия, слабото търсене от страна на ЕС и флуктуациите при курса на долара, които биха могли да причинят сътресения в икономики, които все още имат значителни дефицити.
Пазарът на труда страда от застаряване и неграмотност. Застаряващо население, слабо образование, функционална неграмотност (ниво на уменията за четене и писане), липса на компетенции и топящо се население. Това са основните проблеми пред пазара на труда, показва съвместно проучване на Световната банка, Българската стопанска камара (БСК) и Институт "Отворено общество". Изводите от националното представително панелно проучване за България - Bulgarian Longitudinal Inclusive Society Survey (BLISS), са, че бизнесът търси интердисциплинарни познания и хибридни умения - комбинации от технически способности, маркетингов нюх и предприемаческа нагласа.
Поради липсата на достатъчно работници, притежаващи комбинацията от тези качества, много работодатели не успяват да запълнят свободните си позиции, докато безработицата в страната остава на сравнително високо ниво.
Трудностите пред България
Според Виктория Левин, икономист в Световната банка, основните предизвикателства пред страната през следващите десетилетия ще са свързани със застаряващото население и емиграцията. "Хората в трудоспособна възраст ще стават все по-възрастни, като между 2010 и 2050 г. населението на България ще се стопи с над 30% заради ниската раждаемост и миграцията", обясни Левин. В проучването се посочва, че някъде около средата на този 40-годишен период най-голямата възрастова група в България ще са хората между 50 и 52 години.
"Основните изводи за пазара на труда в България са обезпокоителни. От циклична и временна безработицата вече се превръща в структурна. Дори се появи ново понятие - потомствена безработица. Това са случаите, когато родителите са безработни, децата са безработни и има вероятност и внуците да са безработни", коментира Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите (НЦОК) към БСК. Той открои и още няколко негативни тенденции, които през последните 5 години се задълбочават. "Младежката безработица нараства устойчиво, проблемите с миграцията се увеличават, а регионалните дисбаланси се задълбочават", смята той. Според него квалифицираната работна сила е съсредоточена в 10 града, където са 80% от висшистите. Също така сивата икономика се увеличава и вече надхвърля 30%. "За 10 години осигурените лица са намалели с 1.3 млн. души", каза Томов.
Ръководителят на НЦОК посочи основните сфери, в които пазарът на труда в момента буквално се задъхва от недостиг на квалифициран персонал. "Критичен е дефицитът в медицинските професии - лекари, фармацевти, медицински сестри, парамедици, здравни мениджъри. Аналогично е положението при биоинженерите, учителите и социалните работници. Не достигат специалисти в софтуерната индустрия, нанотехнологиите, мехатрониката, мобилните комуникации, приложните науки, енергетиката, химията, строителството, машиностроенето", обяви Томов. По неговите думи само в IT сектора са необходими около 40 хил. специалисти. "Тези проблеми ще се видят ясно след 4-5 години, когато проблемът вече ще е много сериозен", смята той.
Втори взрив в Иганово подхрани конспиративни теории за саботаж. Втора серия от взривове в цех на ВМЗ "Сопот" в с. Иганово отново даде тласък за конспиративни теории на всички отговорни институции. Най-лансираната версия за новия инцидент, случил се по-малко от месец след експлозията на 21 март, е саботаж. Подозрения за това изказаха икономическият министър Божидар Лукарски, заместникът му Любен Петров и главният секретар на МВР Георги Костов. Към тях се присъедини и кметът на Сопот Веселин Личев. Както и предишния път, загинали и ранени няма.
"Не мога да кажа дали виждам нещо умишлено, защото не съм следствен орган. На мен ми прави впечатление, че става точно в деня, в който трябваше да почне работа заводът. Всичко е възможно. Говорих и с ДАНС, и с органите. Не се изключва обаче версията за саботаж", заяви Лукарски, който е принципал на завода, пред бТВ. Същата версия бе лансирана от него и при първите взривове. Тогава министърът обяви, че ВМЗ е отличник по безопасност и експлозията е необяснима.
Вчера версията за саботаж бе подхранена и от неговия заместник Любен Петров. Той обясни, че във въпросния цех с номер 835 са се съхранявали термобарични гранати. Част от тази продукция е същата като съхраняваната във взривения на 21 март 6-и холандски склад. Унищожени са около 500 гранати. Взривът идва в деня, когато ръководството на завода е щяло да иска от прокуратурата разрешение работници да влязат в цеха. Досега помещението е било запечатано. Според икономическото министерство външни хора не са стъпвали в производствената база.
"Боеприпасите в 835-и производствен цех не са били снарядени. Според експерти е технически почти невъзможно да са се взривили от само себе си", заяви Петров. "Възможни са всички версии за възникналите взривове", каза пък главният секретар на МВР. "Не трябва да се изключва абсолютно никаква версия, включително и за нещо умишлено в случая", каза кметът на Сопот пред агенция "Фокус". "Два инцидента за месец - нещата са съмнителни, че това може да е случайно", включи се и кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
Според първоначалната информация експлозията е била предшествана от пожар. Подобна версия бе изказана преди няколко дни от окръжния прокурор на Пловдив Румен Попов, но за взрива на 21 март. За вчерашния инцидент също е образувано разследване за унищожаване на имущество чрез взрив, но то със сигурност ще се забави заради експертизи и големия брой свидетели, които трябва да разпитат.
И новите комисари ще спират поскъпването на тока. Новият състав на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще се опита да задържи цените на тока подобно на своите предшественици. Според председателя на комисията Иван Иванов, който встъпи в длъжност в началото на април, това е постижима цел. Дали обаче ще стане факт зависело от други фактори, които са извън КЕВР. "Това е моят стремеж и аз го потвърждавам още от избирането ми до сега", заяви Иванов на първия си брифинг вчера.
Той не можа да каже дали и какво точно увеличение на цената на електроенергията са поискали производителите от 1 юли. Те трябваше да подадат своите заявления до края на март, но в този срок единствено от ЕВН потвърдиха, че са внесли искане за увеличение от 6.98%.
"Мога да отговоря в края на юни, но ще направя възможното да няма повишаване. Аз ще положа всички усилия да защитя интереса на сектора и потребителите. Защо вдигането на цента не е решение на проблема? Защото то не е част от реформата в енергетиката. То може да отложи фалит на НЕК, но не и да реши проблемите му. Българските граждани не са виновни за дефицитите в системата", заяви Иванов пред БНТ по-рано през деня.
Според председателя на КЕВР новите контракти с американските тецове "Марица изток" 1 и 3 ще влязат в сила от 1 юли. Те предвиждат от 1 юли цената за разполагаема мощност, която НЕК плаща за поддържане на блоковете на "Марица-изток" 1 в готовност, да намалее с 14%. При "Марица-изток" 3 поевтиняването ще бъде с около 17%. Периодът на договорите няма да се увеличава. За да стане това обаче, НЕК трябва да покрие задълженията си към двете централи, които са почти 700 млн. лв.
Според Иван Иванов икономията на НЕК от предоговарянето ще бъде 48 млн. лв. от "Марица -изток" 1 и 49 млн. лв. от "Марица-изток" 3. "Имаше всевъзможни спекулации и аз съм изненадан, че дори когато се случва нещо хубаво, се намират хора, които се опитват да заблудят общественото мнение", заяви шефът на КЕВР. Той коментира и създаването на енергийна борса у нас, което е част от либерализацията на пазара. "Един от приоритетите е да установим много тясно взаимодействие с гръцкия и румънския регулатор и именно създаването на регионална борса", каза той.
Държавата продава на кочани трудови договори за по 1 ден. Кочани с трудови договори с продължителност един ден започва да продава държавата на работодатели. Системата ще влезе първо за земеделските работници, а в момента текат последни договорки между вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин и земеделската министърка Десислава Танева, научи в. "24 часа".
Целта е новите договори да се използват още от следващия месец май за брането на черешите, обясниха експерти от социалното ведомство, които работят по промените. За да влезе системата в сила, ще са нужни промени в Кодекса на труда, които трябва да бъдат представени до края на тази седмица.
Работодателите в селското стопанство ще купуват кочаните с трудови договори от държавата. Цената пък ще е стойността на данъка и осигуровките, които ще се дължат за земеделския работник. Вероятно всеки договор от кочана ще е за твърда сума, а работодателите ще откъсват толкова квитанции, колкото покриват надницата на работника.
Кочаните с договори всъщност ще представляват система за почасово заплащане в селското стопанство, обясниха от социалното министерство. Министър Ивайло Калфин заговори за нея още след встъпването си на поста в края на миналата година.
Кочаните с дневните трудови договори трябвало да улеснят работодателите, които в различни етапи от земеделската работа имат нужда от различна по брой и специализация работна ръка. Същевременно с купуването на кочаните фирмите в земеделието ще са изрядни към работниците и бюджета.
Все още се работи по системата за обратно отчитане на дневните договори, така че да е ясно платените при закупуването на кочана осигуровки за колко хора точно са разпределени.
Дневните трудови договори трябва да станат и основа на ваучерите за почасово наемане на домашни помощници, гледачки на бебета и възрастни хора и майстори за дребни ремонти, които планира да въведе вицепремиерът Калфин.
Социалното министерство започва да прави прогнози за нуждата от работна ръка всяка година, обяви зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев на конференция, организирана от БСК. До момента има изработени дългосрочни и средносрочни прогнози. От следващата година започва изработването и на краткосрочни. Целта е така държавата да насочва целево парите за преквалификация на безработните, за да могат по-лесно да си намират работа.
Кой глупак задръсти магистралите? Опасни фуги или 16-17 дупки на виадукта "Елешница" били виновни за километричните задръствания в понеделник по "Хемус".
Това бяха двете версии, изразени само за ден първо от министър Лиляна Павлова, а около 3 часа по-късно след дълго мислене, и от екипа на Агенция пътна инфраструктура.
В понеделник от обяд завръщащите се от Великден десетки хиляди коли стояха в тапа преди София, тъй като две от платната бяха затворени с пътни знаци, указващи, че тече ремонт. Така три ленти автомобили се блъскаха в една и пътуването от няколко километра продължаваше над 2 часа.
Първоначално вчера се смяташе, че безхаберни чиновници са забравили да махнат знаците, нищо, че ремонтът бил отложен за след празниците. По-късно министър Лиляна Павлова уточни пред "24 часа", че знаците са сложени не заради ремонт, а защото отворените фуги на виадуктите можели да спукат гумите на колите.
"Образуват се огромни дупки, които създават риск за пътуващите. Надявам се тази сряда (днес- б.р.) от Министерския съвет да бъдат гласувани отпуснати пари за ремонтите по магистралите. Зимният сезон приключи и ще възложим цялостно ремонтиране не фугите и на този мост, и на всички останали опасни участъци", обясни Павлова. И предупреди, че цяло лято ще има ремонти по "Хемус" и "Тракия".
"Движението ще е затруднено. Затова апелирам пътуващите да имат търпение", каза строителният министър.
Веднага след нейното изказване попитахме пътната агенция как така лошите фуги са само върху затвореното платно, а не и по пуснатото за движение. И щом трасето е опасно за движение, защо не е предвъден и препоръчан обходен път.
Около 3 часа след това пиарите на пътната агенция разпространиха информация, че виновни са 16-17 яки дупки на "Елешница". Дори на една от тях пратиха снимка.
Преди това социалните мрежи гърмяха с различни предположения - от такива, че задръстването е "режисирано", за да може МС спешно да отпусне пари за ремонта, до вариации на пълноумието на чиновниците, забравили знаците на пътя, отивайки да си пожелаят "Христос воскресе!".
Дали дупки, или фуги са причинили затварянето, "24 часа" провери, изпращайки свой репортер на място. Той не видя никакви дупки по ограниченото със знаци трасе, но вероятно защото не е транспортен експерт.
Освен това изпратихме 14 въпроса до пътната агенция, за да разберем поименно кой е виновен за мъката на хиляди българи в колите на път за София.
Искахме да знаем защо никой не реагира на Велики понеделник още в момента, в който по сайтове, радиа и телевизии стана ясно, че хората стоят с часове. Помолихме да не ни отговарят, че са виновни компетентните органи. Настоявахме да знаем има ли наказани и как. И накрая прави ли се екшън план за чисти пътища през задаващите се майски празници.
Търсят радон в 3000 жилища. За първи път у нас ще се извърши измерване в цялата страна за наличие на радиоактивния инертен газ радон. Това предвижда национална програма на Министерството на здравеопазването, която стартира до дни. Според нея в 3000 жилища, избрани на случаен принцип, ще се поставят специални детектори, съобщи за „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Досега са правени само откъслечни измервания в райони, в които се е предполагало, че има радон - например в териториите с уранодобив, обясни специалистът.
Детекторите вече са раздадени във всичките 28 области (по около 100 във всяка от тях). Те представляват пластмасови устройства във формата на цилиндър и улавят радиоактивните алфа-лъчи, които се излъчват от отпадните продукти на радона.
Детекторите се поставят в домове не само в големи градове, но и в села. Ще се монтират на около 1,50 м от земята в мазета и приземни етажи и ще засичат концентрацията на газа в продължение на година, тъй като през сезоните тя е различна - влияние оказва дори вятърът. „Установено е, че наличието на радон, който е втората причина за отключване на рак на белия дроб след пушенето, е най-силно в часовете от 0 до 5 ч", посочи д-р Кунчев.
Когато резултатите бъдат готови и посочат къде има облъчване, допълнителни детектори ще се поставят в училища и детски градини от рисковите райони.
Мерките, които ще се предприемат в зоните със заплаха, са строителни. „Ще се изолират сгради, тъй като радонът навлиза през пукнатините на плочите. Някои помещения обаче трябва да спрат да се използват. А в други - и честото проветряване е достатъчно, тъй като така концентрацията на газа се разрежда. Обикновено след втория етаж значително намалява", каза д-р Кунчев.
Похарчихме 400 млн. по Великден. Близо 400 млн. лв. са похарчили българите по празниците. Това сочи статистиката на БНБ за парите в обращение, като информацията се потвърждава и от данните на НАП за отчетените обороти на касовите апарати. В седмицата преди Великден парите и монетите в обращение са нараснали с близо 400 млн. лв. до 11,249 млрд. лв. Традиционно в дните преди почивните дни хората теглят по-големи суми от банковите си сметки, за да имат налични пари за празничната трапеза, както и за планираните пътувания в страната или чужбина. Парите в обращение обаче са с 340 млн. лв. по-малко спрямо края на 2014 г.
Заради коледните и новогодишните празници именно в края на всяка година парите в обращение достигат най-високи стойности.
Данните на Националната агенция за приходи за отчетените обороти на касовите апарати по Великден на 2014 г. показват, че за празника сме похарчили 370 млн. лв. Данните за тази година ще бъдат налични след няколко дни, но се очаква да има ръст в оборотите. Според анализите на експертите от приходната агенция по Великден и Коледа българинът е склонен да харчи с 10-12% повече от обичайното за другите почивни дни. Значителни суми минават през касите на ресторанти и барове, като през миналата година в тях са похарчени 14 млн. лв. в дните около празника. Освен това по-високи обороти се отчитат и в библиотеки и музеи - по великденските празници миналата година там са похарчени около 40 хил. лв. Най-много пари обаче се харчат за празничната трапеза - за агнешко, козунаци, яйца и салата.
И „Литекс моторс" под данъчен запор. След наложените запори на куп фирми - кредитополучатели от КТБ, свързани с Цветан Василев, НАП блокира и „Литекс моторс". Компанията е гордостта на ловешкия бизнесмен Гриша Ганчев - ортака на банкера.
Преди седмица данъчните са наложили запор върху акциите в „Литекс моторс" на двамата съсобственици на автомобилния завод - "Уотърсий България" ЕАД и „Терексим" ЕООД. Първото дружество притежава 60% от акциите в „перлата" в империята на Ганчев, а второто - останалите 40%. Причината за запора са бъдещи вземания на НАП от двете компании. Каква е очакваната им стойност не е посочено в съобщението на НАП за „Уотърсий лимитид", но в това за „Терексим" е уточнено, че предполагаемият размер е 109 000 лева. Съобщенията за запорите са от датите 2 и 3 април, но са качени в сайта на Търговския регистър в четвъртък, като все още се обработват.
Ганчев е считан за един от верните ортаци на забегналия зад граница мажоритарен собственик на КТБ - Цветан Василев. Преди избухването на аферата с КТБ фирми на ловешкия бизнесмен бяха и сред основните кредитополучатели от банката. „Литекс моторс" през годините е теглил заеми за десетки милиони от трезора, като през 2011 г. заводът е бил заложен като съвкупност в полза на КТБ срещу кредит от 15,9 млн. евро или 31 млн. лева. След поставянето на банката под спецнадзор дружеството е и сред основните кредитополучатели, в чиято полза са правени и осчетоводявани замени влог срещу заем. Макар отстранените вече квестори на БНБ в КТБ Станислав Лютов и Елена Костадинчев да твърдяха, че не са освобождавали обезпечения, правени в полза на банката, именно благодарение на одобрените от тях прихващания и с личното им съгласие на 4 март тази година залогът в полза на трезора е бил вдигнат. Обезпечението е заличено почти 4 месеца, след като депутатите приеха специална промяна в Закона за банковата несъстоятелност, с която забраниха осчетоводяването на прихващания, направени след отнемането на лиценза на банката.
С наложения над „Литекс моторс" запор от НАП, групата на кредитополучателите от КТБ, чийто акции са блокирани, нараства на дузина. Сред фирмите, които бяха запорирани от средата на март досега са БТК, „Дунарит", НУРТС-България, „Бромак", „Фина Ц", ТЦ-ИМЕ, „Сана спейс", TV7.
Износът за ЕС с 16,7% ръст. Износът на България за страните от Европейския съюз се е увеличил с 16.7% през януари спрямо същия месец на 2014 г. и е в размер на 2.3 млрд. Лева, съобщиха вчера от националната статистика.
Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Гърция, Румъния, Франция и Белгия, които формират 70 на сто от експорта за държавите - членки на ЕС.
За Германия сме изпратили стоки за над 500 млн. лева
Ръст има обаче и във вноса от федералната република, който е достигнал 502 млн. лева. Импортът на България от ЕС през януари се увеличава незначително спрямо същия месец на 2014 г. и е на стойност 2.3 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Испания, Румъния, Италия и Гърция.
Външнотърговското салдо на страната ни за ЕС през първия месец от годината е отрицателно и е на стойност 33.1 млн. лева.
При износа на България най-голям ръст има в секторите „Минерални горива, масла и подобни продукти" - 125% и „Необработени материали, негодни за консумация (изкл. Горивата)"- 36,4%. В същото време най-голям спад има в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн".
През периода януари - февруари износът ни за трети страни се увеличава с 0.1% спрямо същиая период на 2014 г. и е в размер на 2.4 млрд. лeвa.
Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Сърбия, САЩ, бившата югославска република Македония и Руската федерация, които формират 53,8% от износа за трети страни, уточняват от НСИ. През втория месец от годината износът на България за трети страни се увеличава с 2,5% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.3 млрд. лeвa.
Вносът на България от трети страни за първите два месеца на 2015 г. намалява с 0.3% спрямо същия период на 2014 г. и е на стойност 3 млрд. лeвa.
Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна. През февруари 2015 г. вносът на България от трети страни се увеличава с 11,2% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.5 млрд. лeвa.
Външнотърговското салдо с трети страни през периода януари - февруари е отрицателно и е на стойност 594,8 млн. лeвa.
Спират временно строежа на къмпинг "Юг". Причина са несъответствия в екоизискванията. Това са показали проверките до момента, които са към своя край и ако окончателно се потвърдят, строежът ще се замрази временно. Освен това ще се прави допълнителна проверка на съседния къмпинг "Корал", където също се излива бетон.
Предвижда се там строежът да е по-малък от предвиденото и да се отнеме терен от собственика. Това стана ясно от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя уточни, че е направено допълнително заснемане на къмпинг "Юг" по нейно разпореждане. Установено е, че имотът е върху частен урбанизиран терен.
Собственикът е имал разрешение за строеж, което е отнето през януари 2013 г. Причините са били, че няма предвидено присъединяване на имота към ВиК и че разрешението по ОВОС е било изтекло. Инвеститорът е обжалвал и в края на годината съдът му е позволил да строи. От екоминистерството допълниха, че все пак строежът ще бъде временно спрян заради документални нарушения.
Въпреки това няма да бъде замразен напълно. Предвижда се там да се изгради вилно селище от малко над 1100 дка. Установено е, че частният терен, който се застроява, не е на територията на плажа и под него няма пясъчни дюни. Павлова уточни, че има документални пропуски и главният архитект на общината може да реши окончателно дали строителството да продължи или не.
Министърът допълни, че е аналогичен случаят със съседния къмпинг "Корал". По същия начин инвеститорът първо е имал разрешение за строеж, след това то е било отнето и казусът е отишъл в съда. Изходът обаче е различен, тъй като Темида този път забранила изливането на бетон. Проверките продължават.
Павлова подчерта, че има много терени по морето, които са урбанизирани територии. Тя изтъкна, че това е заварено положение и целта е да се спрат бъдещи строежи. Министърът съобщи още, че плажът на "Корал" ще бъде определен като екоплаж и за него ще важат специални критерии.
„Всички преместваеми обекти по ивицата ще трябва да бъдат от екоматериали, а свободната зона ще бъде по-голяма", обясни Павлова. Тя добави, че е инициирана проверка за причините за срутилия се хотел „Вероника" в комплекс Слънчев ден и резултатите ще са ясни до 30 април.
БГ стоките отиват в Германия и Турция. Двете държави са основните търговски партньори на България съответно от ЕС и от трети страни, показват данните на националната статистика за януари. За месеца износът на България за ЕС се е увеличил с 16,7% спрямо същия месец на 2014 г. и е в размер на 2,3 млрд. лв. Освен в Германия страната ни продава продукцията си още в Италия, Гърция, Румъния, Франция и Белгия, които формират 70% от износа за държавите членки на ЕС.
Вносът на България от ЕС през януари се е повишил незначително спрямо същия месец на 2014 г. и е на стойност 2,3 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Испания, Румъния, Италия и Гърция.
През периода януари - февруари 2015 г. износът на България за трети страни се увеличава с 0,1 на сто спрямо същия период на миналата година и възлиза на 2,4 млрд. лв.
Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Сърбия, САЩ, Македония и Руската федерация, които формират 53,8 процента от износа за трети страни.
Най-много се е увеличил вносът от трети страни на храни и суровини, а най-голям спад е регистриран при импорта на различни напитки.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |