Мобилните разговори в България са сред най-евтините в ЕС. Мобилните разговори в България са сред най-евтините в Европейския съюз, а клиентите в страната най-малко се възползват от този факт и ограничават потреблението си. Средната цена на минута към края на 2013 г. е 4.09 евроцента. Тя е над два пъти по-ниска от средната за ЕС от 9.2 евроцента за минута, като след България единствените места с по-евтини разговори са Румъния, Латвия и Литва. Това показват данните, представени от Искра Кусева, директор на дирекция "Взаимоотношения с оператори и регулации" в "Мобилтел".
Слабо потребление
Българите са сред гражданите на Европа, които говорят най-малко по мобилните си телефони. "Независимо от ниската цена на минута за мобилни услуги в България потреблението е сред най-ниските от страните в ЕС, като за 2014 г. е паднало до 127 минути месечно", обяви Кусева. Средното за ЕС е около 180 минути.
Страната ни е и сред държавите, в които средният приход на абонат (ARPU) е най-нисък. През 2012 г. той е 64 евро за година, докато средната стойност в Европа е близо три пъти по-висока - 187 евро на година. Ниското потребление, цени и доход от абонат могат да се обяснят с доходите в страната и покупателната сила. В България през 2013 г. паритетът на покупателната способност (PPP) е 15 730 долара на човек - най-нисък в целия ЕС. Пред нас са Румъния с 18 990 долара и Хърватия - 21 370 долара на човек.
Повече инвестиции
Телекомите в България инвестират 20% от приходите си в инфраструктура.
Паралелно с това българските телекоми са инвестирали най-голям дял от своите приходи в подобряване на инфраструктурата. По данни от 2012 г. те са вложили 20% от своите постъпления в модернизация на мрежите. Единствените с по-висок процент са холандските и люксембургските телекоми, съответно 22 и 23% от приходите им са отишли за инвестиции.
Този показател сред българските оператори се очаква да се повиши за миналата година, защото приходите в сектора се понижават, а "Теленор" и "Мобилтел" трескаво модернизират мобилните си мрежи. Двете компании обявиха, че през тази година трябва да завършат пълната подмяна на мрежовото си оборудване. Норвежките собственици в "Теленор" още при покупката на втория по големина мобилен оператор обявиха, че планират да осъществят ударна модернизация, която се очаква да приключи през лятото. При "Мобилтел" този процес върви от няколко години и също трябва да завърши през 2015 г.
Показателно е, че капиталовите разходи (CAPEX) през 2014 г. за "Теленор" се увеличават от 29.1 млн. до 159.5 млн. лева. Също със силен темп нарастват и инвестициите на "Мобилтел". През миналата година те достигат 201 млн. лв., което е значително над вложените 117.6 за 2013 г. При БТК капиталовите инвестиции през 2014 г. са се увеличили до 168.4 млн. лева спрямо 164.6 млн. лева през предходната година. Данните са от годишните отчети на трите компании за миналата година.
Съдебните изпълнители са събрали 1.02 млрд. лв. през 2014 г. Законодателни промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които да доведат до по-ефективно събиране на вземанията и по-добра защита на интересите на длъжника, подготвя Камарата на частните съдебни изпълнители. Сред тях са спиране на публичната продан при внасяне на 20% от дължимите суми (а не 30%, както бе досега), търговете за имоти да започват от цена, не по-ниска от данъчната им оценка, а купувачите да имат не една, а две седмици срок за внасяне на сумите при публична продан, което ще им позволи да ползват банкови кредити. Съдебните изпълнители подготвят и електронизация на изпълнителния процес, което ще осигури повече прозрачност и бързина. През миналата година експертите са събрали 1.020 млн. лв. вземания, като отчитат рязък скок на продадените недвижими имоти от 7 хил. през 2013 г. на 11 700 през 2014 г. Според председателя на камарата Георги Дичев принос за тази статистика има спадът на лихвите по депозитите и кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ), които са повишили интереса към недвижимите имоти.
По-малко нови дела
За миналата година съдебните изпълнители отчитат 20% спад на новообразуваните дела, като повишение на активността има при държавата и общините, които предпочитат да събират вземанията си през тях. В полза на граждани през миналата година са били събрани 150 млн. лв., от които 3 млн. лв. издръжки за деца и 8 млн. лв. неизплатени трудови възнаграждения. За последните осем години съдебното изпълнение е възстановило 5.5 млрд. лв. задължения, от които в държавния бюджет са постъпили над 500 млн. лв.
Според икономиста Красен Станчев, ако тези средства не бяха събрани, ръстът на брутния вътрешен продукт нямаше да е такъв, какъвто го отчиташе статистиката през последните години. Станчев е изготвил и анализ на ефекта, който би имало върху съдебното изпълнение евентуалното намаляване на тарифите, за което има политически инициативи. Анализът показва, че така ще се създаде стимул за неплащане на задължения, а юридическите лица ще започнат да прехвърлят дългове на физически лица, които биха се ползвали от по-специална закрила. Индиректно засегнати ще са спестителите в банките, тъй като кредитните институции ще бъдат възпрепятствани да събират вземанията си.
Повече електроника, по-малко разходи
Според Георги Дичев възможност за намаляване на разходите по делата за кредитори и длъжници е електронизацията на съдебното изпълнение. Камарата се подготвя да я стартира съвместно с "Информационно обслужване", като се работи и в партньорство с Асоциацията на банките в България. Системата ще даде възможност за налагане на електронни запори, което би намалило някои от таксите до 30 пъти.
Втората пенсия ще носи предимство след 2030 г. Първите поколения на пенсионната реформа - родените след 1960 г., са обречени на ниски пенсии независимо от промените в осигурителната система, които смятат да направят ГЕРБ. Втората пенсия ще носи предимство едва от 2030 г. нататък. За да изпреварят НОИ, частните фондове ще трябва да поддържат поне 5.6% доходност в следващите години.
Това показва анализ на социалното министерство за ефекта от предложените промени в кодекса за социално осигуряване. Предложенията за пенсионна реформа на правителството предвиждат възрастта да расте до 65 г. за двата пола, а стажът - до 37 г. за жените и 40 г. за мъжете. Освен това предвиждат увеличаване на осигуровките с общо 4.5% за 12 години вместо ръст с 2% на вноската за втора пенсия от 2017 г.
Ако условията за пенсиониране се запазят по текущото законодателство, т.е. възрастта и стажът растат с по 4 месеца, но осигуровките не се пипат, пенсията на човек, роден през 1960 г., ще бъде в най-добрия случай 511.3 лв. през 2025 г., показват разчетите. Примерът е изготвен на базата на средния осигурителен доход, а годината е избрана, защото ще е първата, в която ще се пенсионират хора, задължени да се осигуряват за втора пенсия в универсален фонд. Най-благоприятният вариант е при доходност от поне 5.6% и осигуряване в НОИ и частен фонд. Ако човек се осигурява само в НОИ, пенсията ще бъде 506.7 лв.
Реформата на Калфин обаче ще направи осигуряването в частен фонд по-неизгодно за тези поколения. При нея размерът на пенсията само от НОИ ще е 604.6 лв. за същия пример, а при избор на частен фонд ще бъде 595 лв. Това важи за първите пет поколения, на които частните универсални фондове ще започнат да плащат втората пенсия. След 2030 г. втората пенсия ще започне да носи предимство. Това обаче ще се случи само ако фондовете успеят да задържат 5.6% доходност. При допускане за по-ниска доходност от 3.6% размерът на пенсията, постигната в първи стълб, ще надвишава тази, постигната в първи и втори стълб през целия период 2025-2042 г.", пише в анализа. По-надолу екипът на Калфин определя сценария с по-ниската доходност като "по-реалистичен".
По друг начин изглеждат нещата 12 години след този критичен период. Анализът на социалното министерство хвърля светлина към пенсиите през 2042 г., когато би се пенсионирал човек, започнал да се осигурява от 2002 г., когато започнаха да работят фондовете. Ако избере само НОИ, каквато възможност предстои да се въведе окончателно у нас, този човек би получавал 1040.5 лв., а ако се прокарат предложенията на Калфин - 1300.6 лв. При осигуряване в НОИ и в частен фонд, пенсията би била 1175 лв., а при реформата на Калфин ще се повиши до 1396.8 лв. Ако за първите поколения, осигуряващи се във втория стълб, размерът на втората пенсия няма да стигне и 100 лв., то през 2042 г. тя вече ще е 390 лв.
На управляващите им отне четири месеца, за да публикуват за първи път оценка на ефекта от наложените по скандален начин промени за избора на осигуряване между НОИ и частните фондове, въпреки че според закона тази оценка трябва да се прави заедно с предложенията за промени.
Започва плащането на обезщетения за спорното шосе през София. Започва изплащането на обезщетенията за имотите, през които преминава трасето на така наречената северната скоростна тангента на София. Това става ясно от уведомление на Агенция "Пътна инфраструктура" от миналата седмица. Преводите на съответните суми на собствениците, през чиито имоти минава трасето, ще се правят след представяне на съответните документи в деловодството на ведомството.
Изискват се молба, актуална скица на имота, нотариално заверено копие от документ за собственост, удостоверение за наследници, за тежести, нотариално заверен споразумителен протокол за дяловете на наследниците или пълномощно, заверено копие от постановеното и влязло в сила съдебно решение. Сумите ще бъдат преведени по служебно открити от агенцията сметки в "Банка ДСК". Непотърсените средства ще отиват по сметка на областния управител на София-град.
Проектът се забави около 2 години заради спорове именно заради отчужденията и ниските оценки на терените. Имаше и протести на собственици. След преговори беше увеличен размерът на плащанията от броени стотинки на 20 лв. на кв. м, а в края на миналата година правителството отпусна целево 20 милиона лева за компенсация на отчуждената собственост. С промяна на закона беше дадена и възможност обжалванията на размера на обезщетенията да не спират изпълнението на значими инфраструктурни проекти.
Строителството на северната скоростна тангента започна на 18 февруари тази година, въпреки че отчужденията не са приключили по цялото 16-километрово трасе. Активно вече се строят 3 съоръжения. По едно от тях - на "Ботевградско шосе", е въведена и временна организация на движение. Върви подготовката за строежа на още 2 моста. Общо са предвидени 19 големи съоръжения и 5 пътни възела.
Проектът се финансира със 180 милиона лева по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г. Срокът за усвояване на средствата е до края на тази година. Обектът обаче няма да бъде завършен напълно и ще се наложи догодина строежът да продължи с пари от бюджета. Скоростното трасе край столицата ще прави връзка между пътя от Калотина до София с магистралите "Хемус" и "Тракия".
Междувременно започват процедурите и по отчужденията за продължението на магистрала "Хемус". Става дума за първия етап от 60 км след Ябланица. От Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) - звеното към регионалното министерство, което отговаря за разработката на новите магистрали, търсят оценител за определяне на обезщетенията за принудителното отчуждаване на имотите. Вече изтече срокът за подаване на оферти от консултантските фирми, предстои комисията да обяви кандидатите и да избере печелившия.
Идейният проект за първите 60 км от аутобана между София и Варна е готов, в ход са съгласуванията на инженерните мрежи. До 2 месеца се очакват проектите и за следващите два етапа от трасето до Шумен - общо 195 км. Въпреки липсата на финансиране за самото строителство, НКСИП работи по процедурите за проектиране в очакване от строежа на магистрала "Струма" по програма "Транспорт 2014 - 2020" да останат средства и за "Хемус".
Строителят на АМ Струма укрил 10 млн. евро данъци в Гърция. Властите в Атина разследват гръцки граждани с изключително високи сметки в женевски банки. За тях има съмнения, че са укрили данъци, а приходите им са от корупция, предават гръцките медии.
Сред първите, които са били принудени да върнат крупни суми от неплатени данъци в гръцкия бюджет, за да не влязат в затвора, е собственик на гръцка компания, която строи автомагистрала "Струма" до Кулата. Именно по негова вина трасето се бавело с години, съобщи БНР, позовавайки се на местни публикации.
Гръцкия бизнесмен, чието име не се споменава, но се посочва като изпълнителен директор на компанията - строител на АМ "Струма" - "Актор АСД", е бил принуден да внесе в държавния бюджет 1,8 млн. евро от укрити данъци. Адвокатът му твърди, че го е направил доброволно, за да бъде прекратена съдебната процедура срещу него. Строителният бос е бил отведен в прокуратурата в Атина по изпълнение на заповед за експресно правораздаване.
Междувременно неговият баща също е бил принуден за внесе в хазната 8 млн. евро от укрити данъци, посочват още тамошните медии. Прокуратурата в Атина все още не е приключила разследването по съмнение, че компанията е дала подкупи на официални лица в Скопие, за да спечели договор за строителство на автомагистрала.
В момента гръцкото правителство провежда мащабна акция за разследване на недекларирани доходи в големи размери и събиране на незаконни авоари, изнесени в чужбина, за които не са платени данъци. Разследването се води по т.нар. "Списък Лагард" и вече дава резултати, посочват различните медии в Атина.
"Списъкът Лагард" съдържа имената на 2059 гръцки граждани с големи сметки в женевски банки. За голяма част от тях се подозира, че са участвали в корупционни схеми и данъчни престъпления.
Бивш финансов министър на Гърция скоро беше осъден, че е използвал служебното си положение, за да премахне имената на роднини от списъка, за да не бъдат разследвани от данъчните.
Край на захарта в плодовите сокове. Плодовите сокове на българския пазар и в целия ЕС от утре трябва да са без добавена захар. В тях отдавна не се допускат и подсладители. Сладкото ще идва само от плодовете, вложени в напитките, съобщи пред „Труд" Жана Величкова, председател на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки.
Брюксел забрани захарта в плодовите сокове още на 28 октомври 2013 г. Продуктите със захар, произведени преди тази дата, ще да се продават само до 28 април тази година. От сряда те не могат изобщо да присъстват в търговската мрежа.
Занапред в плодовите сокове като добавки може да има само витамини, минерали и „добавки в храни".
„Нито една от добавките в храни не е заместител на захарта и няма качества да придава сладък вкус. Те се използват по технологични нужди за регулиране на киселинноста на соковете", уточниха от асоциацията.
Потребителите обаче трябва внимателно да четат етикетите. Директивата на Брюксел забранява добавянето на захар само в продукти, наричащи се „сок". Захар може да има в продукти, наподобяващи плодов сок и обазначени на етикетите като например „плодова напитка", „еликсир" и т.н. Проверка на „Труд" показа, че на пазара у нас преобладават предимно плодови напитки, а не сокове.
Сокове се предлагат само от няколко марки, като най-често те са от портокал, ананас, ябълка. Обикновено соковете са с до два пъти по-висока цена от плодовите напитки.
От представителството в България на един от най-големите производители в световен мащаб - „Кока-Кола", която присъства на пазара на сокове и плодови напитки с марката „Капи", заявиха, че ще коментират новите изисквания в близките дни.
От браншовата асоциация допълниха, че преди влизането на ограниченията на ЕК, много от нашите фирми по своя инициатива са предлагали сокове без захар и са го изписвали на етикета.
„В соковете, които бяха с добавена захар, тя бе в минимални количества. В българската наредба за плодовите напитки бе разписано, че за регулиране на киселия вкус на плода е позволено добавянето на 15 грама захари на литър, а с цел подслаждане са допустими 150 грама на литър", посочи още Величкова.
Добавянето на всякакви подсладители, като аспартан и други, също е забранено от години. „В соковете от плодове и преди приемането на сегашната промяна, и след това не е разрешено влагане на подсладители. Така че нека потребителите да са спокойни", каза Величкова.
Междувременно едно от последните изследвания в ЕС за консумацията на сокове показва, че българинът пие най-малко плодов сок в целия ЕС. На човек от населението у нас се падат едва 9,4 литра годишно, в Германия - 34 литра, посочиха от асоциацията.
Без данъчна отстъпка при сгрешени декларации. Липсата на срокове за обработка на данъчните декларации за доходите, подадени по електронен път, може да коства отстъпката от 5% от налога, която получават изрядните платци, оплакаха се данъкоплатци пред „Труд".
Това е така, тъй като при грешка, открита след срока за плащане с отстъпка, данъчно задълженото лице трябва да подаде нов формуляр.
В този случай софтуерът не приема декларацията като подадена навреме за ползване на отстъпка и не я калкулира. Така се оказва, че дори ако става дума за малка грешка, която не променя крайната дължима сума, хората трябва да доплатят петте процента.
От Националната агенция по приходите обясниха, че когато човек подаде декларация на хартия, служителите от ведомството имат срок от 30 дни, за да ги обработят. В случай че открият грешка, те се обаждат на подателя, за да я коригира. Обичайно няма санкции, освен ако грешката не е твърде груба и манипулативна.
Ако обаче подадете декларацията си през интернет, системата няма срок на проверка и трябва да се изчака служителите на НАП да я направят. Софтуерът не допуска да подадете декларацията си с груби грешки, но пропуска нефаталните като объркани редове например, обясниха от НАП.
Според правилата на данъчните тази година отстъпка от 5% могат да получат само хората, които са подали декларациите си по интернет - чрез ПИК или чрез електронен подпис в срок до 31 март.
Така на практика дори и да сте подали навреме декларацията, но се окаже, че има нещо сбъркано в нея след този срок, трябва да платите без отстъпка. В случай че не платите загубената си отстъпка в срок до 30 април, върху сумата започват да се начисляват лихви.
Към 22 април подадените по интернет декларации за доходите са 100 хил., показват данните на НАП, от общо 300 хил. До края на месеца данъчните очакват да бъдат депозирани още 200 хил. декларации. Хората, които имат ПИК, наброяват 270 хил. души.
Объркали адвокатски хонорар с рушвет за Ченалова. Подкупът, който уж съдия Румяна Ченалова взела, за да реши дело за 12 млн. лева в полза на фирмата "Обединени енергийни търговци", всъщност е хонорарът на адвоката по делото. Това разкриха пред "Стандарт" източници, близки до дружеството. Става дума обаче не за 690 000 лв., а за 390 000 лв. Това е минималната ставка на адвокатското възнаграждение върху материалния интерес от близо 12 млн. лв., колкото е искът по делото. Парите трябвало да бъдат преведени към адвокат Димитър Данаилов.
Версията за рушвета идва от твърдение на свидетеля по делото срещу Ченалова Димитър Попов. Според показанията му общо 690 хил. лв. е трябвало да бъдат преведени в сметката на брата на съдийката Станимир Ченалов, за да бъде решено делото в полза на "ОЕТ". На практика обаче сметката е открита на името на Димитър Данаилов, а счетоводителка с малко име Светлана му превела част от парите - 100 хил. лв. Адвокатът Данаилов обаче се обърнал към шефа на ОЕТ Ангел Божилов с питане защо не получава цялата сума. След негово нареждане, по думите на свидетеля Попов, адвокатът уж бил получил и остатъка до 690 хил. лв.
500 бона трябвало да вземе Ченалова, а другите били за посредниците, твърди Попов пред прокуратурата.
"Версията издиша и това е проверимо по документи. От тях е очевидно, че сумата е 390 000 лв., но това е само хонорар за адвоката, а рушвет няма", твърдят близки до "ОЕТ".
В своя подкрепа те посочват и факта, че прокуратурата така и не повдигна обвинение за подкуп срещу скандалната съдийка въпреки първоначалните анонси.
Обвинението срещу Ченалова е за добавяне на 3 фактури към изследваните от вещото лице по делото, заведено от "ОЕТ" срещу НЕК. Причината са събрани такси за 12 млн. лева от държавния холдинг, за които Върховният административен съд решава, че са незаконно събрани. Според фактурите трябва да се установи реалният иск на "ОЕТ". Вещото лице обаче пропуснал три от тях, затова от частната компания поискали те да бъдат присъединени към съдебно-счетоводната експертиза. Ченалова следва да ги допусне, защото иначе би ощетила ищеца. Тя прави точно това, но само тя може да обясни защо е избрала варианта да промени стария протокол от 26 март, за да може да присъедини 3-те фактури на 22 април.
"В крайна сметка може да се говори за техническа грешка. Действието й по никакъв начин не води до ощетяване на някоя от страните, защото това е част от иска", смятат юристи. Размерът му се изчислява от вещото лице вследствие на представените фактури, а съдията по принцип приема заключенията му.
Спасители на плажа от 1 май. Спасители ще пазят плажа в Албена от 1 май. Тогава ще се даде старт на летния сезон, а гардовете ще се назначават поетапно, съобщи Руслан Йорданов от компанията концесионер. Балчик и Кранево ще посрещат туристи със спасителни постове и медицинско обслужване от 1 юни, каза пък наемателят Тихомир Цветков.
Общо 130-140 спасители са необходими за охраната на цялото Добруджанско Черноморие, съобщи директорът на БЧК-Добрич, д-р Артюн Еринозов. В момента се провеждат два курса и се очаква на 9 май да има нови 30 обучени гардове за лятото. Очаква се някои от тях да започнат работа веднага, защото според прогнозите на синоптиците по-голямата част от месеца ще е подходяща за море. Живакът в термометрите ще скочи още днес и ще удари 25 градуса. Захлаждане се очаква в сряда, но за кратко. Празничният 1 май ще става за разходки и дори за плаж. Максималните температури ще достигнат 24 градуса. На следващия ден се очакват превалявания на места и леко понижаване на температурите, но в неделя отново ни очаква слънце. Като цяло времето през месец май ще бъде топло. Средната температура за месеца ще бъде около 17 градуса, а най-високата 27 градуса.
Регионалното министерство проведе търгове за отдаване под наем на плажове в Добричко. До момента стопани са намерени "Вили чайка" в Балчик и градският плаж в Каварна. В Шабла също се надяват да се намерят стопани за ивиците. Кметът проф. Райна Бърдарева сподели, че стартира изграждането на два бивака за къмпинги.
Магистрала „Марица" готова до края на годината. „Харчим много пари за бежанците", заяви премиерът Бойко Борисов по време на откриването на пречиствателна станция в Свиленград.
„В събота бяхме на съвет", обясни Борисов, допълвайки: „Цяла Европа е разтревожена от това. Огромни усилия се хвърлиха в Средиземно море заради огромния брой жертви. Това от друга страна ще доведе повече бежанци към нас. Трябва да си стабилизираме работата по границите и да ударим каналджиите тежко".
Той обясни, че в това отношение армията може да помага само с логистика.
Във връзка с оградата на границата Борисов заяви, че ни обвиняват несправедливо. Той обясни: „Правим просто малко заграждение, което да спира и диви животни, и шап, и хората. Строим си заграждения".
На журналистически въпрос за очаквани кадрови смени в Митниците Борисов отговори: „Непрекъснато има кадрови промени. Сега работят добре, събират повече пари. По приходите разбирам работят ли добре или не. Минат ли 1,5 млрд. лв. за година могат да бъдат спокойни".
По думите на премиера магистрала „Марица" ще е построена в срок. „Ако времето се задържи, макар големите закъснения, мисля, че няма да се върнем назад, а ще я докараме до това тази година да я свършим", каза Борисов.
Транспортният министър Ивайло Московски пък заяви, че жп отсечката Пловдив - Свиленград ще бъде завършена до края на годината.
Пречиствателната станция на Свиленград е проект за 46 млн. лв. и по думите на Борисов „такъв няма за региона". Той посочи, че: „от тук нататък кметът може да продължи да си изпълнява другите европейски програми, защото вече си е сложил подложката. Няма да я разкопава наново".
По проекта е реконструирана и модернизирана канализационната мрежа на града. Така 2500 души вече имат канализация, а околната среда няма да се замърсява от непречистените отходни води. Също би трябвало да спрат и течовете и загубата на вода по тръбите.
Кризата в КТБ съживи пазара на имоти. Кризата в КТБ и леко подобрение в икономиката раздвижиха пазара на имоти, вследствие на което скочиха продажбите, съобщи вчера председателят на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
Част от парите на вложителите в КТБ се върнаха в банките, а други хората предпочитат да влагат в недвижими имоти и затова се увеличава броят на желаещите да купуват, сочи анализът на частните съдебни изпълнители. Те отбелязват, че се забелязва раздвижване и на свободния пазар на имоти. Наред с това растат и продажбите на земеделски земи, като част от купувачите имат средства за тях по европейски програми.
Общият брой на продадените недвижими имоти от ЧСИ-та м.г. е 11 700 при 7000 за 2013 г. През 2014 г. частните съдебни изпълнители са образували178 000 изпълнителни дела, което е намаляване в сравнение с предходните години - 185 000 през 2013 г. и 220 000 през 2012 г., сочи статистиката. 2014-а е втората поредна година, в която се отчита намаляване на общия брой на изпълнителните дела.
„Това е така, защото текат оздравителни процеси и в банковата система намаляват лошите кредити", обясни Дичев. Най-много дела при ЧСИ-тата продължава да образува бизнесът - 97 400 м.г., или 55% от общия брой, само 20% от делата са по искане на банките - 36 000 през м.г., и на трето място са изпълнителните дела в полза на гражданите - 23 100 през м.г.
През 2014 г. с 15% са се увеличили изпълнителните дела в полза на държавата и общините, които все по-често се обръщат към частните съдебни изпълнители при решаване на проблемите си с трудно събираеми вземания. „Частните съдебни изпълнители играят важна роля за бюджета на държавата и общините", доволни са от камарата.
Българското агнешко кът за Гергьовден. Гергьовденската трапеза може да остане без българско агнешко месо, защото младите животни тази година са значително по-малко от обичайното. Освен това преди празника на свети Георги имаме три почивни покрай първи май. За тези дати много от овцевъдите са получили заявки за закупуване на животни директно от фермите. Цената за килограм живо тегло е 6 лева. Част от хората вземат живи животните от стопанствата, но някой предпочитат агнето да им бъде заколено на място. Така са по-сигурни, че ще имат за празника прясно месо. В някой части на страната цената от фермата е 5 лева за агнета до 30 кг и 4,50 лева за по-тежките, защото те имат повече мазнина и не са толкова вкусни. „Агнетата в България в момента са с 40 на сто по-малко, заради загубите които понесохме покрай болестта син език", сподели за „Монитор" Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопреработвателите. От синия език през миналата година някой животни не се излекуваха и измряха, а други абортираха.
„Агнешко месо все още има, но остава под въпрос дали ще стигне за Гергьовден, защото бяхме свидетели, че последните два дни преди Великден родната стока се изчерпа", припомни Колев. При 50% рандеман, когато се закупува животно от фермата, цената излиза 12 лева. По магазините в момента цената на едро на цяло агне е в ценовия диапазон от 11,85 лв./кг в Кюстендил до 13,80 лв./кг във Видин, Враца и Монтана. В големите търговски вериги цяло агне се предлага само в четири области, като цените се движат между 12,95 лв./кг в Шумен до 12,99 лв./кг в Пловдив, Разград и Русе. През миналата седмица в малките магазини на столицата има поскъпване с 4%.
С наближаването на майските празници цените тръгват нагоре и в другите части на страната.
„Не е тайна, че потребители и производители са двете губещи групи от начина на ценообразуване у нас. За крайния потребител цените са стигнали тавана, а за хората, които произвеждат земеделска продукция са на дъното. При посредниците загуба няма. Подобна е ситуацията с прясното мляко, където цените паднаха с 25-30 на сто и в момента масово се изкупува по 50 ст./л от производителите, а в магазините кофичка кисело мляко от 400 г масово върви по левче", така определи ситуацията производителят. Овчето мляко пък се изкупува на 1,30 лева за литър. Стопанинът е категоричен, че животновъдството у нас изчезва, като прави паралел между годините, в които изнасяхме агнета с корабите и сегашния момент, при който няма достатъчно продукция дори за да задоволим собственото си доста свито потребление. Освен това отдавна са закрити пунктовете за изкупуване на агнета, а стопаните са притиснати от шепа търговци и прекупвачи на агнета, които им диктуват цените. Само две лицензирани кланици за овце и агнета има в момента у нас.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |