Не ни достигат инвестиции, поради което не можем да очакваме добро икономическо развитие в бъдеще. В Европа липсва ликвидност и се налага да насърчаваме инвестициите. С това признание заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен представи идеята на Инвестиционния план за Европа, известен повече като "Плана Юнкер", на конференция в София.
По думите му, ЕС е преминал през много трудно икономическо време, заради което общността изпитва недостиг на инвестиции. „Частните пари не отиват в разумни инвестиции в реалната икономика", посочи еврокомисарят. Затова и според него, основната цел на „Плана Юнкер" е Европейската комисия да инвестира средства, за да мобилизира частните пари да потекат към реалната икономика. „Чрез плана не се увеличава публичният дълг", подчерта Юрки Катайнен и обясни, че инвестициoнният план на Европа използва публични средства, но те не изтласкват частните пари.
„Планът е елемент за споделяне на риска", каза още Катайнен и затова препоръчва добавената стойност в икономиката да идва от концентрацията на инвестиции в по-рискови проекти, които са дългосрочни или насочени към създаването на нов продукт, нуждаещ се от нови пазари.
Заместник-председателят на Европейската комисия обясни, че „Планът Юнкер" се състои от 3 части. Първата е Европейският фонд за стратегически инвестиции, втората - поредица от прозрачни проекти, а третата и най-важна е задълбочаването и разширяването на вътрешния пазар.
"Много е трудно да се намерят добре структурирани проекти, които са надеждни, за това ни трябва такава поредица от прозрачни проекти, за да могат частните инвеститори да изберат къде искат да инвестират", обясни Катайнен. По отношение на вътрешния пазар, той посочи, че има области, където той не е синхронизиран. За пример еврокомисарят даде три пазара - цифровия, енергийния и банковия.
"За малките и средните предприятия в Европа вътрешният пазар на САЩ е един отличен пазар. Моите колеги ще предложат конкретни неща относно това как да синхронизираме европейския цифров единен пазар, за да могат нашите потребители да купуват услуги от други страни", каза Катайнен. По отношение на енергийния сектор той отчете, че липсват интерконекторни връзки.
Като недостатък на банковия сектор, Юрки Катайнен посочи, че в много случаи банките не осигуряват рисков капитал. "Ние изоставаме от ситуацията в САЩ в това отношение. Много пъти сте чували историята за много надеждни новозапочващи фирми, които предпочитат да изнесат капиталите си навън, където има по-добър рисков пазар. Трябва да създадем по-добре функциониращ капиталов пазар", препоръча еврокомисарят.
Катайнен съобщи, че съществува нов фонд, който е част от Европейската инвестиционна банка (ЕЦБ), и ще привлече инвестиции от частния сектор, но няма да отдава заеми за инвестиции, които са изцяло само в публичния сектор. "Ще се инвестира в проекти с по-висок риск. Основните моменти са да се предоставят банкови заеми на малки и средни предприятия, когато те имат нужда и страдат от ниска капитализация. Искаме да разгледаме фалитите на пазара, тъй като съществува голяма задлъжнялост върху самите малки и средни предприятия", каза зам.-председателят на ЕК.
„Планът Юнкер" ще се съсредоточи и върху инфраструктурни проекти, но идеята е да се мобилизират частните пари, като се използват публични средства. „Искаме да сме сигурни, че публичните пари няма да изтласкат частните, за това предоставяме механизъм, който ще спомогне за споделяне на риска", обясни Катайнен.
В заключение той каза, че миналия септември министрите на финансите от ЕС са решили да съберат идеи за това от какви инвестиции има нужда Европа. "Направихме индикативен списък на инвестиционните потребности. Проектите в него не отговарят задължително на изискванията на банката за развитие. Тя е част от Европейската инвестиционна банка, но работи с частни компании или публично-частни, и не работи с правителствата на държавите-членки. Те не могат да кажат кой може да взема заем от тази банка", обясни Юрки Катайнен.
„За създаване и поддържане на устойчив растеж са нужни добро образование посредством подобряване качеството на преподаване, развитие на предприемачеството и нулева толерантност към корупцията". С тези думи Катайнен завърши презентацията на "Плана Юнкер".
Очаквайте още подробности от конференцията, на която бе представен „Планът Юнкер"
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |